Kasulikud nõuanded

Kuidas valida spordijalatsit metsajooksudeks?

05.11.2020
mees jookseb metsas

Enamik jooksjaid on proovinud metsas kindlatel väljakujunenud radadel jooksmas käia paari tavalise jooksujalatsiga ja kuivadel päevadel ei pruugi sellega probleeme tekkida ja võib kõik hästi minna. Kuid metsade pinnad on sageli nii märjad ja libedad, et võite kaotada jalgealuse ja libiseda tavaliste jooksujalatsitega. Ja niipea, kui metsa peateedelt eemaldute ja maastik muutub tehniliselt keerulisemaks, peab teil kindlasti jalas olema paar tõeliseid metsajooksuks sobivaid jalatseid. See suurendab ohutust ja pakub üldiselt palju paremat jooksukogemust.

Mida jooksujalatseid valides jälgida?

Kaks peamist asja, mida enne metsajooksujalatsite ostmist kaaluda, on see, millist tüüpi jalatsid jalale sobivad (mõelge näiteks jäigale või painduvale tallale, laiale või kitsale, kõrgele või madalale sisemusele) ja millist tüüpi jalanõusid maastik nõuab. Viimase puhul proovige mõelda, kas teie kohatud jooksurajad on tehnilised, siledad, tasased või järsud, kas jalad on vabalt ja kindlalt või on rada nii tehniline, et jalad peavad kogu aeg pingutama ning kas ületate vett või mitte.

mees seob tossupaelu, et alustada metsas jooksmist

Jäigad sügavate naastudega tossud (5 mm+) sobivad kõige paremini halva läbitavusega tehnilistele radadele, kuid need võivad olla tavaliselt teeradadel palju ebamugavamad. Need jalatsid teenivad teid kõige paremini rasketel maastikel ja võivad sobida ka lihtsalt matkamiseks.

Metsa sobivad samuti lühemad naastud (2–4 mm), nendega on pehmem tunne teel joostes ning need sobivad hästi pehmete lühikeste ja kohalike metsaradade jaoks, mida tunnete ja kus ei tule ette raskema läbitavusega alasid.


Haakuvus pinnasega

Suurim erinevus metsajooksudeks mõeldud jalanõude ja tavaliste jooksujalatsite vahel on välistalla kujundus. See on ka tegur, mis on kõige olulisem teadmaks, kas jalats on metsajooksus hea või halb. Tavapärased jooksujalatsid on mõeldud kõval pinnal jooksmiseks ja seetõttu on välistaldadel täiesti lamedad naastud. Maastikujooksus on palju erinevat tüüpi välistaldu erineva haakumisega pinnale. Üldiselt sobivad pikkade karedate naastudega jalatsid märjale, pehmele ja lahtisele pinnale ning väikeste, tihedalt asetatud naastudega jalatsid sobivad aga paremini kuivale ja kindlamale pinnasele.

mees harrastab metsajooksu õiged tossud metsateedel jooksmiseks

Pehmendus

Tavapärased jooksujalatsid on mõeldud asfaldil või sarnasel kõval pinnal jooksmiseks ning seetõttu on enamikul juhtudel keskmises tallas palju pehmendavat materjali, et jooks oleks mugav. Metsajooksu spordijalatsitel on reeglina vähem pehmendust, kuna tavaliselt joostakse pindadel, mis on pehmemad kui asfalt, ja seetõttu ei vaja jalats nii palju lisapehmendust. Metsajooksude tossude väiksemal pehmendusel on aga ka üks eelis - tunnete paremini pinda, mis on tehniliselt keerulisel maastikul joostes väga oluline. See tähendab, et saate reageerida kiiremini, kui peaksite kukkuma ja seega väheneb ka oht, et te väänate oma jalga.

Istuvus

Metsajooks hõlmab palju rohkem suunamuutusi ja peatusi kui tavaline tasapinnalisel teel jooksmine ning see muudab oluliseks, et jalats istuks tihedalt vastu jalga, et minimeerida jalatsi sees libisemise ohtu. Reageerite ohu korral palju kiiremini, kui jalats sobib tihedalt ja jälgib teie jalaliigutusi. Seetõttu leiate ka, et enamik maastiku botaseid on tavalistest jooksujalatsitest paremini ja tihedamalt liibuvad. Mõne jaoks võtab see esialgu natuke harjumist, kuid mõne aja pärast hindate, et jalats järgib teie jalga väga tähelepanelikult. Üks ebameeldiv asi, mis võib juhtuda on, kui joostest komistate ja jalats tuleb jalast ära. Seda aga ei juhtu, kui kannate õigeid ja sobivaid metsajooksuks mõeldud spordijalatseid.

Peale õigete jalatsite ostmist on oluline ka neid ilusti hoida ja hooldada, et need pikalt vastu peaksid. Seetõttu soovitame lähemalt lugeda, kuidas enda jalanõusid hooldada ja puhastada.

naine jookseb metsarajal

Klientidele meeldib see postitus

4/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?