Kasulikud nõuanded

Kuidas ahju puhastada?

05.01.2021
naine puhastab kodus ahju ja pliiti

Eraldiseisvaid või sisseehitatud ahjusid leidub praktiliselt igas kodus. Ahju olemasolu võimaldab proovida palju uusi retsepte, kuid sellise seadme puhtana hoidmine nõuab vaeva. Kui teate põhilisi nippe ahju puhastamiseks rasvast ja muust mustusest, on selle ülesandega palju lihtsam toime tulla. Milliseid meetodeid tasub proovida?

Ahju puhastamine spetsiaalsete programmidega

kuidas puhastada ahjuresti

Mõnes seadmes on isepuhastamise funktsioonid, mis muudavad puhastamise palju lihtsamaks - neid on kasulik meeles pidada, kui kaalute sisseehitatud ahju ostmist. Kõige populaarsemad võimalused on:

 • Ahju aurupuhastus. See on üsna keskkonnasõbralik ja lihtne viis ahju kemikaalivabalt puhastada. Piisab, kui täita paak veega (mõnikord soovitatakse see segada äädikaga) ja seejärel käivitada vastav programm. Selle lõpus tuleb aurustumise käigus sulanud mustus pühkida ära pehme lapiga.
 • Pürolüüs. Spetsiaalse puhastusprogrammi aktiveerimisel tõuseb ahju temperatuur 500 kraadini. Selle protsessi käigus (mõne tunni jooksul= muutub kogu mustus tuhaks ja teil jääb üle vaid tuhk ära pühkida.
 • Katalüütiline puhastus. Seda võimalust pakkuvatel seadmetel on spetsiaalsed katalüütilised seinad, mis põletavad toidujääke, kui vastav programm on sisse lülitatud. Sel juhul peate jälle hoolitsema ainult tuha eemaldamise eest. Mõnel mudelil saab neid seinu pesta ka nõudepesumasinas. Programmi töötemperatuur varieerub vahemikus 220 kuni 350 kraadi.

Kuidas ahju muul viisil puhastada?

ahju puhastamine ebatavalistel viisidel

Siiani pole kõigil seadmetel ülaltoodud programme, kuid isegi ilma nendeta saate ahju tõhusalt puhtaks. Soovitame proovida järgnevaid võimalusi.

Kuidas puhastada ahju äädika abil?

Äädikat on kõige parem kasutada siis, kui ahi pole väga määrdunud. Järgi neid samme:

 • Segage äädikas võrdsetes osades veega. Segu on kõige mugavam valada pihustiga anumasse.
 • Pihustage ahju seinu ning oodake mõni minut
 • Pühkige seinad pehme lapiga.

Sooda, äädika ja vee segu

Kui kaalute sisse kõrbenud toigujäänustega ahju puhastamist, vajate lisaks äädikale ka sooda ja vee abi. Järgi järgmisi juhiseid:

 • Sega pool tassi soodat kolme suurema supilusikatäie veega. Mass peaks saama piisavalt paks, tekstuurilt tihedama pasta laadne.
 • Kandke segu kogu ahju sisemusse, eemaldades eelnevalt kõik grillid ja vormid. Ärge puudutage kütteelemente ja kandke majapidamiskindaid.
 • Ideaalis peaksite jätma selle massi umbes 12 tunniks mõjuma. Seejärel pühkige mustus ja kleepuvad jäägid niiske lapiga.
 • Piserdage seest äädikaga ja oodake, kuni soodajäägid vahustuvad. Seejärel puhastage neid niiske lapiga. Kui ahju jääb veel mustust, korrake uuesti kõiki neid samme.

Kuidas puhastada ahju sidruniga?

Ahjust mitte ainult mustuse, vaid ka ebameeldivate lõhnade eemaldamiseks tasub kasutada sidrunit ja teha järgmist:

 • Võtke kuumakindel küpsetusnõu ja täidke see veega.
 • Lõigake sidrun pooleks, pigistage mahl vette, kuid ära viska jääke prügikasti – pane jäägid ka kaussi.
 • Panhe anum ahju ja lülitage see sisse – temperatuur peaks jõudma umbes 250 kraadini.
 • Kuumutage, kuni anumas olev lahus keeb ja hakkab aurustuma – selleks võib kuluda umbes tund. Seejärel lülitage ahi välja, aga laske nõul jahtumiseni ahjus seista.

Muud olulised ahju puhastamise näpunäited

ahjuklaasi puhastamine

Selleks, et kogu puhastustöö oleks võimalikult sujuv, tasub tähele panna järgmisi näpunäiteid:

 • Ärge laske mustusel kuivada. Kui näete värsket rasvalaiku, pange sellele lihtsalt soola. Pärast ahju jahtumist puhastage plekk söögisooda ja pehme lapiga.
 • Pidage meeles, et ka ahjuklaasi on vaja regulaarselt puhastada. Kriimustuste vältimiseks soovitame vältida tugevaid keemilisi puhastusvahendeid: kasutage selle asemel pehmet käsna või nõudepesuvahendit. Kui soovite eemaldada tugevamat mustust, segage paks mass sooda ja sidrunimahlaga ning kandke see uksele. Laske segul umbes tund seista ning puhastage klaas niiske lapiga.
 • Ärge unustage muid ahju detaile. Puhastage nupud ja raskemini ligi pääsetavad kohad nõudepesuvahendis immutatud hambaharjaga, hingede jaoks kasutage niisket lappi. Ventilaatorit tuleks samuti kord kuus puhastada äädika või sooda ja veega leotatud lapiga.

Järgides näpunäiteid, kuidas puhastada elektriahju või muid sarnaseid seadmeid, saate igasuguse mustusega väga kergesti hakkama. Kõige tähtsam,et kogu puhastustöö on korrapärane - siis püsib seade kauem puhta ja tööealisena.

Kuidas hindate seda postitust?