Kasulikud nõuanded

Nädalavahetus looduses: mida kaasa võtta?

Vaata kõiki matkakaupade pakkumisi
29.01.2018
puhkus sõpradega

Paljude jaoks tundub, et nädalavahetuse reis järve äärde on väga romantiline ja lõõgastav viis aja veetmiseks, kuid kui kõikjal ümbritsevad sääsed, udune pimedus ning pead istuma rohus või palkidel, siis see varjab kõik positiivsed emotsioonid kiiresti. Mida teha ja mida kaasa võtta, et reisist jääks ilus mälestus, ütlevad ühe suurima e-poe kaup24.ee eksperdid.

Ei tasu minna ilma telgita 

Vabas õhus magamine on romantiline ainult filmides, nii et telk on esimene asi, mida peaksid oma reisikotti või autosse pakkima. Kui käid harva looduses, võid telki oma sõpradelt laenata, kuid on palju mugavam see endale osta. Seega, kui otsid esmakordselt endale telki, võib esineda mitmeid küsimusi. Kaup24.ee e-poe spetsialistide sõnul on telgi ostmisel arvesse võtta mitmeid olulisi kriteeriume, nagu telgi suurus, struktuur, kalle, põrand ja tuulutusavad.

Telgi suurus sõltub mitte ainult pereliikmete arvust, vaid ka magamisharjumustest. Kui Sulle või Sinu kaaslasele meeldib magades laiutada, siis on ilmselge, et peaks olema rohkem ruumi, nii et alati vali ühe või kahe suuruse võrra suurem telk, näiteks kolmele inimesele vali neljainimese telk ja nii edasi. Samuti pööra tähelepanu sellele, kas telgil on olemas esik. Telkide sissepääsu juures on väga mugav asju hoida või jalatseid jätta. Kui aga koridor ei ole prioriteet, peaks valima suurema telgi, et tagada piisavalt ruumi kõikide asjade mahutamiseks, et see ei hakkaks mugavust häirima.

Telkide valimise teine oluline kriteerium on disain. Peamine koormus langeb raamidele, nii et telgi tugevus ja vastupidavus sõltub selle valmistamise materjalidest. Kaup24.ee eksperdid leiavad, et tugevamad ja kergemad raamid on valmistatud alumiiniumsulamist. Veidi ökonoomsem variant on klaaskiudraam, kuid see on palju raskem ja vähem vastupidavam, kui alumiiniumraam. Raami keerukusest sõltub ka see, kui kiiresti ja lihtsalt on võimalik telki kokku panna. Pea meeles, et mida vähem erinevaid raami elemente on, seda kiiremini selle ülesehitamine käib.


Telgid on tavaliselt valmistatud polüestrist või nailonist. Viimane materjal on üsna lihtne ja kindel kriimustustele, kuid see imab hästi vett. Polüester on palju parem valik vihmase ilmaga, kuid mitte nii tugev kui nailon. Nii et pead valima kuiva une ja vastupidavuse vahel.

Telgpõrandad on tavaliselt veekindlast polüuretaanist. Parimal juhul on telgi all õmblused täiendavalt kaitstud erilise tihenduslindiga, mis takistab vee tungimist telki. Kõrgkvaliteetne telk on varustatud ventilatsiooniavadega, mis on kaitstud sääsevõrguga. Ilma ventilatsiooniavadeta telk on nagu kasvuhoone, nii et võid magamise unustada.

Parim valik on veekindel ja avar telk. Loomulikult pead teadma mõningaid telgi kokkupanemise põhireegleid:

  1. Ära kunagi paiguta telki õõnsale pinnale, sest vihmaga see upub ning samas päikesega tunned end nagu Sahara kõrbes.
  2. Ära paigaldage telki puu alla, sest selline vari ei ole ohtu suurte tuulte või tormide korral. Lisaks tiirlevad puude ümber alati sääsed ja muud parasiidid.
  3. Pane telk tasasele pinnale nii, et künkad ei hõõruks terve öö selga.

Toiduvalmistamise eripärad

Mõnepäevast loodusreisi planeerides on oluline hoolitseda värske toidu eest. Piknikule kaasa on parem mitte osta erinevaid salateid, mis sisaldavad majoneesi, sest sellised toidud riknevad kiiresti ja võivad põhjustada mürgituse. Eelnevalt kodus valmistatud maitsvad võileivad ei ole samuti parim valik, aga kui ilma nendeta oma reisi ette ei kujuta, on hea muretseda kõrge kvaliteediga kaasaskantav külmkapp, või vähemalt termokast. Kaasaskantavad külmikud tagavad, et toit seisab kauem värske ja ei kaota oma maitset. Neile, kes soovivad hommikul sooja kohvi või teed, on hea kaasa võtta kvaliteetne termos, mis hoiab soojust kuni 24 tundi.
Natukene ka jookidest. Magusad ja aromaatsed limonaadid meelitavad ligi madusid ja sipelgad. Isegi kui naabruskond on ohutu, on parem kaasa võtta mireaalvett või maitsega jooke hoida kaasaskantavas külmikus. Alkoholsed joogid on parem üldse koju jätta, eriti kui viibid veekogu lähedal. 

Loomulikult on raske ette kujutada loodusees viibimist ilma grillita. Siiski tuleb meeles pidada, et igal aastal põleb metsatulekahjudes sadu hektareid metsa pindala, mille taastumiseks kulub mitu aastakümmet. Seepärast on rangelt keelatud tulekolde süütamine metsas otse maapinnal või muus ohtlikus kohas. Kui soovid looduses grillida, pead endaga kaasa võtma kaasaskantava grilli. Tõsi, kaasaskantav grill tuleb asetada ohutusse või määratud kohta ja pidevalt valvata, et tuul sütesid kaugemale metsa või kuivale rohule ei kannaks. Lõpuks kaup24.ee eksperdid tuletavad meelde, et ei tohiks unustada teravat nuga, ühekordseid nõusid ja prügikotte.

Mugavus looduses

Kui soovid nädalavahetusest järve ääres kõige ilusamaid mälestusi, võta kindlasti kaasa mugavad matkatoolid, mis hoiavad Sind jahedale maapinnale istumise ja võimaliku põiepõletiku eest. Samuti on hea kaasa võtta elektriline telkimislamp või veekindel ökoloogiline taskulamp, mis võimaldab öö hubases valguses veeta.