Kasulikud nõuanded

Kuidas valida autole õiged veljed?

Vaata kõiki autovelgede pakkumisi
28.04.2021
erinevaid veljemudeleid riiulil

Üks auto olulisematest osadest, mille valiku määravad lisaks tehnilistele parameetritele ka sõiduki välimuse, on veljed. On inimesi, kes valivad lihtsalt veljed, mis nende autole sobivad, liigselt raha kulutamata. Aga on ka inimesi, kes pööravad sõiduki välimusele ning seega ka velgede soetamisele suurt tähelepanu. Velgi vahetatakse mitu korda aastas ja velgedest võib saada omaette stiilielement.

erinevate veljemudelite sortiment

Veljed tuleb valida vastavalt sõiduki käsiraamatus ja velje siseküljel toodud põhiparameetritele.

On 4 peamist mõõdet, millele tähelepanu pöörata:

  • Kinnitusaukude arv;
  • Kinnitusaukude vaheline kaugus;
  • Velje keskava läbimõõt;
  • Velje eemaldamine.

Velje valik

Sõidukile velgi otsides leiate numbrite ja tähtede kombinatsioone, mis kirjeldavad peamisi mõõtmeid. Erinevad kombinatsioonid tähistavad tavapäraseid lühendeid ja numbrid sõltuvad velje parameetritest.

Kinnitusaukude arv ja nende vaheline kaugus on tähistatud numbritega. Näiteks 5x108. See tähendab, et veljel on 5 kinnitusava ja nende vaheline kaugus on 108 mm.

Velje keskmise ava läbimõõdumärgistus on CB63.4, mis antud juhul tähendaks 63,4 millimeetrit.

Velje märgised koosnevad kahest tähest ja kahest numbrist. Näiteks tähendab ET49, et velje pikendus on 49 millimeetrit.

Kuid antud mõõtmed pole ainsad, on oluline teada ka velje laiust ja läbimõõtu, mis on samuti vastavalt tähistatud. Näiteks J7 ja R16, mis tähendab, et velje laius on 7 tolli ja velje läbimõõt on 16 tolli.

õige suurusega velgede valimine

Velje läbimõõt

Velgede läbimõõt sõltub auto margist ja mudelist. Tavaliselt sobivad samale autole mitme erineva suurusega veljed ning autoomanik valib suuruse vastavalt oma soovidele ja võimalustele. Suure läbimõõduga veljed ja laiad rehvid valivad tavaliselt spordi- ja luksusautode omanikud. Väiksema läbimõõduga veljed tagavad aga mugavama ja ökonoomsema sõidu.

Tavaliselt paigaldatakse autole sama laiusega veljed. Mõned autotootjad lubavad aga auto telgedel kasutada erineva laiusega velgi. Laiemad on paigaldatud taha ja kitsamad ette.

Esmakordselt velgede ostjad või need, kes ei tea, millised veljed nende sõidukile sobivad, saavad veljed valida vastavalt sõiduki margile ja mudelile ning tootmisaastale. Tõsi, antud teave tuleks sisestada velgede otsingulahtrisse või konsulteerida spetsialistidega, kes aitab teie sõidukile valida kõige sobivamad veljed.

Niisiis, pärast autole sobivate velgede mõõtmete väljaselgitamist saate jätkata valimist vastavalt oma ilumeelele või eelarvele.


Velgede tüübid

Velgi on erinevat tüüpi - terasest, kergsulamist, sepistatud või kokkupandavaid. Kõige populaarsemad ja sagedamini kasutatavad on valuveljed. Nende valik on nii hinna kui välimuse poolest äärmiselt lai. Terasest veljed raskemad, vähem roostekindlad ning ka piiratud disainiga. Need on valuvelgedest oluliselt soodsamad.

Valuvelgede eelised:

- parem juhitavus;

- valuveljed on soojusjuhtivad, mis tagab piduriketaste parema jahutuse;

- velgede kergus koormab vedrustuse komponente vähem;

- väga lai valik, erinevad disainid.

kergsulamitest autoveljed

Need, kes otsivad sõidukile eriti eksklusiivseid velgi, valivad sageli kroomitud veljed. Seda tüüpi veljed näevad luksuslikud välja ja tõmbavad sõidukile rohkem tähelepanu. Siiski on oluline teada, et kroomitud velgi tasub talvehooajal mitte kasutada, kuna need ei ole talviste tingimuste ja erinevate mehaaniliste kahjustuste suhtes kuigi vastupidavad.

Velgede kaal

Oluline on pöörata tähelepanu ka velgede kaalule. Kui velg on raske, on liikumisel ja pidurdamisel vaja rohkem jõudu. Samuti kulutab raskete velgedega sõiduk rohkem energiat, mootor on rohkem koormatud, mis ei tähenda üksnes suuremat koormust, vaid ka suuremat kütusekulu.

Viimane kriteerium on velgede tootja ning nimekiri on pikk - alates eriti soodsatest ja ökonoomsetest mudelitest luksuslike ja eksklusiivsete lahendusteni.

Samuti vahetavad paljud juhid oma velgi vähemalt paar korda aastas - talve- ja suvehooajal. Talvel saavad veljed palju soola, mustust, oksüdeeruvad või roostetavad, suvehooajal kasutatavad veljed püsivad tunduvalt kauem. Muidugi tuleb velgi, nagu kogu sõidukit, pesta ja hooldada, et need peaksid vastu kauem kui ühe hooaja ja oleks keskkonnateguritele vastupidavamad.

velgede hooldamine

Õigete velgede leidmine võib tunduda keeruline ja aeganõudev protsess. Nii et enne velgede otsingule suundumist uurige esmalt oma sõiduki velje omadusi. Seejärel pange paika eelarve, mille soovite velgedele kulutada, ja ei jäägi üle muud, kui soetada veljed, mis teile lisaks kõige enam meeldivad.

Klientidele meeldib see postitus

4/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?