Kasulikud nõuanded

Miks sülearvuti üle kuumeneb ja kuidas seda vältida?

Vaata kõiki arvuti jahutusaluste pakkumisi
27.08.2020
naine kasutab diivani peal sülearvutit

Eks meile kõigile on tuttav moment, kuidas meie sülearvuti muutub tulikuumaks ning isegi seetõttu järsku välja lülitab. See võib olla äärmiselt ebamugav ja tülikas, eriti kui oleme arvutis tegemas tööd, tegemas tähtsaid koolitöid või muud olulist. Mis kõige ohtlikum, võib see viia tagajärgedeni, kus arvuti lakkab töötamast. Seepärast tasub igaühel teada, miks sülearvuti üle kuumeneb ja kuidas võiksite seda vältida?

Õhupuudus

Sülearvutil on külgedel väikesed augud, mis lasevad sülearvutil “hingata” - see tähendab seda, et läbi nende õhuaukude pääseb õhk arvuti sisemusse, et arvutis püsiks pidev ventilatsioon. Üheks õhupuuduse mõjutajaks on kindlasti vale hoiak - arvutit süles hoides, teki peal või muud moodi, kus õhuaugud on kaetud, on suureks aluseks ülekuumenemiseks. Seepärast kasuta alati arvutit kas laua, raamatu või muu tugeva ja lameda pinna peal, et õhuaugud püsiksid avatuna. Kuumaks minevate seadmete puhul on kasulik kasutada ka sülearvutite jahutusaluseid.

Tolmune sisemus

Jah, läbi õhuaukude võib tolm ligi pääseda arvuti sisemusele. Tolm aga takistab arvuti sisemise ventilaatori tööd, mispärast on arvuti ülekuumenemise oht suur. Tolmuga võib tekkida ka staatiline elekter, mis kogu arvuti sisemise elektroonika hetkega ära lõhub. Sellepärast on oluline aeg-ajat arvuti sisemus üle vaadata ning see ka ära puhastada. Selleks lülita arvuti välja, eemalda adapter, kasuta vatitikku ning alkoholipõhist puhastusvahendit ja puhasta ettevaatlikult kogu sisemus. Võid kasutada ka tolmuimejat, kuid veendu, et kasutad seda samas suunas nagu ventilaator liigub. Kõige kergem viis on osta poest suruõhk ning sellega iga paari kuu tagant ventilaatori aukudesse sellega puhuda, et kogunenud osad välja saada. 

Vananenud või tolmune termopasta

Iga sülearvuti sisaldab endas protsessorit, mis töötamisel eraldab soojust. See on ka põhiline element, miks sülearvutid kaaluvad palju. Olulisel kohal on protsessori ja jahutusradiaatori vaheline kontakt, mida aitab säilitada termopasta, mis aja möödudes läheb mustaks või vanaeb. Termopasta vahetamine ei ole kerge - selleks tuleb võtta lahti kogu arvuti sisemus, eemaldada jahutusradiaator ning vana termopasta ära puhastada. Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et kui termopasta on liiga vana, siis muutub see kõvaks ning seda on keerulisem välja vahetada ja puhastada, mispärast tuleb siis juba appi kutsuda spetsialist.

Vana ventilatsioonisüsteem

Sageli võib juhtuda nii, et ostetakse uue arvuti aga selle jahutussüsteem pole nii võimas nagu arvuti ise. Nii ei jõua jahutussüsteem arvuti võimsuse ja töötamisega järge pidada, mispärast ei ole jahutussüsteemist kasu ning sellest jääb väheks. Kui võimalik, vaheta sülearvutil olemasolev jahutussüsteem ümber või täiusta seda uute osadega. Selleks on võimalik näiteks osta sülearvutile lisaks spetsiaale jahutusalus, mis tagab arvutile stabiilse temperatuuri ja pika eluea.

Kui need nõuanded ei aita alandada sülearvuti kuumenemist, tasub kindlasti võtta ühendust spetsialistiga, kes teeb arvutile ja tarkvarale põhjaliku kontrolli, et välja selgitada põhjus ning parandada see.

Kuidas hindate seda postitust?