Kasulikud nõuanded

Kuidas ja kui sageli peaks sülearvutit tolmust puhastama?

Vaata kõiki pakkumisi
04.11.2019
sülearvuti laual

Sülearvuti on nagu televiisor või mängukonsool, mis tänu staatilisele elektrile läheb kiiresti tolmuseks.

Teoorias ei tundu läpaka puhastamine eriline tuumateadus - võtad aga lapi ja puhastusvahendi ning tõmbad seadme puhtaks. Tegelikult ei tohiks rüperaali puhastamisse nii kergekäeliselt suhtuda, siin on omad nõksud ja nipid, mida arvuti pikaealisust silmas pidades oleks mõistlik rakendada. Ja kui arvestada, et tegemist on väga tundliku kõrgtehnoloogilise agregaadiga, millega tuleb eriti ettevaatlikult ümber käia, ei paistagi sülearvuti puhastamine enam käkitegu.

Kuna sülearvuti armastab tolmu nagu koer luuavart, siis tuleks aeg-ajalt vaadata üle ka arvuti sisemus ning teha ka see tolmust puhtaks.

Manitsussõnad on nüüd loetud. Nüüd aga konkreetsete nõuannate juurde.


Sülearvuti väljast puhtaks

Arvuti ekraani ja klaviatuuri puhastamiseks on vaja lappi ja spetsiaalset ekraanide puhastusvahendit. Lapiks sobib näiteks prillide puhastamiseks mõeldud rätik või siis peenekiulisest mikrofiiber materjalist lapp. Vahel piisab juba sellestki, kui kuiva lapiga tolm ekraanilt ja klaviatuurilt eemaldada, et aga aina enam mudeleid on puutetundliku ekraaniga, ei pruugi kuivpuhastus piisav olla.

Siis tulebki appi võtta ekraani puhastusvahend. Kodus käepärast olevaid akna-, klaasi- või keraamiliste pindade puhastamiseks mõeldud vahendeid ei tohi kasutada. Kaubanduses on saada mitmeid erinevaid ekraani puhastusvahendeid, mis on mõeldud konkreetsele mudelitele ja ekraanidele. Ainet tuleb lapile lasta pigem vähem kui rohkem ning hõõruda siis õrnalt niisutatud kohaga ekraan ja klaviatuur puhtaks. 

Hea nipp: klaviatuuri klahvide vahele koguneb alati hulgaliselt mikroskoopilist sodi nagu tolm, toiduosakesed, puru ja muu taoline, mida on keeruline kätte saada. Nende eemaldamisel on abiks liimiservaga märkmepaber. Tõmba liimise otsaga klahvide vahelt läbi ja see korjab sodi enda külge. 

Oluline meeldetuletus: enne puhastamist lülita arvuti välja ja eemalda vooluvõrgust.

Sülearvuti seest puhtaks

Sülearvutisse ei tohi lasta tolmu koguneda - tolm kinnitub komponentidele ja võib põhjustada nende ülekuumenemist. Ventilaatorite külge ja vahele kogunenud tolmu tõttu on arvuti jahutusvõime nõrgem ja ventilaator võib kinni jääda. Ühtlasi tõuseb arvuti temperatuur, ülekuumenenud arvuti võib end välja lülitada ning halvimal juhul võib läpaka protsessor läbi põleda. Et seda kõike ennetada, tuleks arvuti sisemus tolmuvaba hoida.

Kuidas seda teha?

Sõltub konkreetsest mudelist. Teatud sülearvutite puhul eeldab ventilaatorite puhastamine korpuse lahti võtmist, mis aga ei ole jõukohane ülesanne neile, kes arvutite sisemusest midagi ei tea.

Kui puhastamist vajab selline rüperaal, mille jahutussüsteemini pääseb lihtsalt (arvuti põhja alt võetakse luuk lahti ja kohe seal ongi ventilaatorid), siis ei ole vaja eksperdi poole pöörduda. 

Tolmu eemaldamiseks võib kasutada suruõhku. Ballooni külge kinnitatud voolik (see peab olema hästi peenike) tuleb suunata täpselt selle komponendi suunas, mida soovitakse tolmust puhtaks teha. Ventilaator, radiaator, õhutusavad ja- kanalid on need strateegilised kohad, mis peavad tolmuvabad olema. Tolmuimejaga puhastamine, ise raali sisemusse puhumine, lapi või harjakesega puhastamine arvuti sisemusest tolmu eemaldamiseks ei sobi. Neil kõigil on omad ohud.

See võib tunduda tarbetu korrutamisega, aga kordamine on teatavasti tarkuse ema ehk enne, kui läpakas lahti võtta, tuleks see välja lülitada ja võtta juhe tagant.

Kui tihti sülearvutit puhastada?

  • Väljast tuleks sülearvutit puhastada vastavalt vajadusele.
  • Sisemist tolmupuhastust on soovitav teha iga 3-6 kuu tagant.
  • Läpaka taga söömine ja suitsetamine ning lemmikloomad soodustavad tolmu teket. Nagu ka see, kui hoida sülearvutit voodil, vaibal või diivanil, mille kiududes on palju tolmu.

Kuidas hindate seda postitust?