Kasulikud nõuanded

Kuidas kodus elektrit säästa?

Vaata kodumasinate pakkumisi
13.02.2018
Elektri säästmine

Elektrit on vaja peaaegu kõikide kodumasinate kasutamiseks, alates lihtsast föönist kuni suurte kodumasinateni, nagu külmikud või pesumasinad ning kuu lõpus elektriarvet vaadates ei teki alati positiivset emotsiooni. Mida peaksid tegema, et vähendada elektritarbimise kulusid?

Esiteks on soovitatav ringi vaadata, milliseid seadmeid kodus kasutad - vanemad mudeleid tarbivad üldiselt palju rohkem elektrit, nii et tasub meenutada, millal viimati koduse pesumasina, oma külmkapi või muu elektriseadme välja vahetasid.

Kaasaegsed seadmed tarbivad palju vähem elektrit, kuid sel juhul on oluline pöörata tähelepanu selle energiatõhususe klassile. Kõige energiasäästlikumad on A +++ klassi ning samuti ja A ++ ja A + klassi kodumasinaid - kui oled korra nendesse seadmetesse investeerinud, näed, kuidas aja möödudes elektrienergia tarbimine väheneb.

Kui otsid säästvaid kodumasinaid, siis tasub arvestada ka nende suurust. On oluline teada, et näiteks suurem külmkapp tarbib rohkem energiat ning kui see on enamus ajast pooltühi, siis kulutad asjatult lisa elektrienergiat. Sarnane olukord on pesumasinaga – väiksema masina paigaldamine on säästlikum, aga kui kodus on rohkem inimesi ning pesu tuleb pesta sageli, kulub energiat palju. Seega on oluline pöörata tähelepanu pereliikmete arvule ja sõltuvalt vajadustest valida parim mudel. Võid kindel olla, et kvaliteetne seade vähendab elektrienergia tarbimist. 

Säästmiseks on oluline uue kodutehnika valimisel üle vaadata ka nende lisafunktsioonid. Näiteks pool-tühja nõudepesumasina programmiga saad pesta väiksemates kogustes nõusid ning samal ajal tarbida palju vähem vett. Sarnaselt saad elektrit säästa riiete pesemisel madalatel temperatuuridel või kasutades vastavaid programme.  

Väiksemate elektriseadmete puhul tasub jälgida, kas temperatuuri on võimalik reguleerida. Föön kasutab palju rohkem energiat töötades maksimaalse režiimigia ning samuti vananeb kiiremini, nii et kasuta rohkem funktsionaalseid seadmeid, mis mitte ainult ei säästa elektrit, vaid tagavad ka nende pikaealisuse.

Hea kodumasina valimisel tuleb meeles pidada, et elektritarbimine sõltub ka harjumustest. Ära jäta seadme juhet ühendatuna vooluvõrku, kui Sa seda ei kasuta ning proovi kasutada vähem energiamahukaid pesumasina või nõudepesumasina programme. Samuti ära hoia pikka aega avatuna külmiku uksi ja ava need ainult siis, kui tõesti vaja.  Piisab vaid mõnedest lihtsatest muudatustest igapäevaelus, mis märkamatult võimaldavad elektrit säästa.


Kuidas hindate seda postitust?