Kasulikud nõuanded

Kuidas valida spordi- ja seikluskaamerat?

Vaata kõiki seikluskaamerate pakkumisi
20.04.2023
seikluskaamera on paigaldatud jalgratta raamile

Spordi- ja seikluskaamerate populaarsus kasvab uskumatult kiiresti. Neid kasutavad nii professionaalsed ratturid, surfajad ja muud ekstreemspordihuvilised, kui ka tavakasutajad, kes soovivad oma reisidest lihtsal moel videosid (vloge) luua. Seadmete valik on üsna suur, aga kuidas valida õige?

Mis on seikluskaamera?

Seikluskaamerateks peetakse üldiselt väga kergeid ja väikeseid videokaameraid, mis suudavad salvestada ja pildistada mis tahes tingimustes – vee all, suurel kiirusel jne. Sellised videokaamerad on tavaliselt enamal või vähemal määral kaitstud löökide, vee, tolmu ja mitmesuguste muude tegurite eest. Just neil põhjustel on need sportlaste seas eriti populaarsed.

jalgrattur kinnitab ratta külge tegevuskaamera

Vaateväli

Kõikidel seikluskaameratel on fikseeritud vaateväli. Tavaliselt filmivad need väikesed kaamerad videosid 140 – 170kraadise nurga all. Mõned kaamerad suudavad rohkem videosid salvestada, mõned vähem. Tõenäoliselt tahavad kõik enamat, kuid pea meeles, et mida rohkem kaadreid kaamera suudab jäädvustada, seda moonutatumaid kaadreid see "fisheye" efekti tõttu jäädvustab. See võib anda ainulaadse välimuse, kuid mõnikord võib see efekt kaadrit pisut kahjustada. Selle efekti saab tarkvara abil eemaldada, kuid pilt ei ole ikkagi ideaalne.

seikluskaamera mägedes
 

Mõnedel seikluskaameratel on võimalik vaatevälja reguleerida, kuid tavaliselt on salvestatav pilt häiritud, seega on 4K-resolutsiooni ja väiksema vaateväljaga filmimine üsna võimatu, vastupidiselt tavalistele kaamerate.

TOP spordi- ja seikluskaamerad 


Seadme tugevus

Tavaliselt on kõik seikluskaamerad piisavalt võimsad, et jäädvustada videosid isegi äärmuslikes tingimustes. Siiski mõned kaamerad, nagu GoPro, võivad olla täiendavalt kaitstud spetsiaalse varustusega, mis võimaldab filmida ka 15 meetri sügavusel.

Enne taolise kaamera ostmist tasub üle vaadata võimalused – mõnel kaameral on ainult IP53 veekaitse. See tähendab, et need on vastupidavad ainult veepritsmetele ja ei ole tegelikult sobivad veealuseks kasutamiseks.

Kui kavatsed kaamerat võidusõidul või muudel juhtudel kasutada, kus kaamerat kõvasti raputatakse, soovitame tellida internetist eraldi korpuse – kuigi need kaamerad on põrutuskindlaid, ei ole need nii vastupidavad, nagu paljud arvavad. Muide, paljud neist saad kinnitada ka rattakiivrile või rattale.

kaitsekattega seikluskaamera


Kui kaua seade suudab filmida?

Paljud tootjad ei märgi toote peale selle kasutusaja pikkust sellel põhjusel, et seda kaamerat kasutatakse väga erinevates olukordades. Lisaks kui filmid kõrgema resolutsiooniga (eriti 4K), siis kasutab seikluskaamera palju rohkem ressursse, mille tulemuseks on lühike aku kasutusaeg. Seda ei aita parandada ka välja lülitatud Wi-Fi-ühendus. Kontrolli aku võimsust, sest kõik muu sõltub Sinu enda kaamera kasutusharjumustest.


Resolutsioon ja kaadrite arv sekundis

Turul leiduvatest kaameratest suudavad peaaegu kõik seikluskaamerad filmida 4K või vähemalt 1080p (Full HD) resolutsiooniga. Kuid see ei ole ainus oluline kriteerium – mõned 4K kaamerad on võimelised filmima ainult 15 kaadrit sekundis ja see ei ole kindlasti piisav. 24 kaadrit sekundis on absoluutne miinimum. 60 kaadrit sekundis salvestatud video näeb välja väga ühtlane, samas 120 või 240 FPS võimaldab jäädvustada aegluubis pilti. Siiski mõned kaamerad suudavad aegluubis videosid salvestada ainult 720p resolutsiooniga.

Kuidas sellist kaamerat kasutada?

Spordi- ja seikluskaamerate puhul on oluline mitte ainult nende kaitse ja suurus, vaid ka paigaldamise võimalused – mõnedel kaameratel on kaasas tarvikud, mis võimaldavad selle panna oma pähe, purjelaudadele, jalgratastele, autodele jne. Tasub tähelepanelikult mõelda milliseid võimalusi endale vajad. Uuri enne ostmist, milliseid tarvikud sinu kaamera toetab, selle juures aitab veebipõhine tagasiside. Kui soovid parimat valikut, on kõige mõistlikum soetada mõni GoPro seadmetest, kuna sellel brändil on kahtlemata suurim valik lisatarvikuid ning GoPro kaameraid saab kasutada absoluutselt igal juhul.

gopro seikluskaamera vees


Ühenduvus, mälukaart ja muud aspektid

Mõned seadmed toetavad suuremaid SD-kaarte, teised sisaldavad väiksemaid MicroSD-sid. Kui ostad mälukaarti seikluskaamerale, jälgi kindlasti mitte ainult selle suutlikkust, vaid ka kiirust – soovitame valida UHS-II või UHS-III klassi mälukaarti, mis on piisavalt kiire isegi kõrglahutusega videote puhul.


Samuti mõtle, kas kaameras oleks vaja Wi-Fi-ühendust. See võib olla vajalik lisatarvikute kasutamiseks või telefoni ja kaamera ühendamiseks, et laadida andmeid telefoni või vaadata kaamera otsepilti telefoni ekraanilt. Seikluskaamerat koos Wi-Fi ühendusega saab sageli täielikult telefonist kontrollida.

Hind

Spordi- ja seikluskaamerate maksumus võib ulatuda mitmest kümnest kuni mitmesaja euroni. Kui Sa ei plaani seadet professionaalselt kasutada, rahuldavad Sinu vajadused ka odavamad seadmed, aga kui tunned, et vajad parimat kvaliteeti, vali kallim mudel. Originaal spordi- ja seikluskaamerad saad osta soodsamalt Kaup24 e-poest tänu pidevalt toimuvatele allahindlustele ja spetsiaalsetele sooduskoodidele.  

Klientidele meeldib see postitus

5/5
5 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?