Kasulikud nõuanded

Kuidas puhastada voodit, et bakterid ei leviks?

27.09.2019
heledates toonides puhas magamistuba

Kuigi voodi seostub eeskätt positiivsete emotsioonidega, on pehmel asemel meie majapidamises ka varjatud pool: kas teadsite, et voodid on kodus ühed kõige suuremad bakterite pesad? 

Et pisikuke levikutele piiri panna ja peletada soovimatuid sängikaaslasi ehk tolmulesti, on vajalik voodi puhtana hoida.

Madratsit tuleb regulaarselt puhastada, aga eriti oluline on seda teha siis, kui keegi pereliikmetest on põdenud mõnda viirushaigust.

Puhtus on bakterite leviku vastu üks tõhusamaid abinõusid.

Vaheta vähemalt kord nädalas voodipesu

Tekikott, lina ja padjapüür puutuvad palja ihuga vahetult kokku, mis tähendab seda, et need voodiriided määrduvad kõige kiiremini. Silmaga ei pruugi pesu ju must välja näha, kuid karvad, naharasu, surnud naharakud, higi ja muud kehavedelikud ladestuvad kangale, luues nii hea kasvulava kõikvõimalikele batsillidele.

Et voodi puhtana hoida, peaks voodiriideid vahetama kord nädalas. Voodipesu võiks masinas pesta vähemalt 60-kraadisega veega ja kui linu vahetada, siis võiks jätta madratsi terveks päevaks “paljaks” ning õhutada tuba.

Iga kahe nädala tagant või vähemalt kord kuus peaks pesust läbi käima ka tekk ja padi. 


Et küljealune püsiks puhas

Soovitav on kasutada madratsi peal kattemadratsit. 

Kattemadratsite katted on eemaldatavad ja neid saab masinas pesta. Madrats ise on õhuke ja selle saab keemilisse puhastusse viia või ise puhastada manuaalse tekstiilipesuriga.

Eriti tänuväärne on pealismadrats just laste voodites. Väikestel lastel juhtub ikka pissiõnnetusi ja siis on hea, kui põhimadrats on kaitstud ja kattemadratsi saab kerge vaevaga puhtaks.


Tekstiilid, mis hoiavad tolmu eemal

Üle sängi tõmmatud päevateki mõte on hoida õhus lendavad tolmuosakesed voodipesust eemal. 

Madratsit aitab puhtana hoida madratsikate. See on kummiga lina, mis kaitseb madratsit määrdumise eest. On ka selliseid linu, mis on veekindlad. See tähendab, et veri, uriin, higi ega muud kehavedelikud linast läbi ei pääse ja madratsini ei jõua.

Jällegi - potil käimist harjutava lapse voodis on selline aluskate äärmiselt tänuväärne abiline. 

Tolmuimejaga madratsi kallale

Tavalise voodi puhul on madratsi puhtana hoidmine lihtne, aga mida teha, siis kui asemeks on diivanvoodi? Kuidas seda bakteritest vaba hoida?

Nii lahtikäiva diivanvoodi kui ka muude magamisasemete puhastamine algab tolmuimejast. Esmalt tuleb masinaga pehmed mööbliosad üle käia, alles seejärel võib võtta kasutusele puhastusvahendid.

Paljudel tolmuimejatel on kaasas spetsiaalselt mööbli puhastamiseks mõeldud otsik. Diivanvoodi peab olema lahti võetud kujul, et saaks kõik polstrivahed üle käia. 

Madratsit puhastades tuleb kindlasti pöörata tähelepanu mõlemale poolele ja külgedele.

Nippe voodi puhastamiseks:

  • Vii madrats kuiva ilmaga õue tuulduma. Klopi see käte või vaibaklopitsaga mõlemalt poolt korralikult läbi. 
  • Kasuta plekkide eemaldamiseks habemeajamisvahtu. Pihusta vaht määrdunud kohale, lase vahul 15 minutit mõjuda ja pese see siis koht vee ning äädika seguga (50/50) puhtaks.
  • Mikroobide levikut aitab pidurdada söögisoodaga desinfitseerimine. Selleks tuleb sõelaga madratsile õhuke kiht söögisoodat puistada, hõõruda see harjaga kergelt madratsi sisse, lasta tunnike mõjuda ja puhastada siis madrats tolmuimejaga korralikult ära. Nüüd vii madrats päevaks õue tuulduma ja alles seejärel pane voodisse puhtad linad.
  • Sissekuivanud plekkide eemaldamiseks võib kasutada nõudepesuvahendit, kuid igasuguste vedelike tarvitamisega tasub pigem piiri pidada. Niiskes keskkonnas on bakterid varmad paljunema, mistõttu tuleks pärast vedelikuga puhastamist madrats hoolikalt ära kuivatada.  
  • Vaata madratsi tooteinfot. Seal on kirjas, kuidas seda puhastada. Teatud tüüpi madratsite puhul on selleks ainult kaks viisi: keemiline puhastus ja tolmuimejaga tõmbamine.

Kuidas hindate seda postitust?