Kasulikud nõuanded

Liigne tolm magamistoas: mida teha?

19.12.2019
voodi, tugitool ja toataim

Tolmuallergia on üsna laialt levinud terviseprobleem - tolmu suhtes on allergiline sisuliselt iga kümnes inimene.

Tolm tekib ka kõige puhtamas kodus, selle vastu ei ole midagi teha. Küll aga annab üht koma teist ette võtta, et nina limaskesti, silmi, nahka ja hingamisteid ärritavaid tolmuosakesi ringleks kodus vähem.

Paradoksaalsel kombel ei tarvitse visuaalselt tolmune koht (näiteks raamaturiiul) olla kõige tolmusem koht kodus. Suur osa tolmukiududest on silmale nähtamatud. Voodi, pehme mööbel, vaibad, kardinad ja tekid-padjad ei pruugi pealtnäha tolmused olla, aga sisaldavad üpris tõenäoliselt märksa rohkem mustust kui tolmused raamatud.

Millest kodutolm koosneb?

Et tolmu vastu võitlusse asuda, oleks hea teada, millest kodutolm üldse koosneb. Hallikat tooni tolmurullid kapi, diivani või voodi all ei ole midagi muud kui surnud naharakud, liiv, loomade karvad, toidupurukesed, õietolm, tekstiilikiud riietelt, mööblilt ja vaipadest ning praadimis- ja sigaretisuitsu osakesed.

Tolmurullid kipuvad kogunevad toanurkadesse või mööbli alla, kust õhuvool või inimene neid kerge vaevaga eemaldada ei saa. 

Kas magamistoas on tolmu palju?

Jah, magamistuba on üks neid ruume kodus, kus tolmu tekib kõige rohkem. Kuna kodutolm koosneb peamiselt surnud naharakkudest, mis on teatavasti toiduks tolmulestadele, on magamistoas just nimelt bioloogilise sisaldusega tolmuosakesi kõige rohkem. 

Ühe ööpäevaga irdub nahalt tervelt pool grammi kuni terve gramm naharakke, millest piisab mitme tuhande tolmulesta toiduks terveks aastaks. Mõelge, siis kui palju tolmu koguneb madratsisse pikema perioodi vältel!

Vahetage sageli voodipesu

Tolmulestad elutsevad mõnuga ka tekkide ja patjade sees. Voodiriideid aitab puhtana hoida regulaarne ja sage voodipesu vahetus, mida tuleks teha kord nädalas. Padjapüürid, aluslinad ja tekikotid peab pesema läbi vähemalt 60-kraadise veega.

Linu võiks võimalusel kuivatada õues. See on hea mitmel põhjusel. Esiteks pelgavad tolmulestad külma, teiseks soosib kuivamisel eralduv niiskus uute tolmulestade teket ja kolmandaks ei eraldu siis kuivatavatelt linadelt tuppa uusi tolmukübemeid.

Tekke ja patju on samuti soovitav pesta või viia neid aeg-ajalt keemilisse. Tolmust aitab vabaneda seegi, kui neid vahetevahel kloppida. Seda võiks teha õues, et mitte välja klopitavat tolmu toaõhku paisata.


Puhastage madratsit 

Madratsi puhastamine on võitluses liigse tolmuga magamistoas võtmetähtsusega. Kui kasutate selleks tolmuimejat, peaks masin olema kindlasti HEPA-filtritega, mis ei lase allergeenidel õhku lennata ja hoiavad sisse tõmmatud tolmukübemed kindlalt kogumisanumas või tolmukotis.

Kord-paar aastas võiks madratsi puhastamiseks lasta mõnel puhastusfirmal madratsiga sügavpuhastusrežiimiga hooldada.

Madratsisse kogunevat tolmukogust aitab vähendada kattemadrats. Kattemadrats on õhem ja väiksem ning seda saab keemiliselt puhastada.


Eelistage voodit, mille alt on võimalik koristada

Voodialune on magamistoas üks tolmusemaid kohti, mistõttu on oluline, et sängi alt saaks saaks tolmu ära koristada.

Võrdselt vajalikud on nii kuiv- kui märgpesu, mis tähendab seda, et voodi alt tuleks esmalt tolmuimejaga eemaldada suuremad tolmurullid ja seejärel pesta põrand ja voodi taha jääv seinaliist üle.

Iseäranis palju tolmu koguneb nende voodite alla, mille põhjaks on lipid. Õnneks on seda tüüpi voodid piisavalt kõrged, et mahub masinaga voodialust puhastama.

Kui teil on pesukastiga voodi, siis ei ole samuti probleemi - tõmmake aga kast täies ulatuses välja ja asuge tööle. 

Kontinentaalvoodites koguneb tolm peamiselt voodi põhja madratsi alla, mitte põranda ja voodi vahele.