Kasulikud nõuanded

Värvipsühholoogia tapeedi valikul

Vaata kõiki tapeetide pakkumisi
10.03.2020
erinevat värvi tapeedirullid

Kas oled pannud tähele, kuidas suur osa värvist toast mõjutab Sinu taju ruumist või isegi Sinu tuju? See pole midagi imelikku - värvide psühholoogiat on uuritud juba aastakümneid kui mitte sajandeid ning on tõestatud, et nad tõepoolest mõjutavad meie taju ja emotsioone. Seetõttu on hea seda mõnes mõttes ka ära kasutada, näiteks sisekujunduses. Nimelt on oluline leida värv, mis vastaks Sulle sobivatele emotsioonidele ja mida oma külalistes tekitada soovid, kuid samas ka Sinu isiklikule maitsele.


Punane

Punane on nii energia kui ka armastuse värv. Tugev punane värv võib tõsta inimese vererõhku, kiirendada pulssi ja ka hingamist, mistõttu soovitatakse seda kasutada köögis või söögitoas - värv algatab söögilaua taga vestlust ning lähendab inimesi omavahel. Sellepärast ei sobi see värv näiteks magamistuppa, sest inimestel on raskem magama jääda. Kui punane on siiski Sulle südamelähedane ning soovid seda magamistoas kasutada, siis eelista tapeedi puhul pigem tumedat veinipunast või kombineeri seda mahedamates toonides sisustuselementidega.

punane tapeet söögitoas

Roosa

Roosa esindab kirge, julgustamist, sõprust ja armastust, mistõttu suudab see värv muuta toa rohkem mängulisemaks, naiselikumaks ja soojaks. Nimelt on roosa suurepärane värv tapeedi puhul, et tekitada heatujulist atmosfääri. Roosaga tuleb aga olla ettevaatlik - kui Sa ei soovi liiga tüdrukulikku ja romantilist toakujundust, tasuks hoida tapeedi valikul seda minimalistlikul tasemel, näiteks kasutada ühevärvilist heledamat roosat värvi tapeedi. Üldiselt sobib see värv hästi lastetuppa, kuid samas annab ka köögile glamuurse hõngu.

roosa tapeet köögis

Oranž

Oranž on seotud rõõmu, päikesepaiste ja troppilisusega. See esindab entusiasmi, vaimustust, õnne, loomingulist, kindlameelsust, edu, julgust ja ergutust. Tegu on värviga, mida osad inimesed armastavad aga osad vihkavad. Vanasti kiputi arvama, et oranž tõstab energiat ja parandab kopse, kuid tume oranž tähendab pigem petmist ja umbusaldust. Punakasoranž esindab iha, naudingut, domineerivust, aggressivsust ja teotahtlikkust ning kuldsema poolne oranž jällegi tarkust ja rikkust. Punakasoranž mõjutab ka söögiisu, mistõttu sobib see hästi kööki. Heledam oranž sobib elutuppa, kuna see esindab soojust ja seiklushimu.

oranž tapeet elutoas

Kollane

Kollane on päikesepaiste värv, mistõttu on see seotud rõõmu, õnne, tarkuse ja energiaga. Seetõttu on see ideaalne värv kööki ja vannituppa. Esikutes mõjub see kutsuvamana ning tekitab külalistes tunde, et neid on oodatud. Kusjuures, osad uuringud on näidanud, et inimesed võivad aga üleni kollases interjööris kergesti vihastada, mistõttu tuleks olla selle liigse kasutamisega olla ettevaatlik. Näiteks sobib hästi see tapeedina tuppa, kus on kasutatud pigem valgetes toonides sisustuselemente.

kollane tapeet esikus

Roheline

Roheline on looduse värv, mistõttu on see ka kõige rahulikum värv silma jaoks. Roheline värv esindab kasvu, harmooniat, värskust ja viljakust, mis paneb inimesi tundma ennast kaitstuna. Sisekujunduses esindab see rahu ja turvalisust. Seetõttu sobib see värv igasse ruumi ning on rahustava toimega, kui tegu on interjööri peamise värviga. Siiski tuleb tähelepanu pöörata, mis tooni rohelist kasutada soovid. Tumeroheline on seotud ambitsioonikuse, kadeduse ja ahnusega, kuid näiteks aqua roheline esindab pigem emotsionaalset paranemist ja kaitstust. Kollakasroheline viitab haigusele, kartusele ja kadedusele, kuid samas oliivikarva roheline rõhub rahule. 

roheline tapeet elutoas

Sinine

Sinine on vaieldamatult üks suurimad värvipsühholoogia spektrume. Vastupidiselt punasele on sinine hoopis hea vererõhu langetaja ja meeleolu rahustaja. Lisaks on nad seotud enesekindluse, aususe, usaldusväärsuse, rahu ja edukusega. Heledamat tooni sinine rõhub rahulikkusele, mistõttu on see värv ideaalne tapeedivärv magamistuppa, vannituppa või mujale, kus soovid aja maha võtta ja lõõgastuda.

sinine tapeet magamistoas

Lilla

Tumedam lilla on dramaatiline, rikkalik ja kõrgelt hinnatud värv, mis toob tuppa luksuslikust ja loomingulist. Heledam lilla, nagu näiteks lavender, võib magamistuppa tekitada rahuliku atmosfääri. Lisaks, enamus lapsed eelistavad lillat värvi, mistõttu sobib see hästi ka lastetuppa. 

lilla tapeet lastetoas

Pruun

Pruuni värviga saad tuua oma koju mugavuse ja naturaalse atmosfääri. Kuna pruun tekib segatuna mitmest värvist, ei ole seda värvide tabelites näha. Lisaks tekitab pruun värv turvalisuse ja stabiilse tunde, tekitades interjööri sügavust ja soojust. Seetõttu on üsnagi levinud ka puidust esemete kujul. Tapeedi värvina sobib seda kasutada magamistoas, kuid miks mitte ka elutoas. 

pruun tapeet magamistoas

Valge

Valge värv tekitab inimestes värske ja puhta tunde. Lisaks suudab see värv tekitada toast palju avarama mulje kui see tegelikkuses on, mistõttu sobib see värv ideaalselt kitsastesse ruumidesse. Lisaks valge värv tapeedina annab võimaluse mängida kirevate värvidega teistes sisustuselementides. Lisaks sobib värv igasse tuppa.

valge tapeet elutoas

Hall

Hall interjöör annab edasi ametlikkuses koos kerge elegantse tundega ilma liigse konservatiivse olemuseta. Üsna palju oleneb, mis tooni halli Sa kasutada soovid - näiteks kergelt kollakashall võib tunduda depressiivsena, kuid ilus ja puhas hall toon tundub puhta ja värskena. See värv sobib samuti nii elutuppa, magamistuppa, vannituppa ning isegi kööki.

hall tapeet vannitoas

Must

Kuigi must on tuntud pigem surma, leinamise ja ametlikkusega, siis interjööris rõhub see pigem elegantsusele ja julgusele. Seetõttu ei tohiks selle värviga üle piiri minna  - näiteks kui kasutada musta tapeedi värvi, peaksid sisustuselementide puhul eelistama pigem teisi toone ning musta kasutama vaid väiksemate detailide puhul. Üldiselt sobib see värv hästi igasse tuppa, kuid ei ole soovituslik kasutada kitsastes ruumides, kuna see võib tekitada toas veelgi kitsama mulje.

must tapeet magamistoas

Kui oled parasjagu otsimas enda koju uut tapeeti, siis tasuks kindlasti meeles pidada värvipsühholoogiat ning eelnevalt välja toodud värve, et luua koju hubas ja kutsuv atmosfäär. Kindlasti lähtu ka isiklikust maitsest - ei tasu kasutada värve, mis Sulle ei meeldi. Ei tasu jääda ka ühevärviliste tapeetide juurde - värvipsühholoogiat võid ära kasutada ka fototapeetide juures, mis annavad omakorda Sinu koju unikaalse välimuse.