Kasulikud nõuanded

Parim pulssoksümeeter: kuidas valida?

Vaata kõiki pulssoksümeetrite pakkumisi
19.05.2022
vere hapnikusisalduse mõõtmine pulssoksümeetriga

Pulssoksümeetreid ehk hapnikumõõtureid ei kasutata ainult meditsiiniasutustes ning on üha enam saadaval koduseks kasutamiseks. Mõnel juhul on selle kasutamine vältimatu, eriti südame-veresoonkonna ja kopsuhaigustega patsientidel. Nõudlus pulssoksümeetrite erinevate mudelite järele on suur, mistõttu võib olla raske sobivat valida. Selles juhendis aitame leida sinu vajadustele vastava pulssoksümeetri.

pulssoksümeeter möödab vere hapnikutaset

Mis on pulssoksümeeter?

Pulssoksümeeter on meditsiiniline seade, mis mõõdab pulssi ja vere hapnikusisalduse protsenti, kuvades tulemused koheselt digitaalsele ekraanile sekundi täpsusega. Kuidas pulssoksümeeter hapnikku tuvastab? Hapnik liigub läbi keha koos hemoglobiini molekulidega, seega arvutab pulssoksümeeter hemoglobiini hapnikuga küllastumise taseme, mida väljendatakse protsentides. Kui pulssoksümeeter asetada sõrmele, kasutab see kahte LED-i, millest üks on punane ja teine ​​infrapuna. Esimene tuvastab küllastumata, teine ​​küllastunud verd. Seejärel arvutab pulssoksümeetrisse ehitatud detektor nende kahe pirni valguse neeldumise, mis määrab hapniku koguse veres.


Milleks pulssoksümeeter?

Pülssoksümeeter on südame töö jälgimiseks: kuidas tal õnnestub verd ümber keha ringlema panna ja hapnikuga varustada. Iga kvaliteetne pulssoksümeeter määrab vere hapnikusisalduse väga täpselt ja minimaalse veaga ning aitab teatud tõsiste haiguste korral oma seisundit palju efektiivsemalt jälgida. Pulssoksümeetrit on kõige sagedamini vaja südamepuudulikkuse, raske kopsuhaiguse, kopsuvähi, uneapnoe, kopsupõletiku ja muu meditsiinilise seisundi puhul. Arst teab kõige paremini, millal on parim aeg jälgida vere hapnikutaset, seega konsulteeri enne seadme kasutamist oma perearstiga.

pulssoksümeeter koduseks kasutamiseks

Kuidas kasutada pulssoksümeetrit?

Õnneks pole seadme kasutamine raketiteadus - pane see lihtsalt sõrme otsa. Ent nagu iga seadme puhul, loe hoolikalt selle kasutusjuhendit. Pulssoksumeetreid on samuti erinevaid ning lisaks sõrmeotsale on varvastele või rinnale asetatavaid seadmeid. Aseta pulssoksümeeter sellele kehapiirkonnale vastavalt juhistele ja istu seadme töö ajal vaikselt paigal. Esimesed tulemused peaksid ilmuma minuti või vähemaga. Pulssoksümeetri LED valgus peab tungima läbi nahakoe, et vere hapniku kogust korralikult tuvastada, kuid mõned aspektid võivad selle tulemust moonutada, näiteks seadme töö ajal liikumine, halb vereringe, lakitud küüned, külmad käed ja suitsetamisega seotud probleemid.


Kvaliteetne pulssoksümeeter näitab tavaliselt kahte näitu:

  1. pulsisagedust löökides minutis,
  2. vere hapnikusisaldust protsentides.

Erinevatel inimestel on normaalne pulss puhkeolekus vahemikus 60–100, kuid ideaalis peaks see jääma alla 90 löögi minutis. Terve inimese vere normaalne hapnikuküllastus on 95-100%. Kui sinu pulssoksümeetri näit on nendest piiridest alla või üle, konsulteeri kindlasti oma arstiga.

Kuidas valida pulssoksümeetrit?

arst mõõdab pulssoksümeetriga

Turul olevate pulssoksümeetrite mudelite valik on väga mitmekesine ning sobivaima valimine võib olla keeruline. Siin on mõned nüansid, mida meeles pidada, kui oled valimas pulssoksümeetrit:

Kes hakkab pulssoksümeetrit kasutama? Seadet võivad kasutada kõik, kellele on see näidustatud. Ent tuleb meeles pidada, et mõned pulssoksümeetrid sobivad kasutamiseks ainult täiskasvanutele ja mõned ainult lastele. Enne kui otsustada, millist pulssoksümeetrit valida, tuleb välja selgitada, kas konkreetne mudel sobib inimesele, kellele see ostetakse.

Lihtsasti loetav ekraan. Ehk kasutab pulssoksümeetrit vanem inimene, kelle silmanägemine on halvenenud või kannatate ise nägemisprobleemide all? Siis on väga oluline jälgida, et pulssoksümeetri näidud oleksid hästi loetavad ja ekraan piisavalt suur.


Kasutad une jälgimiseks? See on ka üks võimalusi, mida tasub kaaluda. Öise uneaja jälgimiseks võib samuti kasutada pulssoksümeetrit. Siis tuleks valida mudel, mille disain on ergonoomiline, mugav ja selle pidev kandmine ei tekita probleeme (nt segab uinumist). Üldiselt peaks hea pulssoksümeeter olema see, mille paned külge ja “unustad”.

Kui vere hapnikutaset on vaja öö otsa jälgida siis veendu, et pulssoksümeetril oleks integreeritud äratuskell. See on vajalik sinu äratamiseks, kui pulssoksümeetri näit langeb ootamatult normaalsest vahemikust välja.

Kas vajate Bluetoothi ​​funktsiooni? Vahel on tarvis näite saata ka arstile ning mugav Bluetooth-ühendus võimaldab tulemused kanda ​​spetsiaalsesse äppi salvestada või arstile näidata. Bluetoothi’ga pulssoksümeetrid on küll mõnevõrra kallimad, kuid kui see on sinu jaoks oluline, siis tasub selline seade end kindlasti ära.

sõrme pulssoksümeeter

Siin on meie näpunäited pulssoksümeetri valimiseks. Enamasti oleks pulssoksümeetri vajaduse korral abi ka vererõhuaparaadist, mis võib anda lisainfot terviseseisundi kohta. Ka vererõhuaparaadi valimine võib osutuda keeruliseks, eriti ilma erinevaid nüansse teadmata. 

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?