Kasulikud nõuanded

Kas elektriline mahlapress on parem, kui mehaaniline?

07.10.2020
mahlapressiga tehtud värske apelsinimahl

Mahlapress on muutunud majapidamises hädavajalikuks tööriistaks. Inimesed on hakanud rohkem mõtlema tervisele ning tahavad rohkem tarbida mahlu ja puuvilju - neid on aga lihtsam ja kiirem tarbida joogi kujul. Kui tahate hakata ise mahla pressima, peate endale kodus ostma mahlapressi. Saate seda kasutada mahla ekstraheerimiseks või pressimiseks erinevatest puu- ja köögiviljadest. Mahlapresse on peamiselt kahte tüüpi - mehaanilised ja elektrilised mahlapressid. Seega võib olla raske endale õige valida, kui ei tea kummagi täpsemaid võimalusi. Võrrelge kahe mahlapressitüübi eeliseid ja puuduseid ning otsustage, milline teil paremini kasutust leiab.

Mehaaniline mahlapress

Mehaanilist mahlapressi nimetatakse sageli käsimahlapressiks. Te ei pea seda seina ühendama. Nii saate seda kasutada ka kodust eemal olles ja isegi reisile kaasa võtta.

mehaaniline mahlapress apelsinimahla pressimiseks käsimahlapress värske apelsinimahla pressimine

Neid on lihtne kasutada, need nõuavad ainult elementaarset vajutamisliigutust või pigistamist. Kuid maksimaalse mahla koguse saamiseks peate avaldama palju survet ja jõudu. See mahlapress toodab puhtamat mahla, mis sisaldab rohkem vitamiine ja mineraale, kui elektrilise mahlapressiga saab. Kuna see mahlapress ei kuumene, sest ei ole elektriga ühendatud ja mahla pressitakse käsitsi rõhku rakendades, siis ei hävine sellega ka mahla toitainete elemendid. Mehaaniline mahlapress sobib enamjaolt vaid ka tsitsuselistest mahla tegemiseks.

Käsimahlapressiga läheb mahla pressimisele aga kauem aega ja see ei sobi suurtes kogustes mahla tootmiseks. Lisaks peab nendega viljaliha käsitsi eemaldama, samas kui elektriline masin teeb seda ise. Mehaanilised mahlapressid on aga tunduvalt kompaktsemad ja ei võta enda alla nii palju ruumi.

Elektriline mahlapress

Elektrilise mahlapressi suurim pluss on see, et sellega saab korraga toota suurtes kogustes mahla. Mahla saamiseks peab puuviljad või köögiviljad tükkhaaval mahlapressi panema. Seejärel pressib masin nupuvajutusega mahla ise valmis.

elektriline mahlapress köögiviljamahla valmistamiseks värskelt pressitud roheline mahl mahlapressi kasutamine

Turult leiate erinevat tüüpi elektrilisi mahlapresse. Nende hulgas on parimad aeglased mahlapressid, sest masin ei lähe liiga kuumaks, seega säilivad viljade mineraalid ja vitamiinid. Kui soovite mahla kiiresti valmis saada, siis tasuks osta tsentsifugaalne mahlapress, sest need on vähem aeganõudvad. Valige mahlapress, mis ei ummistu kergesti ja jätab mahlast välja kuiva viljaliha.


Tihti võrreldakse elektrilisimahlapresse ka blenderitega. Tuleks aga teada, et need on funktsiooni ja otstarbe poolest erinevad. Elektrilised mahlapressid suudavad mahla kiududest eraldada, samas kui blenderid ja mehaanilised mahlapressid mitte.

Mehaanilise ja elektrilise mahlapressi erinevused

Mehaaniline mahlapress Elektriline mahlapress
Odavam kui elektriline mahlapress Kallim kui mehaaniline mahlapress
Ei vaja elektrit, et töötada Töötamiseks on vaja elektrit
Ei tekita töötamisel mingit müra Tekitavad palju müra, kuna töötavad elektriga
Lihtne kasutada ja puhastada Raskem puhastada
Mahlade pressimine võtab kaua aega Mahlade pressimine võtab vähem aega kui mehaaniliste mahlapressiga
Mahla saab toota piiratud koguses Toodavad suuremas koguses mahla kui käsitsi pressides
Vajavad mahlade pressimisel lisapingutust ja kannatlikkust Ei pea ise jõudu kasutama mahla pressides

Kumba valida?

Mahlapressi valides pidage meeles, et mitte kõik elektrilised mahlapressid ei toimi hästi teraviljade ja lehtedega ning vähesed töötavad suurepäraselt tsitruselistega. Paljudes kodudes on köögiviljade ja kõvemate puuviljade jaoks käepärast elektriline mahlapress, tsitruseliste jaoks aga mehaaniline mahlapress. 

Omad eelised on nii käsi- kui ka elektrimahlapressidel, seega ei saa väita, et elektriline mahlapress oleks mingil viisil parem. Peate otsustama, millest mahlu tegema hakata ja millised on teie mahlapressi ootused. Seejärel saate kindlaks teha, milline mudel vastab teie vajadustele.

Kuidas hindate seda postitust?