Kasulikud nõuanded

Millist õhupuhastit valida?

Vaata kõiki õhupuhastite pakkumisi
09.04.2020
kaasaegne õhupuhasti köögis

Mitmesugused toidulõhnad ja aurud on köögis vältimatud, kuid õhupuhasti saab nende eemaldamisega hõlpsalt hakkama. Seetõttu leidub kubusid peaaegu igas köögis. Pole vahet, kas teete süüa iga päev või kord nädalas, õhupuhasti vastutab iga kord selle eest, et toas oleks meeldiv olla. Praegu on turul saadaval väga lai valik õhupuhasteid ning sageli tekib küsimus kuidas nende seast kõige õigem välja valida. Kui järgite alltoodud juhiseid, siis on valiku tegemine lihtne ülesanne.

Õhupuhasti tüüp

Põhimõtteliselt on olemas kahte tüüpi õhupuhasteid - ventilatsiooniga ühendatavad ja filtriga seadmed.

 • Ventilatsiooniga ühendatavad õhupuhastid. Tuntud ka kui korstnad, kuna nad on ühendatud ventilatsioonisüsteemiga. Seadme töötamise ajal juhitakse toidulõhnad läbi ventilatsioonitoru õue. Nende õhupuhastite kasutamine on lihtne, kuid paigaldamisel võib ette tulla mõningaid keerukusi.
 • Filtriga õhupuhastid. Need on puhastava süsinikfiltriga õhupuhastid. Tõiduaroome ei juhita õue, vaid need “jäävad” kööki. Need õhupuhastid ei nõua ventilatsioonisüsteemi olemasolu, seega saab neid kergesti kõikjale ruumi paigutada. Siiski tuleb arvestada sellega, et söefiltreid tuleb regulaarselt vahetada, et tagada seadme tööiga ja -kindlus.

Paigaldusviis

Sõltuvalt paigaldusviisist jagunevad õhupuhastid kaheks: lakke kinnitatavad ning sisseehitatavad. Valik oleneb sellest, millise paigutusega on köök, kuna õhupuhasti paigaldatakse alati pliidiplaadi kohale. Tutvuge järgmise kasuliku infoga paigaldusviiside kohta:

 • Lakke kinnitatavaid õhupuhasteid saab köögis  praktiliselt kõikjale paigaldada. Eriti sageli eelistatakse neid siis, kui pliidiplaat on paigaldatud köögisaarele (köögi keskel asuvale kapile). Seda tüüpi seadet saab paigalda nii ruumi keskele seinale kui ka nurka.


 • Sisseehitatud õhupuhastid on sobilikud siis, kui neid soovitakse silma eest varjata. Sõltuvalt teie nägemusest, saate valida paljude erinevate paigalduskohtade vahel: lakke, köögikapi alla või seinale kinnituvad. Lisaks on olemas ka teleskoopilised mudelid.


Võimsus

See parameeter aitab kindlaks määrata kui suure hulga lõhnu kuupmeetrites suudab õhupuhastaja eemaldada ühes tunnis. Lihtsaim viis vajaliku võimsuse arvutamiseks on järgmine:

 1. Korrutage köögi pindala selle kõrgusega.
 2. Korrutage saadud tulemus kuuega, et leida minimaalne vajalik võimsus.
 3. Korrutage saadud tulemus kaheteistkümnega, et teada saada maksimaalne vajalik võimsus.

Järgida tasub ka järgmiseid soovitusi:

 • Väikese köögi jaoks piisab seadmest, mille võimsus on kuni 300 m³/h;
 • Keskmise suurusega köök vajab seadet võimsusega 300–450 m³/h;
 • Suurte köökide jaoks on soovitatav valida 451–650 m³/h võimsusega seade;
 • Kui tegemist on avatud köögiga, siis võib osutuda vajalikuks veelgi võimsam seade kui 650 m³/h. Sel juhul on kõige parem teha ülaltoodud arvutused.

Müratase

See on oluline parameeter siis, kui köök on ühendatud elutoaga. Paljudel populaarsetel mudelitel on müratase alla 50-60 dB, seega ei ole need väga valjud. Kui aga soovite erakordset mugavust, siis tasub tähelepanu pöörata neile õhupuhastitele, mille müratase on 45 detsibelli või vähemgi - need ei häiri kindlasti teie igapäevast elu.

Filtrid

Filtrid on ette nähtud õhu puhastamiseks ning mida rohkem neid on, seda paremaid tulemusi on võimalik saavutada. Tähelepanu tuleks pöörata ka sellele, kas nad suudavad rasva imada. Ideaalis on uutel õhupuhastitel olemas nii rasvafilter kui ka söefilter. Ehkki mõlemaid tuleb aeg-ajalt (sõltub tootjast)  uuemate vastu välja vahetada, siis ei pea te kunagi köögi õhukvaliteedi pärast muret tundma.

Lisafunktsioonid

Selleks, et uus õhupuhasti vastaks täielikult teie ootustele, tuleks arvesse võtta ka järgmiseid aspekte:

 • Mõõtmed. Kõige olulisem on tähelepanu pöörata seadme läbimõõdule.Et tagada maksimaalne efetiivsus peaks seade täielikult katma pliidiplaadi laiuse või sellest isegi pisut laiem olema.
 • Disain. Kui kubu ei ole varjatud, siis pöörake tähelepanu selle kujundusele. Praegu on turul saadaval mitmesuguste värvilahendustega õhupuhasteid - sobitage see oma köögi üldise interjööriga.
 • Juhtimine. Praegu on võimalik soetada omale elektroonilise või isegi puutetundliku juhtimispaneeliga mudeleid ja mõnel neist on ka ekraanid. Valik sõltub sellest, milline juhtimisviis tundub teile kõige mugavam.
 • Valgustus. See on paljudesse seadmetesse sisseehitatud funktsioon, mis valgustab pliidiplaati ja muudab toitu tegemise veelgi mugavamaks ja lihtsamaks.
 • Tootja. Sageli tekib küsimusi selle kohta, milline on parim õhupuhastite bränd. Kõige populaarsemad mudelid on selliste tootjate poolt nagu Cata, Elica, Allenzi ja Krona, kuid valida võib ka seadme, mille tootjaga olete juba varasemalt tuttav. Tegelikult on õhupuhasti juures kõige olulisemaks teguriks selle omadused, mitte tootja.

Kõiki neid kriteeriume silmas pidades saate otsustada, milline õhupuhasti on teie kööki parim. Nende valik on äärmiselt lai, nii et leiate kindlasti endale kõige sobivama.

Klientidele meeldib see postitus

4.9/5
15 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?