Kasulikud nõuanded

Kuidas paigaldada kasvuhoonet?

Vaata kõiki kasvuhoonete pakkumisi
18.05.2022
kuidas aeda kasvuhoonet paigaldada

Kui olete otsustanud aiandusega kätt proovida ning soovite omal käel maitsvaid köögi- ja puuvilju ning vürtse kasvatada, tuleb teil läbi töötada mitmeid kasvuhoone valiku ja ehitusega seotud küsimusi. Oluline on teada mitte ainult kuidas, vaid ka millal ja kuhu on kõige parem kasvuhoone püsti panna – kui neile küsimustele vastused leitud, saadab teie ettevõtmist kindlasti edu ning teil on võimalik nautida rikkalikku ja tervislikku saaki kohe esimesel aastal.


Millal kasvuhoone paigaldada?

Kasvuhoone rajamiseks sobib iga aastaaeg, kuid parim aeg on ilmselt siiski kevad. Siinkohal ei saa rääkida mingist kindlasti ajavahemikust – lähtuda tuleks üksnes ilmastikuoludest. Tööd sujuvad paremini, kui maapind pole enam külmunud. Tasub meeles pidada, et kui juhtub olema lumerikas talv, siis ei külmu maapind kuigi sügavalt ning ilmade soojenedes on koheselt võimalik ehitustöödega algust teha. Hinnake tegelikku olukorda, ei tasu kiirustada, nii tabate ära selle kõige õigema hetke – isegi kui alustate töödega hiliskevadel, võib teid oodata üsna rikkalik saak.

klaaskasvuhoone ias

Kuhu kasvuhoone rajada?

Enne kasvuhoone rajamist ja ettevalmistus-töödega alustamist tuleks kõigepealt selgeks teha, kuhu kasvuhoone rajada. Samuti on oluline läbi mõelda, millises suunas kasvuhoone ehitada, sest see mõjutab otseselt taimede kasvu. Mida enamatele alltoodud kriteeriumidele kasvuhoone asupaik vastab, seda rikkalikumat saaki võite oodata:

  • Kasvuhoone uksed peaksid olema suunaga lõunasse – nii on taimedele tagatud intensiivne ja ühtlane päikesevalgus.
  • Ideaalis võiks taimedele paista hommikupäike, nii väldite pärastlõunast kuumust ja hommikust külma. Lisaks soojeneb kasvuhoone sel moel palju kiiremini.
  • Veenduge, et teie kasvuhoonele paistaks piisavalt päikesevalgust – vältige varjulisi kohti ja ärge rajage hoonet kõrgete puude või ehitiste lähedusesse, mis võiksid päikesevalgust blokeerida.
  • Hinnake pinnase kvaliteeti – kui see on väga raske ja savine, tuleb teil seda saagi kasvatamiseks uuendada.
  • Tuleb korralikult läbi mõelda, kuidas taimi suvekuuma ajal kaitsta – selleks peaks teil olema hea ventilatsioonisüsteem või tuleks istutada kasvuhoone kõrvale kirsi- või ploomipuu. Kevadel ei ole neil puudel veel lehti ning suvehooajal saab neist suurepärane varjupaik, mis abiks ülekuumenemise vältimisel.

kasvuhoone roheluses

Milline on parim kasvuhoone?

Enne kasvuhoone ehitamist tuleks esmalt otsustada, millist tüüpi kasvuhoone valida ja osta. Polüetüleenkilest kasvuhooned on endiselt populaarsed. Neid valib sage aia- või aiandushuviline, eelkõige tänu lihtsamatele paigaldustöödele ja madalale hinnale. Klassikalised klaasist kasvuhooned, mis kõlavad tänapäeval pigem iganenult, on samuti endiselt levinud. Nende paigaldamine on raskemate konstruktsioonide tõttu veidi keerulisem, samuti võib klaas üsna kergesti puruneda. Polükarbonaadist kasvuhooned on viimasel ajal üha enam moes. See on kaasaegne ja tõhus lahendus köögiviljade kasvatamiseks, kuna sellised kasvuhooned tagavad parema soojusisolatsiooni ja korraliku soojapidavuse. Polükarbonaatkate jaotab valgust ühtlaselt, andes rohkem taimedele. Tulemuseks on taime kasvuperioodi pikendamine. Polükarbonaadist kasvuhooned on ka põrutus- ja temperatuurimuutustele vastupidavamad.

polükarbonaadist kasvuhoone