Kasulikud nõuanded

Kuidas valida SUP-lauda?

Vaata kõiki SUP-laudade pakkumisi
28.06.2022
tüdruk liugleb SUP-lauaga merel

Kuuma suve saabudes ei ole mida paremat kui veeta iga vaba hetk veekogu ääres. Kui mõned inimesed mõtlevad kajakkide peale, siis teised eelistavad SUP-laudu. SUP-laudade valik on sedavõrd suur, et algaja jaoks ei pruugi SUP-laua valimine olla sugugi lihtne ülesanne. Selleks, et endale sobivaim laud leida, tuleb mõelda kindlatele aspektidele, mille kohta saad täpsemalt lugeda käesolevast juhendist.

mees sup-lauaga merel

Millist tüüpi SUP-laud valida?

Enne aerulaua valimist on oluline välja selgitada, millised on üldse SUP-laua tüübid ja milleks iga laud mõeldud. Kui tead, millist tüüpi SUP-lauda eelistad, muutub valik juba hulga lihtsamaks.

Täispuhutav SUP-laud. Seda tüüpi aerulaud on väga sobiv inimestele, kelle autos alati ruumi napib või kes lihtsalt ei soovi aerulauda katusel kaasas kanda. Täispuhutav SUP-laud ei võta palju ruumi, sest saad selle täis puhuda alles veekogu juurde jõudes. Need on populaarsed ka algajate seas, sest täispuhutav aerulaud on veepinnal kerge ja stabiilne ning selle paksus annab rohkem kindlustunnet. Täispuhutavat aerulauda valides on siiski väga oluline pöörata tähelepanu selle kvaliteedile. Kvaliteetne täispuhutav aerulaud peaks olema valmistatud 3-4 kihilisest PVC-kihist, mis on piisavalt jäik. See on vajalik, et tagada sujuv libisemine üle veepinna. Täispuhutava aerulaua stabiilsus sõltub suuresti keskkonnatingimustest: see on vähem stabiilne lainetaval veel või tugeva tuulega.

mees pumpab SUP-lauda

Jäik aerulaud. Aerutajad, kellel ei ole transportimisega probleeme, eelistavad tavaliselt kõva pinnaga aerulauda. Need võtavad palju ruumi ja neid tuleb transportida auto katusel. Vastupidiselt täispuhutavatele aerulaudade on jäigad SUP-lauad aga stabiilsed ja kiired. Jäiga aerulaua südamik on tavaliselt valmistatud vahtpolüstüreenist (EPS) ja kaetud klaaskiu või laminaadiga.

naine sõidab SUP-lauaga merel

Millisel veekogul sõuad?

Nii täispuhutavad kui ka jäigad aerulauad on erineva kuju ja suurusega. SUP-laua kuju sõltub suuresti sellest, kus ja millisel veepinnal kavatsed aerutada.

Sileda veepinnaga. Järved, tiigid, turbasood ja muud sarnased veekogud on tavaliselt sileda pinnaga. Need teevad elu palju lihtsamaks algajatele, kes alles sõudmisega alustavad, sest rahulikul, siledal, vähe lainetaval pinnal on ka väiksem ümbermineku oht. "All Around" SUP-lauad on rahulike vete jaoks ideaalne valik. Nagu nimigi ütleb, on need kohandatud mitmesuguste tingimuste jaoks ja neid on lihtne manööverdada. "All Around" aerulauad on tavaliselt lühemad, kuid laiemad, mis annab stabiilsuse ka täiesti algajatele.


Kaks SUP-lauda merel


Mered, ookeanid, suured järved. Seda tüüpi veekogud sobivad neile, kes soovivad pikemaid vahemaid läbida ja pikemaid rannajooni uudistada. Sellisel juhul on kõige sobivamad touring-aerulauad. Need on veidi kitsama kujuga ja pikemad kui universaalsed aerulauad. Touring-aerulaudadega saab sõita suurematel kiirustel, kuid need ei ole nii stabiilsed kui mitmeotstarbelised aerulauad, mistõttu soovitatakse neid kogemustega sõitjatele.

Lainetavad veepinnad. Kui otsid aerulauda, et sõita mere ja ookeani kõrgetel lainetel, siis on surfi-aerulauad parim valik. Need aerulauad on laiad, lühikesed ja kergelt kumera põhjaga. See annab neile manööverdusvõime, mida vaja liuglemiseks kõrgetel lainetel ning teravate pöörete ja lõbusate trikkide sooritamiseks.


mees SUP-lauaga lainetel

Millise suurusega SUP-laud valida?

Kõige olulisemad tegurid õige aerulaua valimisel on selle suurus (mõõdetuna liitrites) ja aerutaja kaal. Mida raskem sõitja, seda suurem peaks olema ka aerulaud. Ebapiisav mahutavus võib põhjustada seda, et aerulaud vajub vette rohkem kui peaks, mis vähendab manööverdamisvõimet. Samal ajal on kergel aerutajal üsna keeruline püsida veel liialt suure aerulauaga.


Kuidas valida aeru?

Uus aerulaud vajab ka head aeru. Enne aeru soetamist peaksid kontrollima, kas aerud kuuluvad aerulaua komplekti. Vastasel juhul pead selle eraldi juurde soetama. Aeru valimisel on oluline, et see ei oleks liiga lühike ega liiga pikk, seega on soovitatav valida aer, mis oleks sõitjast umbes 20-25 cm pikem. Reguleeritav aer on samuti hea valik, kui aeru kasutvad mitu eri pikkusega inimest.

mees SUP-lauaga helesinises vees

SUP-laua valimine on kindlasti lõbus, kuna mõte soojal suveõhtul veel liuelda, on kindlasti elevust tekitav. Siiski unustame mõnikord väljasõite planeerides mõelda vähem meeldivatele asjadele, nagu kvaliteetne päikesekreem kuumaks suvepäevaks või õhtuseks ajaks kasulik sääsekaitse. Selleks, et väljasõitudele kõik vajalik kaasa pakkida tutvu artikliga, mis räägib sellest, mida matkale suundudes kindlasti kaasa pakkida.

Klientidele meeldib see postitus

4/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?