Kasulikud nõuanded

Milline tapeet ei sobi millistesse ruumidesse?

Vaata kõiki tapeetide pakkumisi
05.05.2020
taburet ja tapeedirullid seina ääres

Tapeedid on suurepärased vahendid, et tuua Sinu kodu seintele erinevaid värve ja mustreid. Lisaks mustri või värvi valimisele peaksid mõtlema läbi ka mis ruumi Sa tapeeti parasjagu otsid - paraku tapeetide materjale on erinevaid, mis tähendab seda, et ei pruugi iga tüüp igasse tuppa sobida. Seetõttu on oluline enne ostu lähemalt tutvuda, milline tüüp sobib Sinu kodu ruumidesse kõige enam.

Pabertapeet

Pabertapeet on tselluloosist valmistatud liik, mis on ka kõige levinum. Oma olemuselt sobib see ideaalselt seina defektide peitmiseks ja parandamiseks ning seda on kerge paigaldada ja eemaldada. Tegu on väga hingava ja ökoloogilise materjaliga, küll aga ei ole võimalik sellel teostada märgpesu. Seetõttu ei sobi see esikusse, kööki, lastetuppa ega mujale, kus võib tapeet mustaks või märjaks saada. 

Vinüültapeet

Pabertapeedist edasi arendatud vinüültapeet ongi pabertapeet, mis on kaetud vinüüliga. Neid võib olla erinevate pindadega - sile, reljeefne või hoopis silkograafia stiilis. See liik on laialt levinud ning armastatud just oma vastupidavuse tõttu - mida paksem on vinüüliga katvus, seda vastupidavam see on ning seetõttu võib tapeet püsida ilusana isegi aastakümneid. Tänu lakitud pinnale talub see ka veeauru ning märgpesu, mistõttu sobib see hästi kasutamiseks köögis ja isegi vannitoas, andes koheselt ruumile luksusliku hõngu. 

Fliistapeet

Fliistapeedid on valmistatud paberist ning erinevatest kiududest. Oma tiheduse tõttu on need suurepärased seinte ebatasasuste ja defektide peitjad. Neid on kerge liimida erinevatele pindadele ning on kulumiskindlad, ökoloogilised ja hingavad. Küll aga ei soovitata neid kasutada magamistubades ja niisketes ruumidest, sest ajaga võib tapeet eraldama hakata õhku kahjulikke osi, mis võivad hakata mõjutama ruumisolijate tervist.

Fooliumtapeet

Seda materjali kasutatakse interjöörides, kus soovitakse saavutada metalse säraga efekti. Oma suure kuma tõttu võib see välja tuua seina defekte, mistõttu vajab baas parandamist või pabertapeedi baasil. See protsess peab olema aga väga delikaatne, vastasel juhul sellest abi pole. See materjal sobib ideaalselt magamistuppa ja lastetuppa just oma elegantsuse tõttu.

Fototapeet

Fototapeete on olemas erinevaid - naturaalseid, niiskuskindlaid, isekleepuvaid ning seda kõike ka vastupidiselt. Oma suurejoonelise disaini tõttu sobivad need hästi elutuppa ja ka magamistuppa. Väiksemates ruumides võivad tekitada ruumis kitsama mulje, mistõttu peaksidki kasutama seda eelkõige suuremate ruumide puhul.


Tekstiiltapeet

Tekstiilitapeeti iseloomustab paber või fliis, mille peale on kootud kangas või kangakiud. Oma luksusliku olemus tõttu sobib see ideaalselt elutuppa või magamistuppa, tekitades ruumi sooja atmosfääri. Küll aga ei talu antud tapeet niiskust, niiskuse taseme kõikumist ega märga pesu, mistõttu oleks mõistlik selle kasutamist vältida köögis, vannitoas või lastetoas.

Vedeltapeet

Vedeltapeet on valmistatud puuvillast, tselluloosist, siidist kiududest ja mineraalidest, mis annab kogu ruumile luksusliku hõngu. See peidab ideaalselt seina ebatasasussed, on kerge eemaldada ja väga kauakestev. Need ökoloogilised ja lõhnatud tapeedid reguleerivad õhuniiskust, samal ajal tagades soojusisolatsiooni ja helikindluse. Seega kui need omadused on midagi, mida mõne ruumi puhul oluliseks pead, oleks mõistlik valida see.

Kui võimalik, väldi tapeedi kasutamist nendes ruumides

Me kõik teame, et vannituba on üks niiskeima õhuga tube meie kodus. Seetõttu ei sobi sinna tapeedid - niiskus võib selle tõmmata liimist lahti või hoopiski tekitada sellest hallitust ja muid mikroobe, vähendades tapeedi kvaliteeti oluliselt. Seetõttu eelista vannituppa eelkõige keraamilisi plaate. Samuti võib köögis sanitaartehnika ja pliidil kokkamine tekitada üleliigset niiskut, mis omakorda hakkaks tapeedi seisukorda mõjutama. Seetõttu on oluline köögimööbli juures olevale seinale asetada keraamilised plaadid, mida on kerge hiljem puhastada.

Kuidas hindate seda postitust?