Kasulikud nõuanded

Kuidas valida lapsele arendavat mänguasja?

10.08.2020
poiss ja tüdruk mängivad arendavate klotsidega

Me kõik teame kui palju armastavad lapsed mängida ning õppida just mängulises vormis. See on ka väga oluline, kuna lapse “töö” peakski olema just mängimine, mis aitab tal luua suhteid enda ja maailma vahel. Sellepärast tasub soetada lapsele ka vastavad arendavad mänguasjad, mille abil saavad lapsed õppida ja parandada oma oskusi ning avastada uusi hobisi. Kuigi võivad need mänguasjad esialgu tunduda vaid lõbusad ajaviited, on nende taga peidus erinevad võimalused, kuidas oma last arendada läbi kuulmise, nägemise, puutumise ja haistmise.


Mis vanuses ja soost lapsele mänguasja otsid?

Me kõik teame, et poisid ja tüdrukud on erinevad ning neid huvitavad erinevad mänguasjad. Tegelikkuses on oluline, et Sa ei valiks mänguasju soo järgi - ka poisid peavad õppima nukkude abil mängima läbi elulisi situatsioone ning tundma huvi koristamise ja söögitegemise vastu täpselt nagu tüdrukud peaksid arendama erinevaid oskusi legode ja autode näol. Küll aga mänguasi, mis võib hetkel kõnetada paar kuud vana imikut, ei pruugi kõnetada 6-aastast last. Sellepärast on oluline mänguasjade valimisel tähelepanu pöörata vanusele. Kui laps on piisavalt vana, on soovituslik valida mänguasjad koos temaga - nii saad olla kindel, et valid lapsele talle huvipakkuva mänguasja, millega ta ise tegeleda ja mängida tahab.

poiss ja tüdruk mängivad kokkupandavate klotsidega

Mis Sinu lapsele huvi pakub?

Sarnaselt eelmise punktiga on oluline veel mõelda läbi lapse käitumisharjumused ja huvid. Lapsevanemana oled juba kindlasti märganud, millised mänguasjad ja muud elulised asjad last kõnetavad ning mille kohta ta rohkem küsib ja uurib. Vastavalt sellele võiksid valida arendavad mänguasjad - nii õpib laps kõige enam, kuna talle meeldib sellega ka tegeleda. Kindlasti tasub siiski leida lapsele erinevaid mänguasju, millega arendada erinevaid oskusi. 

Mis oskusi Sa oma lapses arendada soovid?

Erinevad mänguasjad pakuvad erinevaid väljakutseid. Olgu selleks käelised oskused, meeskonnatöö, kuulamisoskus, rütmitaju või muu. Näiteks suudavad erinevad legod ja konstruktorid arendada lapse loogilist mõtlemist, käelisi oskusi ning koos mängides ka meeskonnatööd. Samas tüdrukud armastavad mängida nukkudega ja nukumajadega, kus saab mänguliselt harjutada korrapidamist ja muid elulisi oskusi. Loogilist mõtlemist aitavad harjutada ka mitmed erialased mänguasjad, näiteks nagu kassaaparaadid, arstikomplektid, ehitusega seotud mänguasjad, politsei ja sõjandusega seotud mänguasjad ja palju muudki. Mitmekesi ning ka vanemate laste seas on populaarsed lauamängud, mis panevad last mõtlema strateegiliselt ning mida on võimalik mängida koos kogu perega. 

lapsed mängivad pehme arendava mänguasjaga

5 oskust, mida ja kuidas oma lapses arendada

  • Füüsiline osavus - kiiged, nukuvankrid, lapse suurused mänguautod, jalgrattad, minibasseinid, kiikuvad mänguasjad, jalgratas. Need mänguasjad aitavad harjutada tasakaalu ning arendada oma tugevust.
  • Loovus - maalimine, joonistamine ja mänguliiv aitavad lapsi innustada arendama oma loomingulisi oskusi ning käe motoorseid oskusi, mis on vajalikud algsed oskused kirjutamiseks. 
  • Probleemide lahendamine - vabas õhus tehtavad mängud nagu liivakastis mängimine, liivakookide ja kujude valmistamine ning ehitamine aitavad tekitada lastes huvi uurimise vastu. Erinevad klotsid ja legod ning nende korrastamine aitab lapses arendada organeerimise oskusi.
  • Keelelised oskused - pildiraamatud on äärmiselt olulised, kui tahad lapses arendada suhtlemisoskust ning ka lugemisoskust.
  • Sotsiaalsed oskused - nukud ning mänguloomad võivad asendada lapse mõttes inimesi ning lapsed kasutavad neid, et läbi mängida erinevaid emotsioone ja elulisi olukordi.

Mängi koos lapsega

Isegi mängides võib laps vahepeal vajada juhendamist. Pealegi on ju ka Sul endal palju põnevam meenutada lapsepõlve ning veeta koos aega on pere pisematega. See parandab teie omavahelisi suhteid ning usaldust. Küll aga ära lase sellel mõjutada mänguasjade valimist - siiski valid seda ju oma lapsele, mitte endale nostalgia tekitamiseks.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?