Kasulikud nõuanded

Uued trendid tubade valgustamisel

Vaata kõiki valgustite pakkumisi
20.12.2019
trendikas lamp halli elutoa seina taustal

Ruumide valgustamine ei ole ammu enam lihtlabane “lamp lakke ja valmis” ettevõtmine, vaid tegevus, mis nõuab läbimõtlemist ja oskust näha asju perspektiivis. Hästi toimiva valguslahenduse eelduseks on oskuslikult koostatud elektriprojekt. Interjööri sobivate valgustite valimine on valguslahenduse realiseerimisel viimane samm. Eluruumidesse kunstvalguse toomisel on täna rohkem võimalusi kui eales varem. Lampidest on saanud niisama olulised komponendid nagu mööbel, siseviimistlus või tekstiilid ja nõnda nagu muudes loovates valdkondades, tasub ka valgustite puhul jälgida, millised moetuuled valgustite maailmas hetkel puhuvad.

Hall on moevärv nr 1

Seintel, pehmel mööblil ja tekstiilides viimastel aastatel jõuliselt domineerinud hall on jõudnud valgustitesse. Moes on erinevad halli varjundid, iseäranis popp on just halli ja beeži segu.

Vaskse läikega kuplid on tänaseks ajalugu, ilma teevad hallikasbeežid mati pinnatöötlusega metalli ja mati klaasi kombinatsioonid. Eriti hästi sobib hall kokku kuldse ja hõbedasega, kuid kumbki neist metallidest ei ole lampides poleeritud ja särav, vaid pigem tagasihoidlikult tuhm.


Tööstusliku stiili uuenemine

Industriaalse ilmega metalsed üleelusuurused rippvalgustid, mis oleks otsekui mõne tootmistsehhi laest maha kruvitud, on minevik. Täna on tööstusliku kategooria alla liigitatavad laevalgustid märksa rafineeritumad: metallkuplid on sageli erksat värvi (näiteks violetsed või purpursed), detailideni viimistletud vormi, suure pirni ja värvilise juhtmega. 

LED-valgusketid on IN

Jõulutulesid meenutavad LED-valgusketid on praegu kõige populaarsem valgustuse trend, mida kohtab nii eluruumides kui ka kohvikutes ja restoranides. Diagonaalis või horisontaalselt lae all ühest nurgast teise kulgev põlevate kuulidega või pisikeste tulukestega valguskett- või kardin muudab iga interjööri õudsaks ja hubaseks. Seda on mugav kasutada, sest erinevalt statsionaarsest lae- või seinalambist, saab valgusketti üles panna kuhu iganes ja muuta vastavalt olukorrale keti asukohta.


Lambiks on vaid pirn

Vintage stiilis hiiglaslike mõõtmetega Edisoni lambipirn - nii halogeen-, LED- kui päevavalguspirn - on äge aksessuaar absoluutselt igas ruumis. Disainerid on Edisoni lambipirni jõudsalt edasi arendanud, mistõttu leiab kaubandusest äärmiselt erineva kuju ja vormistusega klaasist lambipirni-kujulisi lampe - alates kitsastest klaastorudest ja silindritest kuni lõpetades vägeva pauna või täiesti ümmarguse pirniga. Vahel on klaas läbipaistev, teinekord matt või õrnalt toonitud.Kes tahab oma kodu valgustada mõne taolisega, võiks elamises kasutada läbivalt ühes stiilis pirne.

Art déco võidab südameid

Me teame ju, et kõik uus on hästi ära unustatud vana. Selle tõdemuse paikapidavuse heaks näiteks on kahe ilmasõja vahel valitsenud dekoratiivkunsti suunast art déco inspireeritud kujunduselemendid, mis on praegu ääretult populaarsed.

Laevalgustid, mis meenutavad trobikonda veemulle või pisaraid, põnevad geomeetrilised kujundid ja laualambid, mille kuplid on otsekui vihmavarjud - need kõik on saanud mõjutusi omaaegsest art déco moevoolust. Glamuurne ja luksuslik stiil, mis täna on kättesaadav kõigile, vajab enda ümber avarat ruumi. Seetõttu armastatakse klaaskuulidest mullipuntraid riputada söögilaua kohale või kõrge elutoa lakke.

LED-lambid on praktiliselt kõikjal

Varem hinna poolest kalliks peetud LED-lampide valik on täna sedaõrd lai ja hindki taskukohane, et neid stiilseid ja säästlikke valgusteid kasutatakse kodus kõigis ruumides. Viimasel ajal on eriti popiks muutunud erinevate ruumiosade, mööbliesemete või muude detailide välja valgustamine. Kui varem kasutati välja valgustamiseks süvistatavaid kohtvalgusteid siis täna pruugitakse aina julgemalt valgustatava objekti enda külge kinnitatavaid lampe. Näiteks raamaturiiuli või kõrge kummuti ülaserva kinnitatud lampide valgusvihk suunatakse diagonaalselt mööblieseme suunas. Teine võimalus on paigaldada lamp eseme taha ja tekitada nõnda ruumiline efekt. Näiteks peegli tagant kumav valgus mõjub märksa intrigeerivamalt, kui lihtsalt kahel pool peeglit põlevad seinalambid.

Kuidas hindate seda postitust?