Kasulikud nõuanded

Mis määrab arvuti kiiruse ja kuidas seadet kiiremaks muuta?

Vaata kõiki lauaarvutite pakkumisi
04.09.2020
naine töötab arvutiga ja koer lamab tema kõrval

Arvuti kokku jooksmine või liiga aeglaselt avanevad programmid ja sirvimislehed põhjustavad igale kasutajale ebamugavusi. Selle vältimiseks tasub enne uue arvuti soetamist või praeguse kasutatava seadme töö kiiremaks muutmiseks endale selgeks teha, mis täpselt arvuti kiirust mõjutab.

Aspektid, millest oleneb arvuti kiirus

Sülearvuti või lauaarvuti töötamise kiirust mõjutavad järgmised tegurid:

  • Keskprotsessor (CPU) täidab kõiki ülesandeid ja säilitab põhifunktsioone. Megahertsides mõõdetud protsessori kiirus on üks peamisi tegureid, mis mõjutavad arvuti kiiret jõudlust.
  • Suurem RAM-i (vabamälu) maht tagab ka arvuti suurema jõudluse, eriti kui korraga on töös mitu rakendust.
  • Kõvaketta suurus määrab salvestatavate andmete hulga. Kui see on täitunud, aeglustub kogu süsteem, nii et kui soovite oma arvutit kiirendada, võite alustuseks kustutada mittevajalikud failid või programmid. Kõvaketta töötlemise kiirus määrab, kui kiiresti ketas suudab teavet edastada ja salvestada – see parameeter mõjutab otseselt arvutiprogrammide käivitamist ja laadimist.
  • Samuti on oluline pöörata tähelepanu ketta tüübile – kuigi SSD-ketastel on tavaliselt vähem sisemälu, on see palju kiirem kui traditsiooniline kõvaketas.

ssd kaart arvutile

  • Videokaart võib samuti olla abiks arvuti jõudluse suurendamiseks, eriti kui kasutate arvutit sageli mängude mängimiseks või videote vaatamiseks. Veelgi tõhusamate tulemuste saavutamiseks tasub soetada eraldi kvaliteetne pilditöötluskaart ning installida see oma arvutisse.


  • Kui juhtub, et teie arvuti muutub äkitselt märkimisväärselt aeglaseks, võivad selles süüdi olla pahavara ja viirused. Lisaks sellele, et need programmid mõjutavad otseselt teie isiklikke dokumente, tarbivad need teie seadme süsteemide ressursse, kuna need käivituvad märkamatult ja töötavad pidevalt taustaks.

Kuidas arvutit kiiremaks muuta?

Kui kaalute arvuti kiiremaks muutmist (Windows 10, 7 või mõne muu operatsioonisüsteemiga töötav seade), proovige esmalt järgmisi nippe:

Regulaarne puhastamine

Kõvakettale kogunenud ajutised failid võtavad piisavalt ruumi ja võivad mõjutada teie arvuti jõudlust. Sel põhjusel on soovitatav regulaarselt prügikasti, Interneti-ajalugu ja küpsiseid (paremini tuntud kui "cookies") tühjendada. Samuti tasub kaaluda ebavajalike rakenduste kustutamist ning vanade fotode või muude dokumentide salvestamist välisele andmekandjale. Kui teie kõvakettal on vähem kui 15 protsenti vaba ruumi, on väga tõenäoline, et teie arvuti käivitub aeglasemalt.

arvuti sisemuse puhastamine kiirema jõudluse saavutamiseks

Puhastada ei tule üksnes arvuti sisemust, vaid ka arvuti väliskülge – hoides seadet puhtas kohas ja sellelt pidevalt tolmu võttes, väldite sisemiste komponentide kahjustamist.

arvuti regulaarne väline puhastamine spetsiaalsete puhastusvahenditega

Ärge lubage arvutil sisselülitamisel programme käivitada

Võib-olla olete märganud, et arvuti sisselülitamisel hakkavad tööle suur hulk erinevaid programme. Kui need on väga suured, muudab ka see teie arvuti pisut aeglasemaks. Nii et lubage töötada ainult kõige olulisematel programmidel (näiteks viirusetõrjeprogrammid) ja lülitage kõik muu sisse ainult siis, kui neid tõesti vajate. Seda on võimalik reguleerida arvuti seadetes.

Pöörake tähelepanu arvuti puhkerežiimile

Kõigil arvutitel on mitu energiatarbimisrežiimi – parim aku laadimine, maksimaalne jõudlus jms. Kui kasutate lauaarvutit, saate praktiliselt alati kasutada režiimi, mis pakub suurimat jõudlust – nii muutub seade märgatavalt kiiremaks. Selles režiimis töötavad sülearvutid tühjenevad aga väga ruttu, mistõttu tasuks seda kasutada ainult juhtudel, kui arvuti on pistikupesasse ühendatud.


Veenduge, et teie arvuti oleks piisavalt kaitstud

Veenduge, et teie arvutis oleks hästi toimiv viirusetõrjeprogramm ja kontrollige regulaarselt viiruseid. Te ei pruugi isegi märgata, kuidas taustal toimiv pahavara mitte ainult ei aeglusta teie arvutit, vaid ründab ka muud olulist teavet.