Kasulikud nõuanded

Kuidas valida digikaamerat?

Vaata kõiki fotoaparaatide pakkumisi
04.05.2020
mees vaatab oma digikaamerat ja valmistab selle kasutamiseks ette

Tänapäeval on kaamerad ka kõige odavamatel telefonidel, kuid nutitelefoni kaamerad ei suuda tavalist kaamerat täielikult asendada. Seetõttu, kui soovite täiuslikku pildistamise kogemust, võimalust kasutada lisaks automaatsetele sätetele enamat ja omada võib-olla lihtsalt head kaamerat madalama hinnaga, on digikaamerate veebist tellimine seda väärt. Aga kuidas valida endale õige kaamera?

Kaamerate tüübid

Kaasaegsed kaamerad jagunevad kolme rühma:

  • Kompaktkaamerad (nn seebikarbid). Need kaamerad on kõige soodsamad, mugavamad ja laialdasemalt kasutatavad: sisse lülitades tuleb sellest objektiiv välja. Selline kaamera pakub kõiki olulisi funktsioone, mida vajate inimeste, looduse või loomade pildistamiseks.


  • Hübriidkaamerad. On küll pisut kõrgema hinnaga kui digitaalkaamerad, kuid sellistel mudelitel saab objektiivi vahetada. Sel põhjusel on sellise kaameraga tehtud fotode kvaliteet lähedane profesionaalide tehtud fotodele ning ka seadme enda optilised omadused on üsna head. Hübriidkaameral on kõik kompaktse kaamera funktsioonid, kuid tänu mugavale LCD-ekraanile saab seda ka mugavaks video salvestamiseks kohandada.
  • Peegelkaamerad. Need kaamerad on palju suuremad kui eelpool mainitud ning need on erilised selle poolest, et sisseehitatud peegel võimaldab teil näha pilti, mis jäädvustatakse objektiivi kaudu. Erinevate mugavuste ja kvaliteetsemate piltide eest tuleb aga ka kaamera eest kõrgemat hinda maksta. 


Mida veel on peegelkaamerate kohta oluline teada?

Peegelkaameraga tehtud fotode kvaliteedi erinevust näete kohe, isegi automaatrežiimis pildistades. Enne selle kaamera ostmist peaksite valima oma lemmiktootja, kuna erinevad lisaseadmed on saadaval ainult selle tootja toodetele. Nendel seadmetel, nagu ka hübriididel, on vahetatavad objektiivid. Kokkuvõtlikult on soovitatav osta nii peegelkaamera kui ka hübriidkaamera jaoks võimalikult suure avaga objektiiv.

On oluline meeles pidada, et hea peegelkaamera ja selle lisad tagavad teile suurepärased pildid, mille tõttu tasub nendesse investeerida. Ka kaamera objektiiv on miski, mille pealt ei tasu kokku hoida. Näiteks kui kasutate kehval kaameral parimat objektiivi, on tulemuseks parema kvaliteediga pildid, kui siis, kui oleksite kehva objektiivi kasutanud parima kaameraga. 

Ka peegelkaamerad jagunevad gruppidesse:

  • Algajatele mõeldud peegelkaamerad sobivad varem digitaalkaameraid kasutanud inimestele väga hästi (nii pildikvaliteedi kui ka kiiruse osas). Neil on olemas peegelkaamerate põhifunktsioonid (vahetatavad objektiivid, parameetrite käsitsi juhtimine, kiire teravustamine jne). Ehkki nendel kaameratel pole võimalust mõnda sätet (mida oskajad fotograafid tavaliselt vajavad) vastavalt reguleerida, on nende kasutamismugavus algajate jaoks natuke lihtsam kui teist klassi mudelite puhul. Selle tõttu on selline kaamera ideaalne algajate jaoks.
  • Harrastaja klassi kaamerad on funktsionaalselt mõnevõrra piiratud olemusega, sarnanedes algajate klassi kaameratega. Need kaamerad sobivad kõige paremini edasijõudnud peegelkaamerate kasutajatele, kes ei kavatse kaamerat kasutada igapäevaseks tööks. Algajate jaoks, kes soovivad ennast täiustada, on see kaamera suurepäraseks valikuks.
  • Poolprofessionaalse klassi kaamerad on tavaliselt suurema füüsilise vastupidavusega (tugevamad, raskemad, sageli tolmu- ja veekindla korpusega). Need töötavad usaldusväärsemalt (kasutatakse kvaliteetsemaid materjale), funktsionaalsuse poolest jõuavad nad üsna lähedale professionaalsetele kaameratele ja fotode kvaliteet on parema kvaliteediga kaamera tõttu sageli väga hea. Nendel kaameratel on väga hea hinna ja kvaliteedi suhe, seetõttu valivad sellist tüüpi kaamerad tihti edasijõudnud fotograafid, kes mõistavad ja oskavad enne kaamera ostmist hinnata erinevate kaamerate puuduseid ja kasutegureid. Algajate fotograafide jaoks võivad sellised kaamerad olla liiga keerulised - algajate puhul on palju parem idee osta algajate klassi kaamera ja investeerida paremasse objektiivi.
  • Spetsiaalsetel professionaalse kvaliteediga kaameratel on erifunktsioonid ja need on keskendunud teatud ülesannetele. Näiteks infrapuna- ja ultraviolettkiirgusega fotode tegemiseks ilma täiendavate filtriteta või näiteks veealuste piltide tegemiseks.
  • Professionaalklassi kaamerad on kõige paremad. Need kaamerad suudavad saavutada kiiruse kuni 11 kaadrit sekundis ning on vee ja tolmu suhtes äärmiselt