Kasulikud nõuanded

Kuidas kaitsta tööriistu külma ja niiskuse eest?

Vaata kõiki tööriistade pakkumisi
22.01.2020
tööriistade hooldus

Külmade ilmade saabudes mõtleb inimene esmajoones kodu küttesüsteemile, soojadele rõivastele ja auto talverehvidele, kuid mitte sügisel garaaži või kuuri alla talvekorterisse viidud tööriistadele. 

Kui garaaž on köetav ruum, siis ei olegi vaja tööriistade pärast muretseda, soojas keskkonnas ei juhtu nendega talvekuudel midagi. Kui aga tegemist on külma ja niiske ruumiga, näiteks kõrvalhoone, keldri või kuuriga, siis ei tohiks abivahendeid, eriti elektrilisi või akuga töötavaid seadmeid, temperatuuri kõikumiste ja niiskuse meelevalda jätta. Pikaks ajaks niiskesse ja/või jahedasse keskkonda jäetud tööriist võib päris palju kannatada saada ja halvimal juhul ka kasutuskõlbmatuks muutuda. Kuidas ennast sellise ebameeldiva üllatuse eest kaitsta?

Mootorita tööriistad

Üldiselt ei tee miinuskraadid tavalistele käsitööriistadele või abivahenditele nagu redelid, loodid või labidad eriliselt liiga. Halvim, mis juhtuda võib, on see, et madalatel temperatuuridel muutub mõni plastikust detail rabedaks ja puruneb. Selle vältimiseks võiks enne tööriista kasutamist selle tuppa sooja tuua ja alles vahetult enne kasutamist tagasi õue viia. Soojana säilib plastiku elastsus ja purunemise oht on väiksem.  


Külmast palju suuremaks probleemiks on hoopiski niiskus. Väga külmal ajal on õhk suhteliselt kuiv ja õhuniiskust on vähe, aga sellistel talvedel nagu meil viimasel ajal kipub olema, kus temperatuur kõigub edasi tagasi nulli ümber ja sajab, on õhuniiskus suur ja tööriistade metallosad lähevad kevadeks päris roostekarva. 

Korrosiooni vältimiseks võiks tööriistade metallosad enne talveperioodi roostetõrje vahendiga üle töödelda. Ka võib kaaluda niiskusekoguja paigaldamist kuuri või garaaži, et õhuniiskust võimalikult madalal hoida.


Niiskuse vältimiseks on väga kasulik hoida tööriistu spetsiaalses tööriistakohvris või -hoidjas. Sageli on need hermeetilised kastid, kuhu niiske välisõhk sisse ei pääse ning tööriistade metallosad on roostetamise eest kaitstud.

Elektrilised tööriistad

Elektrilised tööriistad ei armasta samuti külma ja niisket keskkonda. Väga niisketes keskkondades võib elektriliste tööriistade kasutamine olla isegi ohtlik, mistõttu tuleks enne töö alustamist kindlasti lugeda kasutusjuhendit ja veenduda, kas antud seadme kasutamine konkreetsetes oludes on üldse ohutu ja lubatud. 

Kõikides elektriga käitatud tööriistades on liikuvad osad, mis vajavad määrimist. Kuna määrdeainete ja õlide viskoossus madalamatel temperatuuridel väheneb, siis on mõistlik tööriista enne jahedas kasutamist mõnda aega toatemperatuuril hoida, et määrdeaine soojeneks üles. Pärast tööriista tarvitamist ja enne selle külma kuuri tagasi viimist tuleks seadme liikuvad osade piisav uuesti üle õlitada või määrida. 

Kui vähegi võimalik, siis tuleks elektrilisi tööriistu hoida kuivas ja köetavas ruumis. Kui see võimalik pole, siis kindlasti võiks tööriist olla pakitud õhukindlalt suletavasse kasti, et vältida kokkupuudet niiskusega ja kondentsi teket. Tänapäevased tööriistad sisaldava tihtipeale peenelektroonikat, mis võib niiskuse mõjul rikki minna ja mille rikki minekul pole töövahend enam kasutatav. Samuti tasub elektriliste tööriistade metallosi töödelda aeg-ajalt roostetõrje vahendiga.

Akuga tööriistad

Miinuskraadide ja niiskuse suhtes on eriti tundlikud akuga tööriistad. Kuna aku mahtuvus väheneb madalatel temperatuuridel märkimisväärselt, on mõistlik see enne kasutamist toatemperatuuril täis laadida ja paigaldada tööriistale alles vahetult enne tööle asumist. Kui jätta aku pikemaks ajaks miinuskraadide kätte seisma ja lasta akul läbi külmuda, siis võib aku mahtuvus väheneda nii drastiliselt, et sisuliselt pole enam võimalik seda seadme normaalseks töötamiseks tarvitada.