Kasulikud nõuanded

Aiakuurid: mida neis hoiustada?

17.03.2023
aiatööriistade hoiustamine aiakuuris

Kui soovid, et aiatööriistad oleksid silma alt ära ja ei rikuks sinu aia üldist ilmet, siis vajad oma aeda aiakuuri. Nagu nimigi ütleb, on aiakuur aiatööriistade hoiustamiseks, kuid tegelikult on selle aiahoone kohandamiseks ka palju muid võimalusi. Vaatame lähemalt, mis otstarbel aiakuuri kasutada!


Aiatööriistade ja muude aiahooldusvahendite hoiustamine

Tavaliselt on tööriistakuurid piisavalt mahukad, et mahutada peale väiksemate tööriistade ka suuremat aiatehnikat. Tööriistakuur sobib muruniidukitele, aiatraktoritele, hekilõikuritele või mis tahes muule aiatehnikale. Lisades aiakuuri seintele täiendavaid riiuleid, saad seal hoiustada ka väikeseid tarvikuid, mida on sageli vaja ehitus- või remonditöödeks (näiteks naelu või käsitööriistu). Teisisõnu, tööriistakuuri saab paigutada kõik selle, mida tavaliselt hoitakse keldris või garaažis.

aiatööriistad puitpõrandal

Küttepuude hoiustamine

Tööriistakuuri saad laduda virna ka oma talvise küttepuudevaru. Enamasti hoiustatakse küttepuid kuuri välisseina vastas, katuseviilu all või spetsiaalse kuurist väljaulatuva seina all. Nii on tagatud õhu liikumine küttepuude vahel ning ka visuaalselt on see kena, kui küttepuud ei tõmba muu aiailu kõrval liiga palju tähelepanu. 

Hooajaväliste esemete peidupaik

Lisaks aktiivses kasutuses olevatele aiatööriistadele saad tööriistakuuri peitu panna ka hooajavälised esemed, mida parajasti vaja ei lähe. Talveperioodil saad otsese külma eest sinna peitu panna aiamööbli, grillimistarvikud, jalgrattad, kalapüügivahendid ja muu suvekauba. Suvel on mugav aiakuuris hoiustada näiteks suuski, kelke, suuri jõulukaunistusi ja lumelabidaid. 


Hoides aiamajas samal ajal mitme hooaja esemeid, peaksid olema kindel, et vajaminevad asjad asuvad sinu jaoks loogilisel kohal ning nendeni jõudmine ei võta liiga palju aega. Tööriistakuure leidub väga erinevates suurustes, seega mõtle hoolega läbi, mida sa kavatsed seal hoidma hakata ja kui palju selle jaoks tegelikult ruumi vajad.

Asjad, mida tahaksid õues peita

Kindlasti nõustud sellega, et aed võiks igal ajal kaunis välja näha ja asjadel peaks olema oma koht. Aiatööriistade varjualused võivad pakkuda seda õiget kohta mitmetele asjadele - näiteks sobivad need ideaalselt prügikastide, konteinerite ja isegi kompostikastide peitmiseks.

aiatööriistad tööriistakuuris

Vanad asjad ja armsad mälestused

Alati leidub vanu, harva kasutatud esemeid, mida lihtsalt ei raatsi ära visata. Mõned neist võivad olla ilusad ja uued, teised aga tekitavad nostalgiat ja kauneid mälestusi. Väikeses kodus on vanade asjade kuhjumine aga probleemiks, sest pole võimalik kõigele kohta leida. Aiamaja on selleks ideaalne lahendus. See mahutab vanu riideid, mänguasju, fotosid, raamatuid ja palju muud. Järjekordne koera poolt kriimustatud tugitool. Kujuta ette, kui tore oleks suveõhtul selles mõnusalt istuda ja pildialbumit sirvida!

Toiduvarud

Aiakuur võib abiks olla ka siis, kui külmkapis või sahvris ruumi napib. Loomulikult tuleb esimese asjana mõelda, kas aiakuuril on toidu säilitamiseks sobivad tingimused. See ei ole tõenäoliselt hea koht kiiresti riknevate või keskkonnatundlike toodete hoidmiseks. Kuivainete, lemmikloomatoidu ja jookide puhul on see aga ideaalne koht. Samuti on see suurepärane koht hoidiste hoiustamiseks: konservid, moosid, mahlad. Aiakuuris peaks aga kindlasti arvestama näriliste ohuga. Seetõttu tuleks enne toidu aiakuuri jätmist kindlustada, et närilised sinna ei satuks.

toiduvarud aiakuuris

Privaatne töötuba

Veel üks kasulik funktsioon, mida aiakuur pakub loomingulistele inimestele, on isiklik tööruum. Põhimõtteliselt sobib aiakuur kõigi käsitöö, kunsti, hobide ja huvide edendamiseks. Puusepad või nikerdajad saavad aiakuuri ära mahutada kõik töövahendid ning vajalikud materjalid (muidugi juhul, kui aiamaja piisavalt suur on). Keraamikud saavad sinna kõik oma potid ja pannid mugavalt välja panna. Kunstnikud saavad seal hoiustada valminud või lõpetamata maale. See on suurepärane koht ajaveetmiseks ja veidi aega üksinda olemiseks.

Magamiskoht külalistele

Kui aiamaja on piisavalt suur, saab selle sisustada täiendavaks magamiskohaks. Suurepärane lahendus, kui sugulased või sõbrad öömajale soovivad jääda. Samuti on väga hubane magada loodusele lähemal, kuulda ritsikate siristamist, lindude säutsumist ja erinevaid salapäraseid ööhääli. Erinevad teaduslikud uuringud on korduvalt tõestanud, et taolises õhkkonnas magab inimene paremini ja lisaks paraneb tema vaimne tervis.

kaasaegne aiamaja külalistele


Tööriistakuuri katusealune

Mõnel tööriistakuuril on ka väljaulatuv katusealune, mida saab kasutada mitmel otstarbel - hoia seal küttepuid või pane jalgrattad ja aiatehnika vihmasabina eest peitu. Lisaks saad katusealusest luua mõnusa koha sumedate suveõhtute nautimiseks, vali ainult välja sobiv aiamööbel.

Kui otsustad katusealuse avatud seinad katta PVC-kile või kihtplastplaatidega, siis saad lihtsa vaevaga luua omale kasvuhoonelaadse lisaruumi, kus kasvatada mitmesuguseid taimi. 

aiakuuri varikatus küttepuude jaoks


Ebatavalised lahendused

Tööriistakuurist saad endale või lastele luua ka hubase vaba aja veetmise nurga - kui ilm on halb, aga ei soovi toas aega veeta, on võimalus vähemalt natukenegi keskkonda muuta. Sellises aiamajakeses saate kogu perega mängida lauamänge või lihtsalt omaette head raamatut lugeda ja lõõgastuda. Aiakuur võib olla ka väikeste lemmikloomade suviseks varjualuseks.

hubane aiakuur

Seega ei pea tööriistakuur ainult tööriistade hoiustamiseks olema. Mõtle läbi, kuidas seda enda jaoks targasti ära kasutada! 

Klientidele meeldib see postitus

5/5
5 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?