Kasulikud nõuanded

Kuidas valida katuseraami?

Vaata kõiki katuseraamide pakkumisi
02.06.2022
katuseraamiga auto sõidab mööda päikeselist maanteed

Ilusa ilmaga perega metsa, järve või jõe äärde suundudes on vahel vaja kaasa pakkida palju esemeid, mida pagasiruumi pole kuidagi võimalik ära mahutada. Kuhu siis kõik riided, rattad, grillid ja paadid pakkida? Parimaks lahenduseks on katuseboks. Katuseboksi mahub kõik, mida tavalisse pagasiruumi kaasa pakkida ei õnnestu - saad kõik vajaliku mugavalt kaasa haarata! Kuidas aga valida katuseboks, mis sobiks auto välimuse ja sinu vajadustega? Arutlemegi lähemalt mõningaid olulisemaid aspekte, mida katuseboksi valimisel silmas pidada.

Mõtle, mida soovid kaasa pakkida

Esmalt tuleb katuseboksi valima asudes mõelda, mida sellega vedada soovite:

katuseraamiga auto

Tugevast plastikust katuseboks sobib suurepäraselt erinevate väiksemate asjade hoidmiseks, mis tavalisse pagasiruumi ei mahu (raamatud, riided vms). Seda tüüpi boksid kinnituvad kindlalt ette nähtud raamile ning püsivad sõidu ajal tugevalt suletuna.

Väiksemate asjade jaoks sobib suurepäraselt ka nn pagasikott. Kotte on samuti erineva suuruse ja kujuga ning neid on lihtne raamile kinnitada ja ära võtta.

katuseraamiga auto kõrbes

Kui soovid kaasa võtta jalgratast või lausa mitu ratast, siis pead endale valima spetsiaalse hoidiku, mis on paigaldatav auto katusele. Ühe jalgratta transportimiseks sobib üks hoidja, kuid vajadusel saab katusele tavaliselt paigaldada kaks või isegi kolm sellist hoidikut. Juhul, kui sa ei saa või ei taha mingil põhjusel oma ratast auto katusel transportida, saad valida ka auto taha kinnitatava rattahoidja. 

mees kinnitab jalgratast auto katusele


Katuseboksi maksimaalne kandevõime

Iga auto katus talub piiratud koormust, mistõttu on väga oluline välja selgitada, milline on katuseboksi maksimaalne kandevõime kilogrammides. Selleks järgi auto tootja juhiseid või külasta ametlikku veeblehte, kust leiad kogu vajaliku tehnilise teabe oma sõiduki kohta.

Planeeri oma katuseboks nii, et see kaaluks veidi vähem kui tootja soovitatud maksimaalne kandevõime. Näiteks kui kinnitad raamile kaks ratast, on katuseboks juba üleliigne. Sel juhul oleks kindlam ülejäänud esemed tavalisse pagasiruumi pakkida.

Katuseboksi vastupidavus

Katuseboksid on erineva suuruse ja tugevusega. Igaüks leiab oma vajadustele sobiva. Sõltuvalt katusebokside mahutavusest varieeruvad need 300 l kuni 600 l. Bokse on saadaval ka erineva kujuga: väljaulatuvad, lamedad, piklikud ja asümmeetrilised. Mõned katuseboksid on kindla eesmärgiga - näiteks suusaraamid peaksid olema siledad ja piklikud. Võimalusel tuleks vältida liiga kõrgele tõstetud katusebokse, kuna need suurendavad reisi ajal õhutakistust ja kütusekulu.

sõiduki katuseraam

Kontrolli, millised reelingud autole sobivad

Enne katuseboksi soetamist on oluline kontrollida, kuidas see auto katusele kinnitub. Ohutuse ja töökindluse huvides on katuseboksid soovitatav kinnitada spetsiaalsete katusereelingutega, mis on saadaval lisavarustusena. Milliseid kinnitussüsteeme osta, sõltub konkreetsest mudelist. Enamikel autodel on tehases paigaldatud katusetoed, mis jooksevad mööda katust. Kui sinu autol on need olemas, on väga hästi, sest nende jaoks sobivate kinnituste valik on kõige suurem ja neid on kõige lihtsam paigaldada või eemaldada. Mõnikord pole auto katusel tugesid, vaid spetsiaalsed pesad raamide kinnitamiseks. Mõnedel vähestel autodel pole aga ühtki eeltoodetud võimalust ning sel juhul tuleb tugiraam kinnitada katuse äärte külge. Igal juhul on oluline teada auto mudeli nime, keretüüpi ja tootmisaastat, see on sobivate katusereelingute ostmiseks vajalik info.


pere jalutab looduses

Sobiva katuseboksi valimine võib esialgu tunduda keerulise ülesandena, kuid kui armastad palju autoga reisida, on praktiline katuseboks tõeliseks ruumisäästjaks. Kui reisid suure perega, siis oleme koostanud juhendi, milles on juttu sellest, mida lastega puhkusele minnes kaasa võtta.


 

Kuidas hindate seda postitust?