Kasulikud nõuanded

Millised on kvaliteetse telgi omadused?

Vaata kõiki telkide pakkumisi
05.03.2020
telkimine looduses

Kätte on taas jõudnud aeg, kus saab ette võtta erinevaid seiklusi matkamiste ja reisimiste näol. Selleks, et matkad oleksid maksimaalselt mugavad ning reisi rõõmud säiliksid, on oluline tagada kvaliteetne matkavarustus. Vaid telgi valimisest ei piisa, on oluline veenduda ka telgi kvaliteedis - seda vastavalt ilmastikuoludele, seltskonnale ja isiklikele eelistustele. Kuidas siis ikkagi leida valikust telk, mis oleks vastupidav ja kvaliteetne?

Telkide omadused vastavalt ilmastikuoludele

Kui olete matkamas suvisel ajal, kui päike on kuum ning taevas on selge, tasuks kindlasti soetada telk, mis on UV-kaitsega. Pidev kuum päikesekiirgus võib mõjutada tunduvalt telgi kvaliteeti, muuta värvi, teha muudatusi telgi struktuuris ja vähendada teisi omadusi, näiteks veekindlust. Seetõttu on oluline oma telki kaitsta kahjulike UV kiirte eest. Juhul, kui plaan on minna reisile talvel või kui ilmakraadid on alla nulli, siis tasuks valida väga kõrge soojusisolatsiooniga telk koos reguleeritavate lumepõlledega. Samuti on oluline siinkohal pöörata suurele veekindlusele, mis oleks soovitavalt 1500-2000 mm vahemikus.

Telgi mehaaniline tugevus

Telgi kvaliteeti määrab veel vastupidavus - kuidas suudab telk püsti seista ka kõige tugevama tuule käes, kuidas peab materjal vastu võimalikele vigastustele jne. Odavad telgid võivad kiiresti mõraneda või katki minna ka kõige väiksema kokkupuute korral (oksad, kivid). Kõrge kvaliteediga materjalidega seda ei juhtu ning suudavad isegi väiksemate vigastuste korral ise “paraneda”. Üldiselt on selleks polüester ja nailon. Viimane aga ei ole nii vastupidav ning sobib pigem lihtsamate ilmastikuolude jaoks. Lisaks on kasutusel veel puuvillast telke, mis on hingavad ja pikaajalised, kuid vajavad rohkem hooldamist. Telgi kinnitusosad võiksid olla tugevast metallist, mis ei murduks maa sisse vajutamisel, ning ei laseks telgil kergesti kokku kukkuda. Kinnitusvahendid, kinnituskohad ja muud sarnased peaksid olema tugevdatud ehitusega. 

Telgi funktsionaalsus

Telki valides tuleks lähtuda ka sellest, palju reisijaid parasjagu on ning taas ilmastikuoludest. Näiteks topelt sissepääsud on eriti kasulikud, kui on vaja väljumiseks teist teed. See on hea lahendus siis, kui soovite telgi esikusse, kus on tavaliselt sissepääs, panna oma kotid või seal priimusel süüa teha, kui väljas on külm ja vihmane. Kuna soojustatud telgiga ja väga kuuma ilma puhul. 

Kvaliteetsel telgil võiksid olla ventilatsiooniavad välistelgil akende juures, mis vähendab omakorda kondensvee tekkimise ohtu. Kindlasti võiksid olla ustel ka sääsevõrgud. Talvel aga tasuks tähelepanu pöörata soojustuseks ja suvel ventilatsiooniks mõeldud tuule- ja lumepõllede olemasolule - nii ei kuumene telk päikese käes, kuid tagab soojuse lumes. Telki akendeks on ideaalne materjal polüuretaan, mis on kuuma ja külmakindel.  Kvaliteetseid silikoonist telke ei teibita, vaid kasutatakse õmblemiseks puuvillast niiti, mis niiskuse käes paisub ja täidab õmblemisest tulenenud augud. 

Telgi tüüp

Telgi tüüpi tuleks jällegi valida vastavalt ilmastikuoludele, mis tagab telgi kvaliteedi. Kui Sinu eesmärk on leida kõige kvaliteetsem, tuleks valida profitelk. Need on konstrureeritud just ekstreemselt vihmastesse ja tugeva tuulega kliimatingimustesse, näiteks kõrgmägedesse. Nelja aastaaja telgid sobivad hästi kasutamiseks igal aastaajal ning eriti sobivad nad talveks. Nimelt taluvad nende telkide materjalid hästi külma ja lumest tulenevad raskust. Kolme aastaaja telgid sobivad hästi kevadel, suvel ja sügisel. Need telgid on lihtsasti kokkupandavad ning on ka oma materjalide poolest üsnagi kvaliteetsed. Olemas on ka ainult suveks mõeldud telke, mis on üldiselt oma kaalu poolest veidi raskemad, kuid hea UV-kiirguse kaitsega. 

Telgi suurus ja kuju

Kui soovid kvaliteetset telki, siis peaks see lisaks vastama ka Sinu ootustele. Tavalised peretelgid sobivad hästi seltskondadele, kes armastavad ruumikust ja avarust. Nendel telkidel on tavaliselt esikud ja on piisavalt suured, et seista püsti. Kui aga see pole Sinu jaoks oluline, võid valida ka tavapärase telgi. Võta arvesse kõik pereliikmed ja sõbrad, kes kaasa tulevad.

Üldiselt telgi kuju kvaliteeti otseselt ei mõjuta, vaid on pigem isikliku eelistuse küsimus. Näiteks viittelgid on kolmnurkse katusega ning üles panemiseks vajavad matkakeppe. Kuppeltelk on kõige populaarsem. Tunneltelk on üldiselt suure esikuga. Lisaks mudel, kus on kõik eelnev kombineeritud - näiteks esik on tunneli kujuline, aga põhiosa kupli kujuline.


Telgi kvaliteeti silmas pidades ei pea ainult pöörama tähelepanu selle materjali omadustele, vaid ka selle funktsionaalsusele ja sobivusele ilmastikutingimustesse. Oluline on tutvuda ka erinevate mudelite ja tootjatega, et leida valikust endale kõige sobivam.

Kuidas hindate seda postitust?

PHH Group: Internetinė parduotuvė Pigu.lt Interneta veikals 220.lv E-pood Kaup24.ee Verkkokauppa Hobbyhall.fi E-pood Hansapost.ee

© 2003-2021 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.