Kasulikud nõuanded

Siseuksed – 5 kõige olulisemat nüanssi valiku langetamisel

26.06.2020
lihtsa disainiga valge diivan ja uks ning pildiraamid sinise seina taustal

Siseuksed on kahtlemata üks olulisemaid detaile, mis aitavad koju ka hubasust luua. Ehkki siseuste puhul ei ole oluline vastupidavus ega tugevus, ei ole mõistlik neid pelgalt välimuse järgi valida. Parimate siseuste leidmiseks tasuks mõelda mõnele olulisemale omadusele – nendest me seekord juttu teemegi.

Suurus

Peaaegu kõige olulisem kriteerium lihtsaks paigaldamiseks ning mugavuse saavutamiseks. Sobiva ukse valimiseks tuleb mõõta ava laius, kõrgus ja seina paksus. Kui põrand pole veel maas, lisage kõrguse arvestamisel ka tulevase põrandapinna paksus. Raami ja seina vaheline kaugus peaks olema umbes sentimeeter. Kui ukseava veel puudu, tuleks arvestada umbes 80-sentimeetriste vahedega, elutoa ukse laius võiks ulatuda 0,9–1 meetrini.

Avamise viis

Siseuksi on võimalik avada või libistada. Esimene võimalus on standardvalik, mis domineerib endiselt paljudes interjöörides. Sel juhul on oluline arvestada, et seda tüüpi uksed võivad avaneda nii sisse- kui ka väljapoole – otsus sõltub konkreetse ruumi suurusest. Veenduge, et ukse ette ei jääks mööblit ega muid esemeid ning et avatud uks ei takistaks läbipääsu – vastavalt sellele tuleks valida uste avanemise suund.

Liugustel on rohkem eeliseid – need on populaarne valik kõigile, kes otsivad mittestandardseid, kuid praktilisi lahendusi. Liuguksed ei vaja palju ruumi ning sulanduvad ideaalselt ruumi sisemusse. Liuguksed avanevad vaikselt, nende puhul pole tarvis peljata tuuletõmmet ning lisaks ei pea te kartma, et laste sõrmed ukse vahele võiks jääda.


Materjal

Uksi on võimalik valida ka materjalist lähtuvalt. Hetkel domineerivad järgmised lahendused:

  • Puituks. Puidust uksed üllatavad oma erakordse vastupidavusega. Puit on armastatud oma tugevuse ja töökindluse poolest ning puidu kena välimus pakub nii hubasust kui luksuslikkust. Vajadusel on võimalik seda tüüpi uksi renoveerida, pikendades nende kasutusiga veelgi. Puidust uksed pakuvad ka suurepärast soojus- ja heliisolatsiooni. Kuid raskuse tõttu võivad nad aastatega veidi vajuda ega pruugi seetõttu enam nii hästi sulguda. Puidust uksi tuleks suuremate deformatsioonide vältimiseks niiskuse eest kaitsta.
  • MDF-plaadid. Seda tüüpi uksed on suurepäraseks alternatiiviks, kui otsite veidi soodsamaid lahendusi. Kuigi MDF-plaadist uksed ei pruugi pakkuda erakordset vastupidavust, on valik lai, tagatud suurem veekindlus ning hulga soodsam hind. Seda tüüpi uksed on piisavalt kerged, neid ei mõjuta temperatuurimuutused ning nende välimuse värskendamine on samuti ääretult lihtne.
  • PVC. Ka seda tüüpi uksed on soodsa hinnaga, lisaks leiate väga suure valiku erinevaid värvitoone. PVC-uksed on veekindlad, mistõttu on neid lihtne puhastada. Materjal võib suurte temperatuurimuutuste tulemusena deformeeruda, kuid kodustes tingimustes seda kuigi sageli ette ei tule. Jätkusuutlikkuse osas on seda tüüpi uksed puitmudelitest loomulikult kehvem valik, kuid kui hindate praktilisust, peaksite PVC-uste omadustega äärmiselt rahule jääma.

Stiil

Ukse valimise juures samuti väga oluline aspekt. Uste värvi kombineeritakse enamasti põranda või seinte tooniga, saavutades sel moel ruumi tervikliku lõpplahenduse. Siiski tasub arvestada, et ehk tekib soov kodu mõne aasta pärast värskendada. Seetõttu on kõige kindlam eelistada neutraalseid, kergesti kokkusobitatavaid värvitoone. Kuid loomulikult tasub katsetada julgete detailidega. Mõned uksed on kaunistatud mustritega, teised klaasidega, need muudavad teie ruumid omanäoliseks ja põnevaks.


Komplekt

Enne uste soetamist tasub lähemalt uurida, millised tarvikud sellega kaasa tulevad – aspekt, mis määrab nii uste hinna kui paigaldamise lihtsuse. Kui komplekt ei sisalda lukke, käepidemeid ja muid sarnaseid detaile, tuleb need täiendavalt juurde osta. Sel juhul on väga oluline sobitada kõik detailid nii omavahel kui uksega: vaid nii säilitate ruumi terviklikkuse. Paljudel siseustel on kõik tarvilik kaasas – mõned komplektid on varustatud suisa paigaldustarvikutega.

Kui arvestate kõigi loetletud kriteeriumitega, muutub siseukse valimine märksa lihtsamaks. Siseuste valimisel keskendume väga sageli eelkõige stiilile ja kvaliteedile, kuid välisukse valimine on juba tunduvalt keerulisem. Kui olete otsustanud endale uue välisukse soetada, siis oleme koostanud näpunäited, kuidas seda kõige paremini teha.

Kuidas hindate seda postitust?