Kasulikud nõuanded

Kuidas valida operatiivmälu (RAM)?

Vaata kõiki pakkumisi
10.01.2019
arvuti operatsioonisüsteem

Kuidas valida operatiivmälu (RAM)?

Kui soovite, et teie arvuti töötaks laitmatult, on oluline valida hoolikalt igat selle süsteemi osa. Efektiivsuse tagamiseks on tarvis pöörata tähelepanu nii protsessorile kui ka ühele olulisimaile komponendile, mis vastutab tootlikkuse eest, see on RAM mälu.

Mis on operatiivmälu?

Erinevalt arvuti sisemälust ei kogu RAM informatsiooni. Seda kasutatakse vaid siis, kui arvutis avatakse programme või faile. Mida suurem on selle mälumaht, seda lihtsam on arvutil toime tulla suure ülesannete hulgaga. Teisisõnu peab RAM tagama, et programmide liigsusest ei jookseks arvuti kokku. Valides selle mälu optimaalse mahu, saate vältida arvuti ebameeldivaid „kokku jooksmisi“.


Kuidas suurendada RAM mälu?

Soetades uut arvutit, saate koheselt arvutada, kui palju läheb RAM mälu tarvis. Seetõttu ei ole see küsimus niivõrd aktuaalne. Ühtlasi, kui RAM mälust jääb puudu, ei tähenda see veel midagi hullu. Soetades lisamooduleid, saate ise mälu suurendada. Siinkohal on vajalik silmas pidada mõningaid olulisi asjaolusid:

  • Veenduge, kas emaplaadil on ruumi uute moodulite jaoks – kui ruumi on, siis selgitage välja, milline RAM tüüp teile sobib.
  • Kui vaba ruumi pole, siis on teil kolm varianti: osta uus seade suure hulga pesadega RAM mälu jaoks või võtta hetkel kasutuses olev RAM komplekt ja asendada see suuremahulisega.
  • On oluline, et emaplaat ja protsessor oleksid võimelised töötama uuendatud RAM mahuga, seetõttu on tarvis varakult uurida erinevaid võimalusi.

RAM tüübid

Praktilised kõik tänapäeval müügil olevad RAM tüübid põhinevad SDRAM standardil, mis lasevad protsessoril takistusteta töötada operatiivmäluga. Kõik teised tüübid on vaid SDRAM täiendatud versioonid, mis pakuvad üha enam eeliseid. Kõiki tüüpe saab järjestada sellisesse järjekorda:  

  • DDR ─ kasutades üht ja sama taktilist sagedust, edastab see rohkem andmeid kui SSDRAM.


  • DDR2 ─ kaks korda kiirem kui DDR.


  • DDR3 ─ erineb mitte ainult suure kiiruse poolest, vaid ka madalate kulude poolest, mis võimaldab mälul töötada ka väikese elektrilise pinge juures. Lisaks on loodud DDR3L tüüp, mis töötab veelgi madalamal pingel. See sobib kokku kolmanda põlvkonna protsessoritega.


  • DDR4 ─ tänasel päeval kõige uuem, tõhusam ja kõige vähem energiat vajav operatiivmälu.