Kasulikud nõuanded

Arendavate mänguasjade tüübid ning kasu lastele

Suur valik arendavaid mänguasju
04.08.2021
arendavad mängud

Harivate mänguasjade eelised

Õppigem mängides ─ see on arvatavasti kõige parem hüüdlause, millega kirjeldada arendavate mänguasjade kasulikkust. Paljud lapsevanemad võtavad siiski kinni sõnast „mänguasjad“ ja neil tekib kahtlusi, kas need lelud ikka mõjuvad hästi laste arengule. Oleme valmis need kahtlused hajutama!

  • Stimuleerivad uudishimu. Lapsed uurivad juba oma esimestest elupäevadest peale hoolikalt ümbritsevat maailma ja meie kohuseks on tagada, et neil ei tuleks puudu võimalustest seda teha. Arendavad mänguasjad sobivad selleks ideaalselt: nendega mängides hakkavad lapsed mõistma uusi protsesse ja õpivad paremini tundma oma ümbrust.
  • Õpetavad väljendama oma tundeid. Värvid, vormid või helid äratavad lastes teatud emotsioone ─ nad õpivad aegamööda aru saama esemete erinevustest ja meeldivatest ning vähemmeeldivatest omadustest. Jääb vaid üle väljendada neid kuuldavalt!
  • Võivad suurendada IQ. Neid mänguasju kasutatakse motoorsete oskuste ja mälu või isegi parema koordinatsiooni arendamiseks. Samuti harivad need lapse mõtlemisoskust ja psühholoogilisi võimeid, mis lasevad tulevikus koolis saavutada paremaid õpitulemusi.
  • Hoogustavad sotsiaalset ja emotsionaalset arengut. Paljud arendavad mänguasjad tuginevad suhtlemisele, seetõttu õpivad lapsed lahendama probleeme, leidma kompromisse ja väljendama oma arvamust ─ need oskused on kahtlemata tulevikus väga vajalikud!
  • Õpetavad koondama tähelepanu. See on üks suuremaid väljakutseid, millega tuleb kokku puutuda peaaegu kõigil lapsevanematel, kuid te ei tohi kergesti alla anda ─ selle asemel, et lubate lastel piiramatult kasutada nutiseadmeid, soovitage neil mängida arendavaid mänge. Kui te teete õige valiku, siis haarab see ajaviide täielikult lapse ja ta võib veeta tundide kaupa aega mitte ainult mängides, vaid ka õppides!
  • Arendavad loomingulisust. Arendavad mänguasjad jätavad lastele piiramatu loomingulise vabaduse, seepärast on võimalikud kõige erinevamad mängustsenaariumid ja ootamatumad nende mänguasjade kasutamised. Siin on kindlasti palju ruumi kujutlusvõimele ja fantaasiale!

Arendavate mänguasjade tüübid

Selleks, et lapses tõesti huvi tärkaks, on väga tähtis panna täppi ja valida lapsele mänguasi, mis vastab tema vanusele ja isiksusele. Tutvuge mänguasjade kõige populaarsemate tüüpidega: võib-olla peitub nende hulgas see ainus!

Joonistustahvlid. Joonistamine arendab laste motoorikat, käte ja silmade koordinatsiooni ning visuaalset nägemist ─ sellel tahvlil võivad sündida väikeste kunstnike esimesed šedöövrid. Kuid ärge arvake, et see on ainuüksi vahva ajaviide: kui mängust võtate osa ka teie, siis võivad lapsed õppida kirjutama ka sõnu ja numbreid!


Plastiliin. Plastiliinikomplektid lubavad lastel luua kõige ootamatumaid figuure ja nii laiendada oma fantaasia piire. Uued vormid, erinevad värvitoonid aitavad tundma õppida ümbritsevat maailma ja ennast väljendada. Eriti suure tähelepanu osaliseks on saanud Play-Doh plastiliinikomplektid, mis annavad võimaluse kasutada neid praktiliselt, näiteks vormida nukule stiilne soeng või Pikne McQueen ─ nii on mängida veelgi huvitavam! Pöörake tähelepanu sellele, et see plastiliin ei kleepu käte külge ja sobib isegi allergilistele lastele.

Loovad ja harivad komplektid. Seda tüüpi arendavad mänguasjad on arvatavasti kõige rohkem suunatud uute teadmiste omandamisele ─ tänu nendele saavad lapsed oma kätega katsetada erinevaid asju ning tutvuda lähemalt ikka veel saladuslikuna tunduva täiskasvanute maailmaga. Dekoreerida ära öölamp, muutuda dinosauruste uurijaks, õppida ära uued tantsusammud või valmistada unikaalseid aksessuaare ─ need on vaid mõned üksikud võimalused, mis on kättesaadavad uusi võimalusi ihkavatele lastele!


Mosaiigid. Mosaiikide abil on lapsel võimalik luua väga erinevaid maale. Mõnikord lisatakse komplekti suisa näidisalbum, kuid ka ilma selleta suudavad lapsed üllatada oma loovuse ja lõputute meistriteostega. See arendab lisaks fantaasiale ka käte peenmotoorikat. Hea uudis on see, et mosaiike on võimalik pidevalt uuesti luua.


Puidust mänguasjad. Kuigi sellised mänguasjad meenutavad paljudele nende enda lapsepõlve ja näevad üsna lihtsad välja, ei tohiks neid kõrvale jätta - nende lihtsus pakub palju ruumi laste fantaasiale. Lastel on võimalik ise välja mõelda erinevaid mängustsenaariume, nii et lõbusast ja kaasahaaravast tegevusest pole tegelikult puudust. Lisaks on puidust mänguasjade pind katsudes äärmiselt meeldiv ja need on märkimisväärselt vastupidavad.


Lego-klotsid. Legod pakuvad palju eeliseid. Klotsidega mängides areneb lapse kujutlusvõime, loovus ja ruumiline mõtlemine. Legodega mängimine õpetab lastele keskendumist, lõpetama alustatud tööd ja töötama koos sõpradega. Valminud hoone tõstab lapse enesekindlust - kõige tähtsam, et naudiksite koos lastega nende vahvaid saavutusi.