Kasulikud nõuanded

Kuidas hooldada ja puhastada jalatseid?

Vaata kõiki rõivaste ja jalatsite hooldusvahendite pakkumisi
03.07.2020
ilusti puhastatud valged jalanõud

Jalanõud on korrektse välimuse juures üks olulisemaid detaile, mistõttu pöörame neile alati ka eriliselt tähelepanu. Selleks, et uued kingad näeksid võimalikult kaua välja justkui äsja ostetud, tuleb nende eest regulaarselt hoolt kanda. Sõltuvalt materjalist, on nende hooldamisel oluline järgida mõningaid nüansse – seekord annamegi väikese ülevaate populaarsemate jalatsitüüpide hooldamisest ja puhastamisest.

Nahast jalanõud

Kui teie kingariiulil domineerivad ehtsast või kunstnahast jalatsid, tasuks silmas pidada järgmisi näpunäiteid:

 • Pühkige jalatseid iga kord peale õuest tulekut niiske lapi või spetsiaalse puhastuskäsnaga. Kuivanud mustuse jaoks on kõige parem kasutada harja. Kindlasti ei tohiks valida karmide harjastega harju – need võivad jalatsi pinda kriimustada.
 • Puhastage jalatseid õrnalt – naturaalne nahk imab niiskust väga kiiresti, mistõttu tuleb nende kuivamist päris pikalt oodata. 
 • Kandke jalatsitele lakki iga kahe nädala tagant. See värskendab värvi ja suurendab jalatsite vastupidavust. Erilise läike saavutamiseks tasub poleerimiseks kasutada ka vaha.
 • Kõigi hooldusvahendite valimisel on oluline tähelepanu pöörata jalatsi värvile ja materjalitüübile – veenduge, et toode oleks kohandatud just teie jalanõude tüübile.
 • Talvel puhastage jalatsitele kogunenud soolarante vee ja äädika lahusega. Selleks võtke võrdne osa vett ja äädikat, hõõruge jalatseid pehme lapiga ning laske kuivada.
 • Nahast kingade puhul on äärmiselt oluline nende kuivatamine. Need peaks kuivama toatemperatuuril loomulikul teel. Kindlasti ei tohi kasutada kuivateid, ega asetada neid radiaatori lähedusse ega otsese päikesevalguse kätte – kõik see võib jalatsite pinda kahjustada.


Kummist jalanõud

Vihmase ilmaga on kummist jalatsid kahtlemata üks praktilisemaid valikuid – kui arvate samuti, siis pidage silmas järgmisi hooldusnippe:

 • Kuivatage märjad kummikud, täites need vanade ajalehtedega. Kui jalatsid on eriti märjad, vahetage ajalehti mitu korda. Kui jalatsid on määrdunud, peske ja kuivatage need võimalikult ruttu, kuna plekid võivad kummist pinda kahjustada.
 • Kuivadesse jalatsitesse puistake söögisoodat, hõõruge seda voodrisse ja õmblustesse ning jätke üleöö seisma. See nipp aitab vabaneda ebameeldivast lõhnast. Trikki tasub rakendada ka suviste kummist jalanõude puhul.
 • Ebameeldiva lõhna eemaldamiseks sobivad suurepäraselt ka spetsiaalsed lõhnaeemaldusvahendid, mida kasutatakse enamasti spordijalatsite hooldamiseks.


Lambanahast jalanõud

Soojad lambanahast jalatsid vajavad järgmist hooldust:

 • Vältige mistahes hooldusvahendite otse jalatsitele kandmist, kuna sedasi võivad jalatsitele plekid jääda. Pihustage toodet esmalt käsnale või lapile.
 • Veeplekkide eemaldamiseks hõõruge jalatseid üksteise vastu, nii saate plekkidest tõhusalt lahti.
 • Regulaarseks puhastamiseks kasutage jalanõude poleerijat, suuremate plekkide eemaldamiseks on abiks külma vee ja äädika segu (2:1).
 • Eriti rasvaseid plekke on võimalik eemaldada beebipuudriga. Piserdage ja laske mõnda aega toimida ning pühkige seejärel õrnalt pintsliga.
 • Ebameeldivate aroomidega võite hüvasti jätta, lisades jalatsitesse sooda ja maisitärklise segu. Segage võrdsetes osades koostisosad, jätke üleöö mõjuma ja loksutage segu järgmisel päeval põhjalikult jalatsitest välja.


Riidest jalanõud

Sageli valmistatakse riidest nii kingi kui spordijalatsid. Selliste jalatsite puhastamisel tasub tähele panna järgmisi näpunäiteid:

 • Riidest jalatsite puhastamiseks tasub valida pihustid, vaht või käsnad. Oluline on tähele panna, et riidest jalatsid imavad vett äärmiselt kiiresti.
 • Iga kord enne puhastustöödega alustamist eemaldage kingadelt suurem mustus.
 • Sageli otsustatakse riidest kingi pesta pesumasinas, kuid kui nende tald on valmistatud nahast või mõnest muust pesemiseks mittesobivast materjalist, kahjustate taldu pöördumatult. Paljudel riidest jalatsitel, nagu ka rõivastel, on sildid, millel toodud kõik olulisemad hooldusnõuanded – enne soetamist tasub veenduda, et kingad oleksid kindlasti pestavad.
 • Kõige kindlam on riidest jalatseid pesta käsitsi. Võite kasutada nõudepesuvahendit, sooja vett, vana hambaharja ja paberrätikuid. Lisage kahele tassile veele teelusikatäis nõudepesuvahendit, kastke hambahari selle sisse ja nühkige riie kergete liigutustega puhtaks. Seejärel eemaldage seebijäägid veega niisutatud paberrätikuga ja laske jalatsitel kuivada.

Seemisnahast jalanõud

Seemisest jalatsid vajavad pidevat hoolt – tähelepanu tasuks pöörata järgmisele teabele:

 • Püüdke hoida seemisest jalatsite pind võimalikult kuivana ja pühkige jalatseid peale iga jalutuskäiku. Selleks on sobilikud pehmete harjastega harjad.
 • Kui kasutate harja või muud spetsiaalselt seemise jaoks mõeldud vahendit, siis puhastage jalatseid värvi ja kena välimuse säilitamiseks alati ühes suunas.
 • Kriimustuste eemaldamiseks kasutatakse kustutuskummi, sobib ka õrn hari. Rasvaplekke on võimalik eemaldada beebipuudri või maisitärklisega. Laske puudril või tärklisel umbes tund aega mõjuda ning pühkige seejärel jalatsid harjaga puhtaks. Vajadusel korrake protseduuri.
 • Niiskuse eemaldamiseks sobivad kõige paremini paberrätikud või vettimavad kangad.
 • Pärast puhastamist on soovitatav jalatsitele kanda silikoonipõhist seemisele mõeldud pihustit või mõnda muud spetsiaalset kulumise vältimiseks mõeldud toodet.

Nubukist jalanõud

Nubukist kingad on väga sarnased seemisnahale, mistõttu erineb nende hooldus minimaalselt. Kõige olulisem on märkida, et niiskus mõjutab nubukist jalatseid veidi vähem, kuid immutada tuleks neid veelgi sagedamini. Kui soovite, et teie uued jalatsid võimalikult kaua vastu peaksid, siis ei tohiks neid kindlasti pesta veega – parem tasub valida spetsiaalselt nubukile mõeldud tooted. Valik on üsna lai.

Treeningjalatsid

Paljusid sportimiseks mõeldud jalatseid on võimalik pesta pesumasinas, kui tootja seda ei soovita, võite neid puhastada samamoodi nagu riidest jalanõusid. Ebameeldiva lõhna ja seente kogunemise vältimiseks tuleks enam tähelepanu pöörata jalatsite sisetaldadele. Neid tasub regulaarselt eemaldada, desinfitseerimis-vahenditega puhastada ja lasta neil kuivada, ebameeldiva lõhna vältimiseks tasub kasutada spetsiaalseid vahendid.

Punutud tallad

Punutud tallad on väga sageli naiste kingadel või platvormidel. Nende hooldamiseks on võimalik kasutada vaipade ja polstrite puhastusvahendeid või see omal käel valmistada. Kui valite teise võimaluse, siis selleks segage neli tassi sooja vett veerand tassi äädika ja ühe teelusikatäie nõudepesuvahendiga. Seejärel puhastage mustus ühes suunas lapi või vana hambaharjaga liikudes ning seejärel pühkige jalatsid puhtas vees leotatud lapiga puhtaks ja laske neil kuivada.

Selleks, et teie jalatsid näeksid võimalikult kaua välja nagu uued, tasub regulaarselt toimetada järgmiselt: kasutage spetsiaalseid hooldusvaheneid, pühkige mustus koheselt ja valige ainult jalatsite tüübist lähtuvad tooted. Kõiki ülaltoodud nüansse silmas pidades naudite oma jalanõude muutumatut välimust veel pikka aega.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
7 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?