Kasulikud nõuanded

Kuidas valida sülearvutit?

Vaata kõiki sülearvutite pakkumisi
17.09.2015
inimene teeb sülearvutiga tööd

Sülearvutit ei loeta juba pikka aega enam luksuskaupade hulka. Kaasaskantavad seadmed on tänapäeval muutunud kodus kasutamisel tavapäraseks. Sellised arvutid on muutunud populaarseks nende liikuvuse ja mugavuse ning pidevalt langeva hinna ja paraneva kvaliteedi tõttu. Need on järjest kergemad, esteetilisemad ja mugavamad. Kas kavatsed osta endale sülearvuti, kuid ei ole IT spetsialist? Ära muretse, pead lihtsalt teadma mõningaid põhilisi tegureid, mis hõlmavad arvuti tehnilisi omadusi.

Millele tähelepanu pöörata sülearvuti valimisel?

Kõigepealt peaksid otsustama selle seadme ostmise eesmärgi. Teaduse, töö või meelelahutuse jaoks:

  • Kas surfad internetis, saadad e-kirju, kirjutad, loed, mängid mitte kõrgtasemelisi mänge ja vaatad ühtteist aeg-ajalt? Sellisel juhul on piisav keskklassi arvutistandard.
  • Kas töötad arvutigraafikaga, redigeerid filme ja fotosi, mängid kõrgetasemelisi arvutimänge ning kasutad uusimat tarkvara? Siis vali arvuti riistvara kõrgemate parameetritega. 

Kui Sul ei ole veel arvutit ning soovid endale sobivat leida, pead teadma, et tuleb keskenduda mõningatele põhiomadustele. Nendeks on protsessor, operatiivne (RAM) ja püsimälu (kõvaketas), videokaart, ekraani diagonaal ja eraldusvõime. 

Hind

Sülearvutite hind algab ligikaudu 300 eurost. Suur osa koosneb CPU-st, kõvakettast, videokaardist ja arvutist. Hind kasvab koos valitud arvuti parameetritega: mida kõrgemad need on, seda kõrgem on ka hind. Ära kiirusta õigete parameetrite valimisega. Näiteks, ei ole vajalik kõvaketas suurusega 1024 GB (1TB), kui ei ole kavas multimeediumiga töötada. Igapäevane andmete kogumine (fotod, filmid, muusika) töötab 320 GB juures. Sama võib öelda arvutiprotsessori valimise kohta. See on Sinu enda otsustada, mille puhul kokku hoida ning mille eest rohkem maksta. Nagu kõige muu puhul, kehtib ka siin reegel: mida kõrgem on kvaliteet, seda kõrgem on hind. 

Kaal

Sülearvuti kaal on tavaliselt vahemikus 1,0-3,8 kg. Hinnanguliselt on 3 kg arvuti “väga raske” ja “mitte väga raske” piiril. Standartne 15,6-tolline arvuti kaalub 2,5-3 kg. Muidugi sõltub ka hind kaalust: mida kergem on arvuti, seda kõrgem on hind. 

Aku

Enne sülearvuti ostmist vaata üle, kui kaua aku vastu peab. Pea meeles, et arvuti toide töötab vähemalt 2 tundi ilma toiteallikata. Mida väiksem on arvuti, seda vähem tarbib see elektrit ning tavaliselt peab väiksemate arvutite aku kauem vastu, isegi 2-3 korda. Kuid 2-tunnine toitevaba ajavahemik on standard miinimum. Leidub ka arvuteid, mille aku peab ilma toiteallikata vastu ka 6-8 tundi.

Samuti peab olema mugav seadet kasutada, arvutiühendused peavad olema paigutatud üksteisele mitte liiga lähedale, klaviatuur ja hiirepadjad peavad olema mugavad ning meeldivalt kasutatavad. 


Peamised parameetrid, mida peaksid teadma

Protsessor

  • Protsessor on arvuti aju, ilma milleta see seade lihtsalt ei töötaks. Leedu turgu domineerivad hetkel kaks populaarsemat tootjat- Intel ja AMD.
  • Kallimaid ja väärtuslikumaid mudeleid pakub Intel ning odavamaid AMD.
  • Intel Celeroni protsessorid sobivad rohkem kontoritööks, samuti AMD Sempron ja Turion. Tänapäeval on kõige populaarsemad kahe ja nelja tuumaga protsessorid. 
  • Mitmetuumalised protsessorid- need on odavamad ja piisavad arvuti igapäevaseks tööks (sirvimine, kirjutamine, lugemine).
  • Intel Celeron- kõige odavamad ja madalamad arvutis kasutatavad protsessorid. Intel Pentium- mõnevõrra võimsamad protsessorid, mida kasutatakse odavamates arvutites ning sellistes mudelites, nagu Intel Core i3, Intel Core i5.

Neli südamikku- Intel Core i7 on kiired ja võimsad ning mõeldud spetsialistidele. Turbo Boost on üks Inteli tehnoloogiaid, mida kasutatakse i7 protsessorites. Seda tehnoloogiat iseloomustab asjaolu, et arvuti ei kasuta kogu protsessori võimsust lihtsate protsesside korral ning kui on tegemist protsessidega, mis vajavad rohkem arvutiallikaid, hakkab protsessor automaatselt täisvõimsusel tööle. Intel Core i7 protsessor on soovitatav neile, kes töötavad paljude ressursimahukate rakendustega, nagu videote redigeerimine, joonistamine ja projektiarendus. Nende protsessoritega arvutite kasutamine muudab Sinu töö palju kiiremaks ja sujuvamaks.

Arvuti mälu

Sageli ajavad inimesed segamini RAM ja RAM andmete lahutamisega (kõvaketas). Need on aga arvuti puhul kaks täiesti erinevat ja väga olulist tegurit. 

RAM

Selle toimimine on otseselt seotud protsessori tööga, osa mälust (või kogu mälu) võib toimida lahutamatu osana protsessorist (registrid, aknad, akud jne). RAM on üks kõige olulisemaid arvuti komponente, millele peaks enim tähelepanu pöörama. Soovitatav on valida vähemalt 2 GB. Sülearvuti kiirus sõltub sellest, millise protsessori ja mälu kavatsete valida. Ei ole soovitatav valida rohkem kui 4 GB, kui Sa ei tööta graafiliselt keeruliste rakendustega. Parim valik on 4 GB ühele plaadile, mitte 3 GB (tavaliselt 2+1 GB), vastasel korral pead tulevikus palju rohkem investeerima, kui plaanid oma arvutit uuendada. Näiteks, kui soovid 3 GB RAM-i asendada 4 GB-ga, siis pead eemaldama senise 1 GB ning selle asendama 2 GB-ga, mis on palju kallim. 

Kõvaketas või fikseeritud mälu

Kõik Sinu arvutisse salvestatud andmed salvestatakse kõvakettale. Sellest tulenevalt mõjutab kõvaketta suurus, kui palju filme, muusikat või muud teavet on võimalik arvutisse salvestada. Nagu iga teine arvutiosa, nii ka kõvaketas areneb pidevalt, võimaldades kiiremini töötada ning olles võimsam. Milline peaks kõvaketas olema? Tänapäeva sülearvutitel on 250-1024 GB (1 TB) suurused kõvakettad. Kui Sa ei kavatse oma arvutisse ülimalt täpse kvaliteediga filme salvestada, siis ei ole vaja ka 1024 GB (1 TB) kõvaketast osta, mis sobib keerukate graafiliste töövõtete jaoks. Foto-, video- ja muusikafailide salvestamiseks piisab 500 GB kõvakettast. Kui soovid oma failide jaoks rohkem ruumi, võid osta ka praegu väga populaarse valise kõvaketta, mida on võimalik arvutisse läbi USB kaabli ühendada. 

Videokaart

Nende puhul on parem kasutada alamsüsteemi terminit, kuna sülearvutitel on need sisseehitatud, mitte eraldi. See on üks olulisemaid ja kallimaid arvuti komponente. See on seade, mis töötleb videot (matemaatilisi kalkulatsioone töödeldakse protsessoris koos RAM-iga) ning saadab otse monitorile. Seega, videokaart vastutab monitoris kuvatud pildi eest. Videokaardi kõige olulisem osa on selle protsessor, mille töö on sarnaselt peaprotsessorile andmete töötlemine. Videokaardi soovitatav mälumaht on 1 GB. 

Videokaart

Kõige tähtsam on otsustada, kas valida integreeritud või mitte-integreeritud videokaart. Integreeritud videokaart kasutab tunduvalt aeglasemalt mälu ning on ka aeglasema protsessoriga. Kui Sul on kavas igapäevatööna kirjutada, arvutada ja muid lihtsamaid toiminguid teha, siis erinevust nende kahe videokaardi vahel ei märka. Kui aga soovid kõrgema kvaliteediga videosid ja graafikat, näiteks mängides uusimaid mänge, siis tasub valida veidi kallim mitte-integreeritud videokaart, millel on kiire protsessor ja mälu. Integreeritud videokaart kasutab vähem akut, kui Sa ei kasuta arvutit mängimiseks. Kui plaanid töötada dokumentidega, surfata internetis, vaadata filme ja pilte, siis ei tunneta sa vahet 512 MB ja 2 GB suuruse videokaardi vahel. Suurem videokaart kasutab lihtsalt rohkem arvuti akut. Lihtsamate toimingute jaoks ei ole üle 512 MB suurust videokaarti vaja. Kui kasutad oma arvutid rohkem kõrgkvaliteetsemate graafiliste rakenduste jaoks, siis vajad 1-2 GB mäluga videokaarti. 

Ekraani suurus

Arvuti valimisel on oluline leida sobiv ekraani suurus ja pikslite arv. Praegu on kõige populaarsemad pikslite standardid HD 1366 x 768 või Full HD (1920 x 1080). Kõige populaarsem diagonaal on 15,6 tolli (umbes 40 cm). Selline suurus on sobilik tavakasutajatele. Videospetsialistide jaoks võib selles suuruses ekraan liiga väikseks jääda, vajades video redigeerimiseks suuremat ekraani. Nemad eelistavad 17 tolli (44 cm) suuruse diagonaaliga ekraani. Lõpuks sõltub kõik sellest, mida oma seadmega tegema hakkad. Kergekaalulise kaasaskantava arvuti jaoks on võimalik valida ka 10 tollise (26 cm) diagonaaliga ekraan.

Operatsioonisüsteem

Need pakutakse tavaliselt tootjatelt koos arvutiga. See võimaldab raha kokku hoida. Lisaks saad koos komplektiga erinevaid programme juurde. Tavaliselt tulevad kaasa programmid, mis on mõeldud viirusetõrjeks. Pea meeles, et kui on tegemist DOS või LINUX operatsioonisüsteemidega, siis tuleb kõik rakendused täiendavalt juurde osta. Kui olete seni kasutanud Windows operatsioonisüsteemi, siis Apple sülearvuti ostmisel võib Mac OS op-süsteemiga harjumine aega võtta ja vastupidi. Igal operatsioonisüsteemil on oma eeliseid, tuleb välja valida vaid enda soovidele vastav.

Ühendused

Kõige sagedamini kasutatavad ühendused on tänapäeval USB ja HDMI. USB-kaablid on saadaval mitmes versioonis. Praegustesse arvutitesse sobivad nii USB 2.0 kui ka USB 3.0 pistikud. Juba mõnda aega võimaldab USB 3.0 andmeedastuskiiruseks 5 GB/s. See on hinnanguliselt kaks korda rohkem, kui USB 2.0 mudel suudab pakkuda. Nüüd on võimalik USB 3.0 seadmega edastada enamiku väliseid andmeid ilma väliseid toiteallikaid kasutamata. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et standardkasutuseks soovitame valida järgmiste tehniliste parameetritega arvuti:
•    Protsessor (CPU) - Intel i3
•    Mälu (RAM) - 4 GB
•    Kõvaketas (HDD) - 500 GB
•    Videokaart (GPU) - 512 MB
•    Optiline ketas DVD-RW
•    802.11n traadita võrgukaart

Ning professionaalseks kasutamiseks:
•    Protsessor - Intel i7
•    Mälu (RAM) - 8 GB
•    Kõvaketas - SSD 160GB + HDD 750GB 7200 p / min
•    Videokaart - Nvidia 2 GB
•    Optiline draiv - Blu Ray salvestusega
•    802.11n traadita võrgukaart

Klientidele meeldib see postitus

3/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?