Kasulikud nõuanded

Kuidas valida kalastustarbeid?‌

Vaata kõiki kalastustarvete pakkumisi
05.05.2023
mees õhtul päikeseloojangul kalastamas

Iga kalamees võib kinnitada, et edukas kalapüük nõuab lisaks püügikohale ja headele oskustele ka häid kalapüügivahendeid. Nende mitmekesisus võib tekitada teinekord küsimusi, kuid kui võtate arvesse mõnda olulisemat nüanssi, leiate kindlasti väga lihtsalt just endale sobivaimad vahendid.

Kõige olulisemad kalastustarbed

Ehkki kaubanduses võib leida väga erinevaid püügivahendeid, tuleks alustada kõige olulisematest, ilma milleta pole kalapüük kindlasti võimalik. Igal vahendil on omad nüansid, millega võiksite kindlasti kursis olla.

kalastustarbed

Õngeritv

On ütlematagi selge, et just õngeritv on kõige olulisem kalapüügivahend, mistõttu tuleks seda valida äärmiselt hoolikalt. Kindlasti tasub arvestada järgmisega:

 • Õngeridva pikkus ja kaal. Pikem ritv annab võimaluse sooritada pikemaid viskeid, kuid sellega manööverdamine on tunduvalt keerulisem. Kui olete algaja, tasub eelistada kergemaid ja lühemaid või vähemalt keskmisi mudeleid – nendega on esialgu hulga lihtsam hakkama saada.
 • Püügiliik. Õngeridva spetsifikatsioonid võivad varieeruda olenevalt püügiliigist, mida kavatsete harrastada. Saadaval on ridvad kerimiseks, karpkala püüdmiseks, põhja-, ujuki- või talvepüügiks. Täpsemat infot leiate konkreetsete mudelite tootekirjeldustest, nii et peate vaid otsustama, milline kalapüük teile kõige paremini sobib. Samuti tasub kaaluda teleskoopvarda soetamist: hetkel üks populaarseimaid ja mitmekülgsemaid lahendusi.
 • Materjal. Nõudlikumad kalurid valivad tavaliselt süsinikkiust või grafiidist ridvad, kuna need on jäigad, kerged ja äärmiselt vastupidavad. Teine populaarne valik on klaaskiud – seda tüüpi ridvad on raskemad, kuid piisavalt paindlikud ja vastupidavad. Tugevdatud plastikust õngeridvad üllatavad teid eriti soodsa hinnaga: kui käite kalal pigem harva või alles mõtlete, kuidas kalapüük võiks teile sobida, võite julgelt alustada just seda tüüpi ridvaga.
 • Hoidja. Mugav ja oluline detail, mis hõlbustab oluliselt püügiprotsessi – kinnitades õnge õigesse asendisse, kulgeb kalapüük kordades mugavamalt.

Rull

Rulli valimisel on kõige olulisem arvestada nende suurusega, mis kõige paremini ridvale sobitub. Kui kasutate kerget ja painduvat ritva, siis sobib kõige paremini väike rull, kui ritv on raskem, siis vajate suuremat rulli. Tõsi, võite ka ilma rullita kala püüda – see meetod sobib eriti hästi varakevadel, kui kalad rühivad väga sageli kaldale lähemale, nii tuleb teil lihtsalt visata väga täpselt ja hästi.

kalapüügi rull


Tamiil

Tamiili valimisel tuleks arvestada kolme peamise kriteeriumiga:

 • Tüüp. Tamiilid võivad olla monokiust, fluorosüsinikust või punutud. Monokiud on elastne, äärmiselt libe ja hõljuv. Nendega võib püüda isegi suuremaid kalu. Soodsa hinna tõttu soovitatakse neid sageli algajatele. Fluorosüsivesinikust tamiil valitakse aga kerimiseks ja näiteks ahvenate või kammkarpide püüdmiseks. Seda tüüpi tamiil üllatab vastupidavusega ning päikese ja vee kindlusega. Punutud tamiilid valitakse eelkõige kerimiseks: need eristuvad eriti hea vastupidavuse poolest ning ei veni, nii ei juhtu söödaga midagi ka erinevate takistuste korral.
 • Kandevõime. Iga tamiil peab vastu teatud raskusele. Kandevõime on alati näidatud tootekirjelduste kõrval, mistõttu peate lihtsalt teadma, milliseid kalu kavatsete püüda.
 • Värv. Ideaalis võiks tamiil olla kala jaoks nähtamatu, seega tuleks eelistada võimalikult naturaalses toonis või isegi läbipaistvaid tamiile.

erineva värvi ja paksusega õngenöörid


Konksud

Konksude valik sõltub sellest, millist laadi kalapüüki kavatsete harrastada ning millist kala soovite püüda. Näiteks vajavad väikesed kalad pika varrega ja umbes 14–18 suuruseid konkse, suurematele kaladele sobivad pigem lühikese varre ja suurema otsaga konksud, mille suurus on tähistatud 10–16.

Samuti on oluline konksu materjal. Traadist konksud on kõige lihtsamad ja soodsamad, kuid neid tuleb üsna sageli välja vahetada. Kui konksud sisaldavad vanaadiumi, võite olla kindlad, et need on usaldusväärsed, kvaliteetsed, vastupidavad ja kerged. Samuti võite julgelt valida volframist konksud: need on väiksemad, neid on kergem loopida ja lihtsam kontrollida.

õnekonksud


Landid

Pole saladus, et kalapüügi edukus sõltub suuresti ka valitud söödast – eristatakse järgmisi põhilisi tüüpe:

 • Looduslikud söödad. Sööt, mis on osa kalade igapäevasest toidulauast – need äratavad kaladel lõhna ja maitsega isu. Ussid ja kärbsevastsed sobivad enamikele kalaliikidele, samas kui sääsevastseid eelistavad pigem väiksemad kalasordid. Pidage meeles, et elussööta saate kasutada vaid üks kord.
 • Kummilandid. Kunstlike, korduvkasutatavate söötade puhul tasub kindlasti seda tüüpi sööta eelistada. Pehme kummist sööt sobib suurepäraselt suurte kalade, röövkalade ja väledate elukate peibutamiseks, kuna nende liikumine sarnaneb väga kerge saagiga.
 • Voblerid. Üks populaarsemaid söödatüüpe, mille võib jagada alamliikideks. Ühte tüüpi voblerid sobivad paremini jõepüügiks, samas kui teist tüüpi voblerid valitakse pigem tiikidest või järvedest kala püüdmiseks. Võite valida ujuva või uppuva vobleri või omakorda pinnavee või sügavale sukelduva vobleri.

mitmesugused voblerite mudelid kalastamiseks

 • Plekklandid. Seda tüüpi landid on veekogude osas üks mitmekülgsemaid: plekist lanti saab kasutada meres, järves, tiigis või jões. Siiski tuleks arvesse võtta ka konkreetseid kalaliike, ilmastikutingimusi ja isegi vee värvi. Näiteks häguse vee jaoks sobivad paremini kergelt läikivad ja tumedamad peibutised ning puhtas vees matid landid.


Millega veel arvestada?

Põhilisi püügivahendeid valides tuleks arvestada veel ka järgmiste aspektidega:

 • Ilmastikutingimused. Sõltuvalt ilmastikutingimustest valitakse lisaks ülalpool käsitletud kalapüügivahenditele ka sobivad kalapüügiriided ja -jalanõud. Kalastusriided peavad igal aastaajal olema mugavad, funktsionaalsed ning kalameest niiskuse ja vihma eest kaitsma. Kui aga plaanite külmal aastaajal kalastama minna, tasub endale soetada termorõivad ning sooja pesu.
 • Lisavarustuse mugav korraldamine. On siililegi selge, et kalapüük nõuab üsna suurt hulka püügivahendeid ja paljud neist on üsna väikesed – kui soovite segadust vältida, tasub mõelda, kus neid kõiki hoiustada. Selleks on spetsiaalsed kalapüügikastid, -korpused ja isegi kotid, nii et vastavalt vajadustele leiate hõlpsasti kõige sobivama.
 • Lisamugavus. Kalapüügi veelgi sujuvamaks muutmiseks on soovitatav kaasa võtta nuga ja tangid ning kui kalastate talvel, vajate ka jääpuuri. Neile, kes soovivad veelgi rohkem meelelahutust, peaks meeldima kajalood: see aitab teil uurida veesügavusi ja võimaldab teil veelgi kiiremini avastada kõige kalarikkamaid kohti. Kalastamiseks on loodud veelgi enam sarnaseid võimalusi, mõelge, mis on teie jaoks olulised ja mida te reaalses elus ka kasutaksite.

Valides endale kõik vajalikud kalastustarbed ja mõeldes kõige olulisematele nüanssidele, olete kalapüügiks ja kõigiks ees ootavateks väljakutseteks täielikult valmis. Ja siis on vaja ainult kannatlikkust – kui kalastamine teile tõesti meeldib, tulevad oskused aja jooksul!

Klientidele meeldib see postitus

4/5
4 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?