Kasulikud nõuanded

Põrandakatted: mida eelistada?

Vaata kõiki laminaatpõrandate pakkumisi
22.08.2022
modernne parkettpõrandaga interjöör

Põrandakatete valik on praktiliselt lõputu, mistõttu on keeruline vastata üheselt küsimusele, millist põrandakatet eelistada. Kõigele lisaks on põrandakatteid lõpututes värvitoonides, mustrite ja tekstuuridega. Igal põrandakattetüübil on tegelikult omad eelised ja puudused. Esitamegi need käesolevas juhendis, aitamaks otsustada, milline põrandakate sobiks sinu kodustesse tingimustesse kõige paremini.

Naturaalne täispuidust põrand

Eelised. Naturaalne täispuidust põrand on koduomanike seas üks populaarsemaid valikuid. Naturaalne puit näeb äärmiselt kena välja ja loob hubase atmosfääri. Puit võib olla lakitud, et anda põrandale elegantne ja moodne välimus, või autentne ja viimistlemata. Puidust põrandakatteid on saadaval erineva laiuse ja pikkusega, nii et neid saab kohandada vastavalt individuaalsetele vajadustele. Naturaalse puidu oluline omadus on vastupidavus. Isegi kui aja jooksul tekivad kriimustused ja muud jäljed, on võimalik puidust põrandat korduvalt taastada. 

kodu siseviimistlus naturaalsest puidust põrandaga

Puudused. Naturaalse puitpõranda peamine puudus on selle hind, mis on kõrgem kui enamikel teistel põrandakatetel. Hind sõltub siiski ka puiduliigist, nt kasepuidust põrandad on alati soodsamad kui tammepõrandad, hind oleneb samuti puidu paksusest ja kvaliteedist. Lisaks vajab looduslik puit regulaarset hooldust ja kaitset erinevate keskkonnategurite eest, näiteks kõrge õhuniiskus, mis võib põhjustada puidu paisumist, ja pikaajaline kokkupuude päikesevalgusega, mis võib värvi tuhmiks muuta. Puidule on ka väga lihtne kriimustusi tekitada, nt võivad oma jälje jätta isegi tolmuimejaga toimetamine või mööbli liigutamine.

Parkettpõrandad

Eelised. Parketti on puitpõrandast peaaegu võimatu visuaalselt eristada. Parkett on naturaalse puidu ja tehnoloogia kombinatsioon ning palju vastupidavam niiskuse ja soojuse ülekandumise suhtes kui täispuidust põrand. Seega, kui mõtled, millist põrandakatet põrandakütte jaoks eelistada ning soovid naturaalset ja hubast tulemust, on parkett ideaalseks lahenduseks. 

interjöör parkettpõrandaga

Puudused. Parkettpõrandat on võimalik vajadusel ka uuesti viimistleda, kuid mitte korduvalt, sest parketi pealmine kiht on õhem kui naturaalsel põrandal. Seetõttu ei ole parkett sedavõrd vastupidav kui täispuitpõrand.

Laminaatpõrandad

Eelised. Laminaatpõrandad on valmistatud mitmest suure tihedusega puitkiudplaadist, mille peale on lamineeritud puidu või kivi kujutis. Laminaatpõrand on üks odavamaid põrandakattematerjale. Enamik neist on vastupidavad paljudele kriimustustele ja neid on lihtne paigaldada. 

mees paigaldab laminaati

Puudused. Laminaatpõrandad ei talu suurt niiskust ja neid ei ole kindlasti soovitatav kasutada vannitubades. Enamasti on laminaat jala all külm ja kõva ning halva paigalduse korral võib laminaadist põrand kriuksuda.


Kivipõrandad

Eelised. Kivipõrandad näevad alati stiilsed ja moodsad välja. Lubjakivist marmorini on kivipõrandate valik lõputu - iga eri kiviliik loob omapärast iseloomu ja võlu. Kivipõrand on praktiliselt igavene, muidugi tingimusel, et see on kvaliteetne. Tänu oma vastupidavusele kasutatakse kivipõrandat laialdaselt köögis, vannitoas, tualettruumides ja koridorides; see võib lisada elegantsust ka elutuppa. Kivipõrandale ei kogune tolmu ega lemmikloomade karvu, seega peaks see meeldima allergikutele. Lisaks on kivipinnal tänu oma poorsusele suurepärane võime absorbeerida ümbritsevat temperatuuri, mistõttu on kiviplaadid tavaliselt soojemad ja hubasemad kui keraamilised plaadid.

siseviimistlus kivipõrandakattega

Puudused. Kivipõrandal ei ole kuigi palju puuduseid. Kuna kivi pind on poorne, vajab see vaid regulaarset hooldust: hooldada tuleks seda kord või kaks aastas. Ei tohi unustada ka heli: olenevalt jalanõudest võivad sammud kivipõrandal kõndides tekitada valju heli, mistõttu ei sobi kivi alati vahepõrandatele.

Keraamiline põrandaplaat

Eelised. Keraamiline põrandaplaat on olnud populaarne juba aastaid. Keraamiliste pindadega koridorid, köögid ja vannitoad näevad alati stiilsed ja kaasaegsed välja. Keraamiliste plaatide peamine eelis on lõputu valik. Stiil, kuju, mõõdud, värvitoonid, tekstuur, mustrid - selles osas on võimatu kokku lugeda turul saadaolevaid variante. Seetõttu on plaatidega võimalik luua ainulaadseid interjööre mis tahes stiilis, piiriks vaid sisekujundaja kujutlusvõime. Paljud kaasaegsed plaadid on kavandatud nii, et need on vastupidavad kriimustustele, niiskusele, vedelikele ja mustusele ning neid on väga lihtne puhastada ja hooldada. Nii et tegemist on parima põrandakattega, kui sa ei soovi puhastamise ja hooldusega liigselt vaeva näha.

vannitoa siseviimistlus keraamiliste plaatidega

Puudused. Kui soovid muutust, ei ole põrandaplaatide vahetamine lihtne ega odav. Erinevalt kivipõrandatest ei võta keraamilised põrandaplaadid ümbritseva õhu temperatuuri, mistõttu on neil jahe kõndida.

Põrandakattematerjalide valik ja võimalused on seega praktiliselt lõputud, sõltudes iga koduomaniku individuaalsetest vajadustest, huvidest ja stiilitunnetusest. Samuti on tõsi, et põrandakatte valik sõltub asjaolust, kas põrandale paigaldatakse ka põrandaküte, sest kõik põrandakattetüübid selleks ei sobi. Sellest, kas valida endale põranda- või radiaatoritega kütmine, soovitame lugeda meie juhendist, mis räägib põrandakütte ja radiaatorite erinevusest

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?