Kasulikud nõuanded

Millisest kangast voodipesu on kõige mugavam?

18.12.2019
roosa ja hall voodipesu

Kvaliteetsest ja kosutavast unest kõneldes keskendutakse tavaliselt kas madratsi omadustele või magamistoale kui keskkonnale, vähem tuleb pähe see, et und mõjutab olulisel määral ka voodipesu.

On ju padjapüür, lina ja tekikott need esemed, millega ihu on ööpäevas vahetus kontaktis kaheksa, vahel ka enam tundi, mistõttu voodiriiete mõju meie unele ei saa kuidagi alahinnata.

Nii nagu inimeste magamisharjumusi ja arusaamist mugavusest on võimatu üheselt iseloomustada, ei saa ka kindlalt väita, et on üks universaalne voodipesu kangas, mis kindlasti kõigile samal määral meeldib.

Voodipesu mugavuse määratlemisel loevad paljud tegurid nagu naha tundlikkus, magamistoa temperatuur, madratsi, teki ja padja materjal kui mitmed muud asjaolud.

Lastele on parimad naturaalsed materjalid

Beebidele ja lastele on parimad looduslikust kiust kangad, mis ei ärrita õrna nahka ega põhjusta allergiat.

Kui tootel on märge “100% puuvill”, siis võib see tähendada mitmeid erinevaid kangatüüpe. Kõik täispuuvillased või puuvilla sisaldusega tekstiilid ei ole voodipesuks kõige sobivamad või siis ei sobi osa neist lastele.

Lastele tasub panna voodisse perkalist valmistatud padjapüüri, lina ja tekikoti. Perkal on samuti 100 protsenti puuvillane materjal. Perkal kootakse pikkadest orgaanilistest puuvillakiududest. Tulemuseks on vastupidav ja kulumiskindel materjal ning mis laste voodipesu juures eriti oluline - perkal ei lähe koledaks ka sagedasel pesemisel ning on kergesti triigitav. Käe all mõjub materjal siidiselt, ei aja higistama ega ärrita nahka.

Tähtis on märkida sedagi, et perkal kannatab kõrgete temperatuuridega pesemist. Lastega juhtub seda ikka, et voodiriietele satuvad plekid, mida tavapesuga on raske välja saada. Hea temperatuuritaluvus teeb perkalist äärmiselt hügieenilise kanga.

Päris pisikeste beebidele on tudumiseks hea flanell. Flanellist voodipesu ei kutsuta asjata “kõige pehmemaks voodipesuks”. Puuvillast valmistatud flanellkangas on tõepoolest äärmiselt pehme, soe ja naha vastas õrn, ent samas talub hästi pidevat ekspluatatsiooni. Kuna flanell on katsudes alati soe, siis on flanellist voodiriiete vahel eriti mõnus just talvel või jaheda temperatuuriga magamistoas.


Luksuslik, ent samas ka mugav

Täiskasvanud soovivad sängi kangaid, mis ei oleks mitte ainult külje all mugavad, vaid näeks ka kenad välja.

Kui voodikatet kasutusel ei ole, on voodipesul magamistoa üldilme loomisel kanda  esteetiline roll, mistõttu ei sobi teki ja padja ümber päris iga riiet tõmmata. Üks ilusamaid ja samas ka mõnusamaid voodipesu materjale on satiin. Satiinkangaid on mitmeid erinevaid ning puuvillakiudude sisaldus neis on varieeruv. 

Peale puuvilla võib satiinriie sisaldada bambusviskoosi, siidi, nailonit või polüestrit. 100 protsenti puuvillasest niidist satiin-metoodil kootud kangast nimetatakse “satääniks”. Satiini iseloomustab sile ja siidjas pinnastruktuur ning õrn läige, mis annab kangale luksusliku ilme. Kangas võib esiti mõjuda jahedalt, kuid soojeneb naha vastas kiiresti üles. Siidine tekstuur on mõnus ja mugav, mistõttu on satiin üks armastatumaid voodipesu materjale.


Siid ja linane ei vea kunagi alt

Kui satiinkangas mõjub luksuslikult, siis ehtne siid on seda ka päriselt.

Siidist voodipesu on hinnaklassilt kõige kallim, ent on ka küsitut väärt, kuna tegemist on hingava ja kauni kangaga. Siidiniidist õmmeldud voodipesu on õhkõrn, peaaegu läbipaistev ning sobib hästi nii sooja kui külmema ilmaga kasutamiseks. Paljud inimesed peavad siidist lina, tekikotti ja padjapüüri kõige mugavamaks hoopis seetõttu, et siid ei kogu ega tekita staatilist elektrit.

Allergikule või kergesti higistavale inimesele on õige valik linasest voodipesu. Linane riie on antibakteriaalsete omadustega, samas mõnevõrra raskem ja mitte nii pehme tekstuuriga kui puuvillased kangad või siid. Küll aga juhib linane riie väga hästi temperatuuri. Näiteks suvel palavaga magades on linane voodipesu sisuliselt ainumõeldav valik.

Kuidas hindate seda postitust?