Kasulikud nõuanded

Kuidas valida digikaamerat?

Vaata kõiki fotoaparaatide pakkumisi
04.05.2020
mees vaatab oma digikaamerat ja valmistab selle kasutamiseks ette

Tänapäeval on kaamerad ka kõige odavamatel telefonidel, kuid nutitelefoni kaamerad ei suuda tavalist kaamerat täielikult asendada. Seetõttu, kui soovite täiuslikku pildistamise kogemust, võimalust kasutada lisaks automaatsetele sätetele enamat ja omada võib-olla lihtsalt head kaamerat madalama hinnaga, on digikaamerate veebist tellimine seda väärt. Aga kuidas valida endale õige kaamera?

Kaamerate tüübid

Kaasaegsed kaamerad jagunevad kolme rühma:

 • Kompaktkaamerad (nn seebikarbid). Need kaamerad on kõige soodsamad, mugavamad ja laialdasemalt kasutatavad: sisse lülitades tuleb sellest objektiiv välja. Selline kaamera pakub kõiki olulisi funktsioone, mida vajate inimeste, looduse või loomade pildistamiseks.


 • Hübriidkaamerad. On küll pisut kõrgema hinnaga kui digitaalkaamerad, kuid sellistel mudelitel saab objektiivi vahetada. Sel põhjusel on sellise kaameraga tehtud fotode kvaliteet lähedane profesionaalide tehtud fotodele ning ka seadme enda optilised omadused on üsna head. Hübriidkaameral on kõik kompaktse kaamera funktsioonid, kuid tänu mugavale LCD-ekraanile saab seda ka mugavaks video salvestamiseks kohandada.
 • Peegelkaamerad. Need kaamerad on palju suuremad kui eelpool mainitud ning need on erilised selle poolest, et sisseehitatud peegel võimaldab teil näha pilti, mis jäädvustatakse objektiivi kaudu. Erinevate mugavuste ja kvaliteetsemate piltide eest tuleb aga ka kaamera eest kõrgemat hinda maksta. 


Mida veel on peegelkaamerate kohta oluline teada?

Peegelkaameraga tehtud fotode kvaliteedi erinevust näete kohe, isegi automaatrežiimis pildistades. Enne selle kaamera ostmist peaksite valima oma lemmiktootja, kuna erinevad lisaseadmed on saadaval ainult selle tootja toodetele. Nendel seadmetel, nagu ka hübriididel, on vahetatavad objektiivid. Kokkuvõtlikult on soovitatav osta nii peegelkaamera kui ka hübriidkaamera jaoks võimalikult suure avaga objektiiv.

On oluline meeles pidada, et hea peegelkaamera ja selle lisad tagavad teile suurepärased pildid, mille tõttu tasub nendesse investeerida. Ka kaamera objektiiv on miski, mille pealt ei tasu kokku hoida. Näiteks kui kasutate kehval kaameral parimat objektiivi, on tulemuseks parema kvaliteediga pildid, kui siis, kui oleksite kehva objektiivi kasutanud parima kaameraga. 

Ka peegelkaamerad jagunevad gruppidesse:

 • Algajatele mõeldud peegelkaamerad sobivad varem digitaalkaameraid kasutanud inimestele väga hästi (nii pildikvaliteedi kui ka kiiruse osas). Neil on olemas peegelkaamerate põhifunktsioonid (vahetatavad objektiivid, parameetrite käsitsi juhtimine, kiire teravustamine jne). Ehkki nendel kaameratel pole võimalust mõnda sätet (mida oskajad fotograafid tavaliselt vajavad) vastavalt reguleerida, on nende kasutamismugavus algajate jaoks natuke lihtsam kui teist klassi mudelite puhul. Selle tõttu on selline kaamera ideaalne algajate jaoks.
 • Harrastaja klassi kaamerad on funktsionaalselt mõnevõrra piiratud olemusega, sarnanedes algajate klassi kaameratega. Need kaamerad sobivad kõige paremini edasijõudnud peegelkaamerate kasutajatele, kes ei kavatse kaamerat kasutada igapäevaseks tööks. Algajate jaoks, kes soovivad ennast täiustada, on see kaamera suurepäraseks valikuks.
 • Poolprofessionaalse klassi kaamerad on tavaliselt suurema füüsilise vastupidavusega (tugevamad, raskemad, sageli tolmu- ja veekindla korpusega). Need töötavad usaldusväärsemalt (kasutatakse kvaliteetsemaid materjale), funktsionaalsuse poolest jõuavad nad üsna lähedale professionaalsetele kaameratele ja fotode kvaliteet on parema kvaliteediga kaamera tõttu sageli väga hea. Nendel kaameratel on väga hea hinna ja kvaliteedi suhe, seetõttu valivad sellist tüüpi kaamerad tihti edasijõudnud fotograafid, kes mõistavad ja oskavad enne kaamera ostmist hinnata erinevate kaamerate puuduseid ja kasutegureid. Algajate fotograafide jaoks võivad sellised kaamerad olla liiga keerulised - algajate puhul on palju parem idee osta algajate klassi kaamera ja investeerida paremasse objektiivi.
 • Spetsiaalsetel professionaalse kvaliteediga kaameratel on erifunktsioonid ja need on keskendunud teatud ülesannetele. Näiteks infrapuna- ja ultraviolettkiirgusega fotode tegemiseks ilma täiendavate filtriteta või näiteks veealuste piltide tegemiseks.
 • Professionaalklassi kaamerad on kõige paremad. Need kaamerad suudavad saavutada kiiruse kuni 11 kaadrit sekundis ning on vee ja tolmu suhtes äärmiselt vastupidavad. Tundlikud sensorid võimaldavad teil pildistada täielikus pimeduses ilma täiendavate valgusallikateta, säilitades samal ajal hea fotokvaliteedi. Sellise kaamera valivad spetsialistid - fotoajakirjanikud ning sageli moe- või pulmafotograafid.

Millele keskenduda kaamera valimisel?

Olenemata sellest, millist tüüpi kaamera te valite, on oluline pöörata tähelepanu ka järgnevatele teguritele.

Sensor

Esiteks peaksite teadma, et fotode kvaliteedi määravad sensori suurus ja objektiivi kvaliteet. Võimaluse korral oleks kasulik valida võimalikult suure sensoriga ja võimalikult kvaliteetse objektiiviga kaamera.

Kompaktkaamerate tootjad ei täpsusta sageli sensori suurust spetsifikatsioonides, kuid seda teavet saab veebist otsida. Tavaliselt tähistatakse objektiive numbriga, mis on kirjutatud objektiivile ja tähistatud murdosaga. Mida väiksem on teine arv, seda parem on objektiiv. Näiteks tähistus 1: 3.2 tähendab, et objektiiv on parem kui 1: 5,6. Sensori suurus (tollides) näitab, kui lähedal on kaamera klassikalisele 35mm formaadile.

Vahetatav või sisseehitatud objektiiv?

Kaamera valimisel tuleb kõigepealt mõelda, millist objektiivi te soovite. Tavaliselt valivad kogenumad kasutajad vahetatavate objektiividega kaamerad, kuid valimisel on ka teisi aspekte. Vahetatavate objektiividega kaamerate eelised on järgmised:

 • Kui soovite kõrgemat kvaliteeti, saate objektiivi alati vahetada.
 • Saate ühte kaamerat kasutada erinevates olukordades, kuna saate osta erinevaid objektiive, näiteks lainurkobjektiivi.
 • Laiema avaga objektiivi abil saate jäädvustada tähelepanuväärseid hetki ka pimedas.

Tõsi, ka sisseehitatud objektiiviga kaameratel on oma eelised:

 • Need on tavaliselt nii suuruse kui ka kaalu järgi pisut väiksemad. Mõnda seda tüüpi kaamerat, näiteks Sony RX100 IV, saab näiteks teksapükste taskusse panna.
 • Enamasti on sisseehitatud objektiiviga kaameratel üsna palju potentsiaali, olgugi, et neil on ainult üks objektiiv. Tõsi, nendel kaameratel pole nii palju erinevaid võimalusi erinevate piltide jäädvustamiseks, kuid selline kaamera ei vaja täiendavaid investeeringuid.
 • Lisavarustust pole vaja muuta või vahetada ega endaga kaasas kanda.
 • Kui olete tavakasutaja, ei ostaks te tõenäoliselt teist objektiivi niikuinii.
 • Sisseehitatud objektiiviga kaamera puhul on kaadrite jäädvustamine tavaliselt palju lihtsam.

Kas on oluline arvestada megapikslite arvuga?

Paljud digitaalkaamerate ostjad on veendunud, et rohkem megapiksleid (Mpix) tagab parema fotokvaliteedi. Professionaalid siiski väidavad, et iga kaamera, mille maht ületab 4 Mpix, tagab juba piisava fotokvaliteedi, 6 Mpix foto sobib isegi plakatite tegemiseks. Rohkem on vaja piksleid ainult siis, kui pilt on väga terav - kuid isegi sel juhul ei saa alati kindel olla, et pilt tuleb fantastilise kvaliteediga. Siiski on oluline märkida megapikslite arv ruutsentimeetri kohta – mida väiksem see on, seda parem (nt 39 MP / cm²), kuna suurem pikslitihedus väikeses sensoris on suurema pildimüra põhjustaja.

Video kvaliteet

Kui plaanite fotoaparaadiga teha mitte ainult fotosid, vaid ka videoid või isegi siis, kui videote tegemine saabki peamiseks uue kaamera kasutamise viisiks, siis otsige seadet, millel on võimalus 4K kaadrit filmida. Puutetundliku ekraaniga juhtimine, võimalus muuta värvitoone, kaadrite arv sekundis, nende kogus ja nii edasi - kõik see on ülioluline ja kui te ei tea, mida te vajate, saavad veebipõhised ülevaated teid aidata.


Kiirus

Kuigi on möödas ajad, kui pidite ühe kaadri pildistamiseks ootama mitmeid sekundeid, on ka tänapäeval veel mõned kaamerad teistest aeglasemad. Sellega tuleb arvestada  liikuvate objektide pildistamisel. Näiteks kui pildistate sportlasi või autosid, siis soovitame valida kaamera, millega saab ISO 800-ISO 6400 seadistusega kvaliteetseid fotosid jäädvustada. Muidugi on väga oluline ka võimalikult suur kaadrite arv sekundis ja ideaalne autofookus. Tavaliselt on see olemas kõige kallimatel kompaktkaameratel ja vähemalt keskklassi vahetatavate objektiividega kaameratel.

Lisafunktsioonid

Parima kaamera valimiseks peaksite tähelepanu pöörama ka järgmistele funktsioonidele:

 • Pildistamise sätete seadistamine. Kui pildistate lihtsalt lõbu pärast, on kõige parem valida automaatse režiimiga kaameraid: need aitavad teil paremaid pilte teha. Kui aga tegelete professionaalse fotograafiaga, annab pildistamise sätete käsitsi seadistamine teile palju suurema vabaduse.
 • Pidev pildistamine. Teisisõnu on see vajutamine ilma pausideta. Välkkiire liikumine või hobuste võiduajamine. Õige hetke tabamine, millal nupule vajutada, on ilma selle funktsioonita tõsine väljakutse ka tõelisele professionaalidele.
 • Suurendamine. Mida suurem on fookuskaugus, seda kvaliteetsem on suurte vahemaade tagant piltide jäädvustamine.
 • Makrorežiim. See funktsioon võimaldab teil lähivõttes jäädvustada isegi äärmiselt väikeseid objekte. Seda väljendatakse klassikalise filmi standardses kaadrisuuruses, näiteks 1: 1, mis tähendab, et kui pildistate 24 × 36 mm objekti 1: 1 režiimis, on see täiskaadris.
 • Pildistabilisaator. See funktsioon vähendab käte värisemisel tekkivat udusust, nii et kaadrid on palju teravamad ja selgemad. See funktsioon on eriti kasulik siis, kui teil pole statiivi.
 • RAW režiim. Seda vajavad ainult professionaalid, kes on pildistamisega juba pikka aega tegelenud ning kasutavad pilditöötlusprogramme või loovad fotomanipulatsioone.
 • Taimeriga pildistamine. Tõenäoliselt soovite näiteks pühade ajal teha pilte, kus on terve seltskond peal. 
 • Niiskuskindel korpus. Selle funktsiooniga kaameraid saab kasutada ka siis, kui õues sajab ning muul ajal pole võimalik pildistada

Tänapäeval on kaameratel mitmeid kasulikke funktsioone, kuid iga lisafunktsioon tõstab ka kaamera hinda. Kui soovite osta kaamerat või muud fototehnikat soodsamalt, saate seda teha kaup24.ee lehel, kus on pidevalt erinevad pakkumised, allahindlused ja spetsiaalsed sooduskoodid.

Klientidele meeldib see postitus

4.5/5
2 hinnangut klientidelt

Kuidas hindate seda postitust?