Kasulikud nõuanded

Kuidas valida parim teler koos Smart TV-ga?

Vaata kõiki telerite pakkumisi
04.05.2020
laiekraaniga nutiteler kodus

Viimastel aastatel on üha rohkem ostjaid õppinud nutiteleri kohta juba enne teleri ostmist. Selle tulemusel saab Smart TV telerite valimise üheks kriteeriumiks. Ja mitte asjatult, sest teleri vaatamise lihtsus sõltub ka selle vaatamise naudingust. Smart TV avab mitmeid võimalusi, ehkki Eestis ei ole kõiki võimalik kasutada.

Nutikast telerist ja selle valikutest räägime selles artiklis.

Smart TV: mis see on?

Põhimõtteliselt tähendab see, et teler toetab Interneti-ühendust. Teler on ühendatud WiFi kaudu, kuid võite kasutada ka Interneti-kaablit. See funktsioon laiendab märkimisväärselt telerite kohanemisvõimet. Saate kasutada mitmesuguseid rakendusi, mis on saadaval ainult veebis, laadida alla uusi rakendusi, mängida mänge või lihtsalt veebis surfata. Lisaks saab sama WiFi-ühenduse abil teleriga ühendada ka muid seadmeid (telefon, tahvelarvuti jne) ja nendel kuvatavat pilti saab voogesitada.

Smart TV tehnoloogia on kiiresti populaarsust kogumas, nii et see on saadaval enamikes uutes telerites. Üldjuhul ainult kõige soodsamatel mudelitel, millest saab vaadata tasuta 7 kanalit, pole Smart TV-d. Kui otsite aga uusi võimalusi ja soovite muuta oma teleri mitmekülgseks meelelahutuskeskuseks, tasub kaaluda sellise teleri ostmist, millel on Smart TV.


Kõige populaarsemad Smart TV süsteemid

Hetkel on saadaval mitmeid erinevaid Smart TV süsteeme - suured tootjad annavad neile tavaliselt oma nime. Praegu on kaubanduses peamiselt saadaval  järgmised süsteemid:

  1. Android TV. See on parim Smart TV süsteem. Tegemist on sama süsteemiga, mida kasutatakse ka nutitelefonides. Tõsi, see näeb küll natuke teistmoodi välja, näiteks rakenduse ikoonide ridasid ja veerge ei ole. Telerit juhib endiselt 4 noole ja ühe nupuga kaugjuhtimispult, seega on kõik programmid kohandatud sellele juhtimismeetodile. Seda nimetatakse "karusselliks" - pildid on paigutatud ringi ja neid saab interaktiivselt muuta, vajutades "vasak" või "parem" noolt. Parim on Android TV puhul ka see, et siin töötavad samad Androidi mängud ja rakendused nagu nutitelefonis. Teleril on rakenduste ja nende andmete jaoks vähemalt 16GB ruumi, nii et saate mängida mõnda suure mahuga mängu. Muidugi võite alati ka välise draivi ühendada, kui mälu hakkab otsa saama. Android TV on installitud Philipsi, Sony ja Sharpi televiisoritesse ja meediumpleieritesse, samuti Nvidia Shieldi mängude tahvelarvutitesse.
  2. MyHomeScreen. See on kuulsa Firefoxi brauseril põhinev avatud lähtekoodiga Smart TV süsteem, mille leiate Panasonicu teleritest. See on üsna lihtne süsteem, kuid samas kiire ja piisavalt võimas, et rahuldada erinevate kasutajate vajadusi. Selle süsteemiga telerid meeldivad nii traditsiooniliste telerite fännidele kui ka neile, kes kavatsevad kõiki Smart TV võimalusi ära kasutada.
  3. Smart Hub/Tizen OS. Seda süsteemi kasutab peamiselt Samsung, seni suurim telerite tootja. See ei pruugi olla kõige ilusam süsteem, kuid on piisavalt mugav kasutamiseks. Lõppude lõpuks on Samsungi telerid populaarsed ka Eestis. Muide, seda süsteemi uuendatakse pidevalt, nii et teie telerit saab juba järgmisel aastal juhtida pisut teisiti.
  4. WebOS. See süsteem oli telerite jaoks pisut aegunud, kuid LG on hakanud seda täiustama ja meil on nüüd võimalus kasutada selle palju funktsionaalsemat ja intelligentsemat versiooni. Lihtsam juhtimine, sirvimisvõimalused ja veelgi köitvama vaatamiskogemuse funktsioonid on vaid väike osa sellest, mida WebOS pakub. Seda süsteemi kasutab peamiselt LG, mis tähendab, et Eesti ostjad puutuvad sellega üsna sageli kokku, kuna Samsung, Philips, Sony, LG ja Panasonic on Eesti enimmüüdud telerid.
  5. Roku TV. Tegu on veel vähetuntud Smart TV süsteemiga. Ilmselt saate selle palju soodsamalt, seega on valida selliste tootjate vahel nagu Hisense, Haier, TCL, Sharp, Insignia jne. See süsteem on lihtne ja selle populaarsus kasvab. Kahjuks võib seda süsteemi Eestis kohata väga harva.

Me ei maininud Toshiba Cloud TV-d, mis on saadaval ainult Toshiba telerites. Samuti on Apple'i TVOS saadaval ainult Apple'i toodetes. Selliseid Smart TV süsteeme leidub veel ning võib juhtuda, et ka nende populaarsus hakkab tulevikus kiiresti kasvama. 

Kuidas valida Smart TV-d?

Smart TV valimisel on oluline jälgida vaid mõnda tegurit:

1. Mängude arvukus. Telerid on muutumas suurteks mängukonsoolideks. Selles valdkonnas on kahtlemata kõige populaarsem Android TV, kus on mänge lihtne installida ja hallata.

2. Video sisu. Smart TV on seetõttu nutikas, kuna see kohandub iga inimese vajadustega. Kui tahame vaadata teatud sarju ja filme, näeme neid igal ajal - me ei pea selleks ootama. Netflix ja Amazon Prime on kaks populaarseimat teenust maailmas, luues enda sisu ja näidates seda kõigile ülima kvaliteediga.

3. Internetiühendus. Kui teleris poleks internetti, poleks ka Smart TV-d. Siin on kaks võimalust - ühendus ruuteriga või juhtmevabalt WiFi-ühenduse kaudu. Viimane võib suurte filmide vaatamisel raskusi tekitada, kuna teised seadmed, näiteks sülearvutid, nutitelefonid, tahvelarvutid jne, kasutavad sama ühendust.