Kasulikud nõuanded

Asjad, mida ei tohiks kindlasti nõudepesumasinasse panna

13.08.2020
naine paneb nõudepesumasinasse taldrikuid

Nõudepesumasin on igati kasulik abikäsi igasse kööki, kus ühe katuse all elav perekond on suur ning seepärast nõude pesemine pigem tüütu ja ajakulukas. Selle mure lahendab nõudepesumasin, küll aga ei tasu sinna igat eset panna - siin on peamised asjad ehk nõud, millega peaksid nõudepesumasina käsitlemisel ettevaatlik olema.

Teravad noad

Nõudepesumasin võib teravaid nuge muuta kiiresti nüriks, mispärast on soovituslik noad pesta puhtaks eelkõige kraanikausis. Isegi kui nõudepesumasin nende pesemist lubab, võid ka ennast vigastada kui oled parasjagu neid nõudepesumasinast võtmas või sinna neid panemas.

Malmist nõud

Malmist nõud ei tohiks kunagi panna nõudepesumasinasse, kuna nõudepesuvahend ja vesi võib tekitada malmist materjalile roostetust. Sellisel juhul on parimaks ja ka tõhusamaks puhtuse tagamise viisiks siiski puhas vesi ja pehme käsn.. 

Puidust nõud ja lõikelauad

Kuum vesi ja kuivatusõhk võivad muuta puidust nõude kuju ning ka nende välimust, mispärast võivad need kaotada oma tavapärase eesmärgi üsnagi kiirelt. Seepärast eelista puidust nõusi pesta pigem tavalise vee ja pehme käsnaga.

Antiiksed nõud

Vanaaegsed nõud vajavad erikohtlemist, kuna need on valmistatud teistsugustest materjalidest kui tänapäevased nõud. Nende kuldne pigment või muu antiikne omadus kipub nõudepesumasinas kiiresti kuluma, mispärast vajavad need erilist hoolt. Vanematel aegadel ju ei mõeldud, kuidas võiksid nõud nõudepesumasinas vastu pidada, sest siis lihtsalt polnud antud masinat olemas! Eriti ohtlikud on käsitsi maalitud nõud, sest kuum vesi ja erinevad puhastusvahendid võivad nende mustrid või pildid maha pesta. 

Termosed

Kuigi lubatakse tänapäeval kaasaegsemaid termoseid nõudepesumasinas pesta, siis ei ole seda siiski soovituslik teha, kuna nõudepesumasin võib rikkuda ära nende soojusisolatsiooni. See tähendab seda, et pärast mitut pesukorda ei pruugi termos enam toitu või jooki efektiivselt soojana hoida. Sellepärast tasub järgida tootja poolt antud juhiseid ning võimalusel nõudepesumasinat vältida.

Siltidega nõud

Kui Sinu lemmikud nõud on kaetud siltidega või kleebistega, siis tasub neid igal juhul nõudepesumasinast eemal hoida. Kuum vesi võtab kiiresti sildid nõudelt lahti, mispärast on oluline neid kohelda veidi teisiti. Selleks pese nõud pigem kraanikausis ning väldi kleebise liialt hõõrdumist. 

Küüslaugupress

Küüslaugupressi ei suuda üksinda isegi kõige parim nõudepesumasin puhtaks pesta, sest küüslaugu pressimisel saadav kleepuv pasta jääb pressi väikestesse aukudesse külge kinni. Seepärast tasub eelistada pigem käsitsi pesemist, kus oleks parem ligipääs igale pressi nurgale.

Alumiiniumist, kristallist ja vasest nõud

Need materjalid oma omaduste poolest äärmiselt ilusad, kuid ka üsna õrnad. Need võivad muutuda üsna kiiresti tuhmiks ning isegi viga saada - näiteks kristallist esemetesse võivad tekkida praod alumiinium või vask võib isegi kuju muuta. 

Kõrvetada saanud nõud

Kõrvetada saanud nõud vajavad veidi rohkem küürimist, mistõttu ei piisa vaid nõudepesumasina pesust. Kui oled näiteks kogemata kõrvetanud poti põhja hommikuse pudru või õhtuse riisi, siis ei piisa vaid nõudepesumasinast, et tehtud töö eemaldada. Selleks vajad siiski käsipesu abi.

Riivid ja sõelad

Nagu küüslaugupressiga, tasub ka riive ja sõelu käsitsi pesta. Esiteks ei pruugi nõudepesumasin saada nendest kogu jäänuseid ja mustust kätte ning teiseks võivad need kahjustada nõudepesumasina sisemuses leiduvaid osasi, mis võivad olla aluseks rooste tekkele. 

Mittekleepuva pinnaga pannid ja potid

Need pannid ja potid on kaetud spetsiaalselt töödeldud kihiga, mis aitab vältida toidu kleepumist nende külge. Nagu termosnõude isolatsioonikihiga, on võimalik ka seda maha pesta nõudepesumasinas. Lisaks võib kahjustunud pind olla ohtlik, sest poti küljest tulnud kihi osakesed võivad söögitegemisel sattuda toitu.

Õhukesed plastnõud

Need nõud on oma olemuselt väga õrnad, mispärast tasub neid eelkõige pesta käsitsi. Nõudepesumasin võib suure surve all teha nõud katki ning seejärel ei ole nendest lihtsalt enam kasu.

Toidujääkidega nõud

Üks levinumaid vigu, mida kindlasti paljud inimesed teevad, on suurte toidutükkidega nõude pesemine. Pea meeles, et nõudepesumasin peseb ära mustuse, mitte ei ole mõeldud toidujääkide eemaldamiseks. Seepärast on toidujääkide koht siiski prügikastis, sest suured tükid võivad ka masinale elueale saatuslikult mõjuda. 

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?