Kasulikud nõuanded

Millisest materjalist vaibad on kõige vastupidavamad?

Vaata kõiki pakkumisi
30.09.2019
elutuba

Põrandakatted peavad taluma paljutki: neist käiakse sadu kordi üle, nad peavad pidama vastu mööbli raskusele, rääkimata tolmuimejaga töötlemisest.

Ega asjata võrrelda kehva kohtlemist uksematiks olemisega - põrandakate peab kannatama paljutki, ent säilitama seejuures oma välimuse.

Mida käidavas kohas maha panna? Tahaks ju, et põrandariie ei kaotaks pehmust, ei muutuks narmendavaks ega topiliseks.

Mis on need kõige vastupidavamad materjalid?

Polüamiid, polüpropüleen ja polüester

Eluruumides on tavaliselt maas mõni kootud vaip. Vaiba lõimedest ehk kiududest sõltub materjali vastupidavus.

Kõige paremini peab ekspluatatsioonile vastu nailon ehk polüamiid. Seda materjali on soovitav kasutada paljukäidavail põrandail, näiteks avalikus asutuses või kaubanduskeskuses.

Nailon kannatab hästi mööbli raskust ja ühest kohast teise liigutamist ning see on ka kergesti hooldatav vaibamaterjal. 

Üsna hästi kestavad ka polüpropüleenist ehk olefiinist vaibad. Polüpropüleenist põrandakattel võib julgelt massiivseid mööbliesemeid hoida - need ei kahjusta vaipa. Vastupidavuse näitajaks on seegi, et polüpropüleen ei võta plekke külge, ei kogu staatilist elektrit, niiskust ega hakka hallitama.

Polüester, mis katsudes on küll mõnusalt pehme, ei pea ajaproovile nii edukalt vastu.

Polüester on natuke “salakaval” materjal, kuna polüestrist vaiba värvid püsivad kaua kirkad, ent käigurajad tekivad kergesti ja need jäävadki sisse, rikkudes vaiba üldist väljanägemist. Ka hooldada on seda materjali keerulisem.


Vill 

Naturaalse villavaiba kesktlikkusega on lood nii ja naa. 

Kuigi villakiud on elastsed ja taastuvad hästi, ei taha nad pidevat hõõrdumist, muljumist ja ülekäimist. Kui aga villast kootud vaipa pruukida vähese käidavusega ruumis, peab see suurepäraselt vastu. Vastupidavuse tõstmiseks segatakse villakiude sageli polüamiidkiududega (80 protsenti villa, 20 protsenti polüamiidi).

Enam soojemat ja talla all mõnusamalt tunduvat põrandakatet annab otsida! Vill on ka antistaatiliste omadustega, summutab tõhusalt heli, hülgab hästi plekke ning on tulepüsiv.

Kamina, ahju või pliidi lähedal on villavaip oma tulekindluse tõttu kindlasti omal kohal.