Kasulikud nõuanded

Kuidas valida kasvuhoonet?

Vaata kõiki kasvuhoonete pakkumisi
16.03.2021
kasvuhoone aeda

Selleks, et kasvuhoonest maksimaalselt kasu saada, ei pea te sugugi aiaekspert olema. Kasvuhooned võimaldavad meil taimede kasvuperioodi pikendada ja säilitada püsivalt taimesõbralikku kliimat, kaitstes taimi külma või liigsete sademete eest. Kui olete parasjagu uue kasvuhoone otsingul või olete otsustanud oma vana hoone uue vastu vahetada, siis aitavad järgnevad näpunäited teid uue kasvuhoone otsingul.

kasvuhoone aias

Miks eelistada valmis kasvuhoonet? 

Kui kahtlete, kas ehitada kasvuhoone ise või soetada juba valmis mudel, siis valmis mudeli puhul on kindlustatud järgmised eelised:

 • Säästab aega. Valmis kasvuhooneid on lihtsam transportida ja nendega on kaasas täpsed ehitusjuhised, seega on kasvuhoone võimalik ilma suurema vaevata püsti panna ka neil, kes seda täiesti esimest korda teevad. 
 • Pole tarvis muretseda täiendavate detailide pärast. Komplektist leiate alati kõik detailid tugevdamiseks – suuremad detailid on eelnevalt tugevdatud ja keevitatud.
 • Vastupidav. Kui olete kasvuhoone oma kätega ehitanud, tuleb teil väga sageli hoolitseda suuremate või väiksemate renoveerimistööde eest. Kvaliteetsed valmis hooned kestavad muretult aga vähemalt viis aastat. 


Kõige olulisem – soodne asukoht

Võimalike probleemide vältimiseks on oluline esmalt välja selgitada, kuhu ja kuidas kasvuhoone paigutada. Kui te pole asukoha suhtes päris kindel, siis tasub arvesse võtta, et see võiks paikneda:

 • Päikese käes, mitte varjus;
 • Kaugel kõrgetest puudest;
 • Siledal, ohutul pinnasel;
 • Kõikidest külgedest kergesti ligipääsetavas kohas (see muudab kasvuhoone puhastamise ja hooldamise lihtsamaks).

Samuti tasub meeles pidada järgmisi näpunäiteid: 

 • Võimaluse korral tuleks kasvuhoone ehitada nii, et pikisuunalised seinad oleksid suunatud ida ja lääne poole ning otsad oleksid suunatud põhja ja lõuna suunas. See aitab hoida optimaalset temperatuuri. 
 • Seina külge kinnitamisel on kõige parem valida lõunakülg. 
 • Püüdke võimalusel kasvuhoonet tuule eest kaitsta või valige koht, mis ei asuks krundi kõige lagedamas kohas.

tomatid kasvuhoones

Valige sobiv suurus

Kui olete sobiva asukoha leidnud, tuleb järgmiseks valida sobiva suurusega mudel. Kui te ei kavatse kasvuhoonet terrassile või rõdule paigaldada, on valikuvõimalusi palju. Muidugi sõltub hoone suurus ka sellest, milliseid taimi sinna istutada kavatsete väikeste köögiviljade kasvatamiseks võite valida madalama kasvuhoone, suuremate taimede kasvatamiseks on tarvis aga tunduvalt suuremat mudelit. Asjatundjad soovitavad valida võimalusel võimalikult suure kasvuhoone, et saaksite vajadusel lihtsal moel uute taimede kasvatamisega algust teha.

Kõrgus ei ole oluline mitte ainult taimedele, vaid ka teile – kui saate kasvuhoones mugavalt seista, on saagi eest hoolitsemine palju lihtsam. Nii et kui võimalik, proovige valida võimalikult kõrge mudel.

Arvutuste lihtsamaks muutmiseks leiate kasulikku infot järgmisest teabest: 

 • Kasvuhoone standardlaius on 3 meetrit (täpsemalt – 2,87 m) ja pikkused muutuvad iga 2 meetri tagant – kasvuhoone pindala saate ise arvutada. 
 • Kui soovite ka kena rada, tuleks arvestada lisa 12 ruutmeetriga. 
 • Ruutmeetri kohta on soovitatav istutada umbes 45 tomatiistikut. Seda reeglit järgides saate arvutada, millise suurusega kasvuhoonet vajate. 

Kasvuhoone kattematerjal 

Kasvuhoonete puhul kasutatakse mitut erinevat tüüpi kattematerjale, millest sõltuvad ka teatud omadused. 

PVC-kilega kasvuhooned 

Kerge, tõhus ja ökonoomne – see on PVC-ga kaetud kasvuhoonete kõige tavalisem kirjeldus. Seestpoolt aitab PVC hoida taimesõbralikku temperatuuri suurepäraselt ja kuna materjal ise on piisavalt kerge, on sellist kasvuhoonet lihtne ehitada ja vajadusel ümber paigutada. Lisaks on need äärmiselt hea hinnaga, kättesaadavad kõigile, kes kunagi ühest kenast kasvuhoonest unistanud. Nii et kui teie jaoks on oluline soodne hind ning te kaalute, millisest materjalist kasvuhoone valida, ei tule teil kindlasti pettuda. 


Kuid tuleb ka märkida, et seda tüüpi kasvuhoonetel pole parim soojusisolatsioon ning materjal ise ei hiilga muljetavaldava vastupidavusega. Kui teile sobib, et kasvuhoone tuleb üsna pea uue vastu vahetada, siis vastab see kindlasti teie ootustele, kuid kui soovite kvaliteetset ning vastupidavat hoonet, tasub valida vastupidavam, kuid veidi kallim mudel.

Polükarbonaadist kasvuhooned

Polükarbonaadist kasvuhoonetel, mis blokeerivad tõhusalt UV-kiirgust, on tunduvalt enam positiivseid omadusi – need hoiavad hästi soojust, on vastupidavad ning mitmesugused keskkonnamõjudest mittemõjutatavad. Need omadused tagavad ka polükarbonaadist kasvuhoonete pika kasutusaja. Selles osas edestavad need kilest kasvuhooneid märkimisväärselt. Lisaks väldite taimede ülekuumenemist ja päikesepõletusi ning ka selle kokkupanemine ei nõua erilisi pingutusi. Neil loetletud põhjustel on just polükarbonaadist kasvuhooned hetkel kõige populaarseimaks valikuks.