Kasulikud nõuanded

Kuidas valida jalgratast metsasõitudeks?

Vaata kõiki maastikurataste pakkumisi
02.03.2020
kuidas valida maastikuratast

Metsa jalgrattasõidud on nii mõnegi ratturi lemmikud - võimalik on avastada ja nautida ümbritsevat loodust, kuid samas kiiresti liikuda ühest punktist teise. Seda aga vaid siis, kui ostetud on vastav ratas - iga ratas ei vasta metsas olevatele maastiku tingimustele, mistõttu on oluline leida jalgratas, mis seda võimaldaks. Lisaks sellele mängivad rolli veel nii mõnigi pisidetail, mis muudab rattasõidud kas mugavamaks või vastupidiselt keerukamaks.

Vali metsasõitudeks vastav jalgratas

Metsas on erinevad maastikud ja pinnad, mistõttu on soovituslik valida maastikuratas. Sellel on võrreldes teiste mudelitega laiemad ja suurema mustriga rehvid, mis annavad eelise just mudaste ja kiviste pindade peal sõitmiseks. Lisaks sellele on see ratas ideaalselt sportimiseks. Metsateedele sobivad ka hästi hübriidrattad, millel on palju käike, mis omakorda aitavad saavutada vajadusel ka suuremat kiirust kui tavapärane maastikuratas.


Tutvu rataste valikuga ja planeeri eelarve

Maastiku- ja hübriidrattaid on olemas erinevaid mudeleid, mistõttu on oluline lähemalt valikuga tutvuda ning selle põhjal ka valik teha. Lisaks sellele annab see Sulle aimu rataste hindadest, mis omakorda aitab eelarvet planeerida. Paljudel ratastel on erinevad lisafunktsioonid ning hinnast suurenisti oleneb ka ratta kvaliteet. Üks nutikas nipp on tutvuda rattaga poes kohapeal ning seejärel osta silma jäänud ratas hoopiski veebipoest - nii säästad tunduvalt rohkem raha.

Leia õige jalgratta suurus

Rattad erinevad ka oma suuruste poolest - näiteks naiste, meeste ja laste rattad erinevad oma varuosade kauguste poolest. Tähtis on veenduda, et sadulal istudes ulatuksid jalad ilma probleemideta pedaalile ja käed käepidemele. Sõitmine peaks olema mugav ilma pingutamata. Raami suuruse valimisel on abiks üks hea kerge nipp - seista tuleb kergelt harkis (umbes 15 kuni 20 cm vahega) ning lasta kellegil mõõta vahemaa, mis on põranda ja Sinu jalge vahel sentimeetrites. See tuleb vastavalt rattale korrutada - hübriidrataste puhul 0,70-ga ning maastikurataste puhul 0,66-ga. Vajadusel saab need ümber arvutada tollidesse. Palju rattaid on võimalik valida ka üldpikkuse järgi. Laste puhul aga tule arvestada lapse vanuse või pikkusega. Näiteks 2-aastasele lapsele sobib abiratastega 12-tolline ratas, 3 kuni 5-aastastele 14 kuni 16 tollised rattad, 7 kuni 8-aastastele 20 tollised rattad ja vanematele juba 24 tollised ning suuremad.

Tootja ja disain

Järgmisena tuleks valikust välja valida meelepärane disain. Valida on võimalik erinevates värvides ja mustritega disainilahendustes rattaid, nii tagasihoidlikumaid kui ka silmapaistvamaid. Nii on võimalik leida igaühel endale sobiv. Lastele sobivad näiteks hästi roosad värvid tüdrukutele ja sinised poistele. Kindlasti on Sul silma jäänud ka mõni kindel bränd, keda on kiidetud oma kvaliteedi poolest, kuid kindlasti tasuks kaaluda ka teisi võimalusi. Enne ostu, kui on võimalus, tee läbi ka proovisõit - vaid nii saad aru, kas ratas on Sinu jaoks mugav ja sobiv.

Lisatarvikud

Metsa minnes võib Sinu jaoks olla oluline, et oleks võimalus kuhugi paigutada oma kott ja veepudel. Seetõttu võiks näiteks juurde soetada pudelihoidja või rattakorv. Kindlasti peaksid veenduma ratta helkurite töökindluses ning hämaras sõites kindlasti kasutada pealampi. Lapsele ratast valides peaksid lisaks muretsema abirattad.

Jalgrattaga matkale minnes metsa tasuks kindlasti veenduda, et ratas oleks metsateedele sobiv ja vastupidav. Lisaks sellele peaks jalgrattasõit olema maksimaalselt mugav, mille suudab tagada vaid õige raami suurus ja erinevad lisatarvikud.

Kuidas hindate seda postitust?