Kasulikud nõuanded

Kuidas tuua elutuppa meeleolu ning hubasust?

18.09.2020
heledates toonides elutuba siniste detailidega

Milline on kutsuv, mõnus ja kodune elutuba? Mis seal peaks kindlasti olema? Inimesed on erinevad, mistõttu on võimatu “hea elutoa” definitsiooni ühte lausesse panna ja eeldada, et see on valem, mis kõigi inimeste ja elutubade puhul alati kehtib.

Ka mõistet “mugavus” tõlgendatakse väga erinevalt, kuid ometigi on välja kujunenud teatud hoiakud ja arusaamad, mis panevad meid soovima samu asju: me kõik peame elutuba kohaks, kus terve pere kokku saab ja külalisi võõrustab ning leiame, et see on koht, kus peaks kindlasti saama istuda. See on tavaliselt majapidamise suurim tuba, sel on esindusfunktsioon, ent samas peab elutuba olema ka hubane, kodune ja looma positiivse meeleolu.

Kuidas seda kõike saavutada? Mis aitab elutuppa meeleolu ja hubasust tuua?

Toataimed kui hea tuju loojad

Toalilled panevad toa elama. Elutuba - nagu nimigi ütleb - peab olema hea auraga ruum ning taimed aitavad seda eesmärki saavutada. Elutoas võib olla mitu väikest potilille või siis näiteks üks suur toapalm.

suur toapalm elutoas palju taimeid elutoas toalilled rohelise seinaga elutoas

Võib ka kombineerida muid versioone, kuid oluline on, et elutoas oleks vähemalt üks roheline taim. Taimed tekitavad värske tunde, aitavad hoida sidet loodusega ning lillede ümbrispotid on kenaks aksessuaariks.

Tühjad seinad tahavad täitmist

Tapetseeritud seinad mõjuvad alati hubasemalt, kui värvikihi alla peidetud kipssein. Ühevärvilist siseviimistlust muudavad põnevamaks maalid, raamitud postrid, graafika, peeglid, dekoratiivsed ruumilised disainielemendid jms. 

suur seinapilt elutoas must-valged pildid elutoa seinal

Koduse tunde tekitab ka puit - puhastatud palksein, 3D puidust seinapaneelid või efektne laudis loovad automaatselt sooja atmosfääri.

Et oleks hea astuda...

Ilma põrandakatteta ei ole võimalik hubasest elutoast rääkidagi. Ilma vaibata elutuba mõjub kõledalt ja tühjalt, kajades vastu nagu saal. Sünteetiline või naturaalsest villast kootud vaip vähendab ruumis heli levikut ja tekitab õdusa miljöö. Eriti soojalt, mõnusalt ja luksuslikult mõjub karusnahast vaip.

roosa vaip elutoas karvane vaip heledas elutoas loomavaip avaras elutoas

Suures elutoas võib ka kasutada mitut vaipa - ühte suurt ja diivani ning tugitoolide ees väiksemaid. On ju mõnus, kui diivanil istudes saab jalad toetada sooja pehme lambanaha peale. Või siis imetleda põrandal kaunist, ainulaadse mustriga veisenahka.


...ja istuda

Vaibaga võiks olla samas võtmes dekoratiivpadjad ja pleedid. Kui põrandal on näiteks lambanahksed vaibad, siis diivani käetoel võiks olla lambavillane soe pleed, mida teleri vaatamise või tee joomise ajal endale ümber tõmmata. Sohval pikutamise teevad mugavaks erinevas mõõdus ilupadjad. Neid võib diivanile kohe julgelt kuhjata. Patju saab endale selja taha toeks panna, ent neid võib külaliste tulles ka vaibal istumisalusena kasutada. 

pleed ja dekoratiivpadjad diivanil rohelised dekoratiivsed tekstiilid elutoas maitsekalt sisustatud elutuba

Erinevad valgustid

Elutuba on kindlasti ruum, kus ainult ühe lambiga on keeruline hakkama saada. Mida rohkem erinevaid valguslahendusi, seda rohkem võimalusi meeleolu loomiseks. Üks keskne laearmatuur peaks kindlasti olema. See võiks olla mõjus disainielement, mis täidabki pigem sisustusaksessuaari, kui praktilise valgusti ülesannet.

hubaselt valgustatud elutuba led valgustitega elutuba

Hämaral ajal on tänuväärsed eriotstarbelised kohtvalgustid, nagu seina- ja laualambid ning kindlasti ka põrandavalgusti. Kõiki neid saab põlema panna korraga või ükshaaval, sõltuvalt tujust ja vajadusest. 

Rohkem elutoa valgustamise kohta leiad artiklist: Elutoa valgustus: ideid ja näpunaiteid.


Ära jäta akent tühjaks

Katusekorteris, kus keegi õuest tuppa ei näe, on kiusatus jätta maast laeni elutoa aken katmata, aga see ei ole kuigi hea mõte. Kardinad peaks elutoas kindlasti olema. Ka siis, kui neid kunagi päris ette ei tõmmata.

tumedad kardinad elutoas beežid ja valged kardinad hubases elutoas punased kardinad valges elutoas

Tekstiilide tuppa lisamine on hubase meeleolu loomisel kindla peale minek. Kõige parema tervikpildi saavutamiseks peaks kardinad, vaibad ja pehme mööbel omavahel hästi haakuma. Harmoonia on ju ometigi see, mida üks hubane elutuba peakski pakkuma.


Kuidas hindate seda postitust?