Kasulikud nõuanded

Kuidas pesta õrna pesu?

28.12.2020
õrn pesu pesumasina ees

Enamik pesuasjatundjaid nõustuvad, et siid, polüestrist sünteetika, pits, peened kudumid, šifoon, samet ja muud kerged kangad tuleks liigitada õrnaks pesuks. Siidist lipsudest kuni pitsiliste rinnahoidjateni - need spetsiaalsed kangad vajavad teistsugust lähenemist, kui teiste riiete puhastamine. Õrnad kangad vajavad hoolikat käitlemist, et aidata neil säilitada oma kuju, välimust ja pikaealisust.

Kuigi saate mõningaid delikaatseid materjale masinas pesta, vajavad paljud, näiteks kootud või heegeldatud kangad, käsitsi pesemist või muud erilist hoolt. Mõni ese võib vajada isegi viimist keemilise puhastusse.

Kuidas aga pesta õrna pesu ja selle eest hoolt kanda - tutvu järgmiste nippidega.

Lugege riiete sildi peal olevaid juhiseid 

Parim koht õrna pesu puhastamise õppimiseks on toote sildiga tutvumine. Mõnel õrnal kangal, näiteks siidil, sünteetilisel materjalil ja peenel kudumil, on sildid, mis ütlevad „käsipesu” või „keemiline puhastus”. Kuigi need terminid ei välista pesumasina kasutamist, tähendab see siiski, et peate nende masinaga pesemisel olema eriti ettevaatlik. Kahtluse korral on kõige kindlam viis käsitsi pesemine.

silt pesemisinfoga

Puhastage plekke koheselt

Parimate tulemuste saavutamiseks hoolitsege õrnade rõivaste plekkide eest kohe, kui need avastate. Vältige keemilise plekieemaldaja kasutamist, eriti siidist pesul. Sama kehtib valgendi kohta. Selle asemel kasutage looduslikku plekieemaldajat nagu valge äädikas, sooda või sidrunimahl. Isegi looduslike puhastusvahendite puhul on kõige targem puhastada aeglaselt ja rahulikult, et te kangast ei rikuks ning kasutada töö tegemiseks ainult nii palju (pigem vähe!) puhastusvahendit kui vaja. Tupsutage lahus määrdunud kohtadele ja hõõruge see sõrmega õrnalt kangasse. Tugevate plekkide korral laske plekieemaldajal viis minutit plekki imbuda, enne kui selle sisse hõõrute. 

Peske õrna pesu pesumasinal õigel viisil

Alustage oma pesu sorteerimisest. Lisaks värvide järgi sortimisele peate sorteerima ka kanga järgi. Ärge segage kašmiiri pitsiga või kudumeid polüestriga, muidu võite riskida sellega, et need kaotavad oma kuju. Venimise ja rebenemise vältimiseks olge ettevaatlik koos lukkude ja metallist detailidega riiete kokku panemisel. Pange riided enne pesumasinasse panemist võrkkestast pesukotti. Valige kahjustuste vältimiseks pesumasina madalaim tsentrifuugimistsükkel. Tutvuge lähemalt ka pesumasina erinevate pesuprogrammidega, et oskaksite neid õigesti kasutada.

pesumasina programmid

Märg pesu võib oma kuju kergesti kaotada, kui neil ei lasta õigesti kuivada. Pärast nende pesemist tõstke õrnad esemed hoolikalt ümber, et need uuesti soovitud kuju ja suuruse võtaksid. Asetage need puhtale ja valgele rätikule kuivama. Kui väliskülg on peaaegu kuivanud, pöörake see ümber, et ka teine pool kuivada saaks. Võite kasutada ka kuivatusresti, kuid riputage need sinna kuivama ettevaatlikult, et need välja ei veniks.

Õrna pesu leotamine aitab neid paremini puhastada

Õrna pesu käsitsi pesemine nõuab ainult paar minutit reaalset tööd. Kui arvestada muidugi sisse ka ligunemisele kuluv aeg, siis läheb kauem, kuid ligunemise ajal saate ise tegeleda muude asjadega. Õrna pesu leotamine aitab plekkidel kergemine lahti tulla ja muudab teie esemed veelgi puhtamaks. 

Täitke anum või valamu piisavalt leige veega, et oma varem sorteeritud pesu täielikult veega kaetud oleks. Hõõruge õrnalt puhastusvahendiga määrdunud ala ja laske esemetel 15 minutit liguneda. Tühjendage anum ja täitke uuesti puhta veega ning laske pesul veel viis minutit liguneda. Kui teete seda õigesti, kaotab leotamine kõik kergemad plekid. Kui olete leotamisprotsessi lõpetanud, otsige järele jäänud plekke. Alles jäänud raskemaid plekke saate puhastada käsi- või masinpesuga.

käsitsi pesu pesemine

Rinnahoidjad vajavad erilist puhastust

Paljude rinnahoidjate ehitus sisaldab traate, polsterdusi, täiendavaid vormielemente ja haake. Kõik need erinevad materjalid tähendavad, et masinpesu peaks vältima. Masinas, kus samal ajal on suured rasked rätikud, voodiriided ja muu pesu, venitavad ja rikuvad tõenäoliselt teie lemmikrinnahoidjaid. Seetõttu peaksite rinnahoidjaid pesema käsitsi, et need säilitaksid oma kuju ja peaksid kauem vastu. Vaata lähemalt, kuidas pesta rinnahoidjat.

Kuidas hindate seda postitust?