Kasulikud nõuanded

Kuidas õhutada radiaatoreid?

10.08.2020
kollane dekoratiivese keskkütteradiaatoril

Kütteperioodi saabudes imestavad paljud, miks radiaator korralikult sooja ei anna. Vastus on lihtne – radiaatorisse kogunenud õhk peatab sooja vee ringluse, mistõttu radiaator ei kuumene enam täisvõimsusel. Kui see on juhtunud ka teie radiaatoriga, on ainsaks võimaluseks radiaatori õhutamine. Järgnevalt selgitamegi, kuidas ja millal radiaatoreid korrektselt õhutada.

Milleks radiaatorit õhutada?

Kui õhk radiaatorisse kinni jääb, ei ole küttesüsteemil võimalik tõhusalt töötada, mistõttu tunnete, et ruumid ei soojene sama efektiivselt kui varem. Kui soovite vajalikku toatemperatuuri saavutada, keerate radiaatoril tõenäoliselt kuumust juurde, see aga suurendab oluliselt teie küttearvet. Kui soovite, et radiaatorid soojendaksid teie kodu tõhusalt, on regulaarne ventilatsioon suisa kohustuslik.

Kes peab radiaatoreid õhutama? Tavaliselt ventileerivad radiaatoreid elanikud ise, kuid kui teie maja hooldab konkreetne ettevõte, võite abi saamiseks pöörduda maja hooldava administraatori poole.

Kuidas õhutada radiaatorit korteris?

Radiaatori õhutamine võib tunduda üsna lihtne ja arusaadav töö, kuid siiski tasub teada mõnda põhilist reeglit. Korraliku ventilatsiooni korral naudite vaikselt töötavaid radiaatoreid, madalamaid küttearveid ja sooja ning hubast kodu.

6 peamist sammu radiaatori õhutamiseks: 

1. Hinnake, millised radiaatorid õhutamist vajavad

Millal peaks radiaatorit õhutama? On mitu märki, mis reedavad, kas radiaator vajab õhutamist:

 • Radiaatorist kostub ebaharilikke helisid, mis meenutavad kriuksumist.
 • Kütte sisse lülitamisel ei kuumene radiaator piisavalt.
 • Radiaatorit puudutades on mõned kohad jahedad (sinna on kogunenud õhk).

mees keerab radiaatori pealt kõtte sisse

2. Lülitage küte sisse

Esmalt tuleb teil küte sisse lülitada. Radiaator tuleb täielikult soojendada.

  3. Lülitage küte välja

  See on eriti oluline samm. Kui te õhutama asudes kütet välja ei lülita, tekib suur veevool.

  4. Rätikud käepärast

  Radiaatori õhutamisel väljub radiaatorist hulga vett, seetõttu soovitame käepärast võtta hulga vett imavaid rätikuid.

  5. Avage radiaatori tühjendusventiil

  Ventiili leiate radiaatori küljelt. Sõltuvalt radiaatori mudelist tuleb teil sisestada radiaatori võti klapi sisse või kruvikeeraja spetsiaalsesse soonde.

  klapiga metallradiaator

  6. Õhutage radiaator

  Keerake klappi vastupäeva. Piisab vaid poolest pöördest, ärge avage ventiili täielikult. Olge ettevaatlik, kuna radiaatorist väljuv õhk võib olla kuum. Kui õhk hakkab väljuma, kuulete vilistavat heli. Kui radiaator on õhutatud, hakkab vesi tilkuma. Seejärel pöörake klappi kiiresti päripäeva.

  õhu väljalaskmine radiaatorist

  3 vastust kõige sagedamini tekkivatele küsimustele:

  1. Kes peab radiaatoritest vett välja laskma? 

  Tavaliselt ventileerivad oma radiaatorit elanikud ise, kuid kui teie maja hooldab ettevõte, võite abi saamiseks pöörduda maja hooldava administraatori poole.

  2. Miks radiaator susiseb?

  Radiaatorid, millesse on õhk kinni jäänud eraldavad müra, omamoodi kriuksumist. Selle vältimiseks on soovitatav radiaatoreid õhutada vähemalt kord aastas, isegi kui need töötavad korralikult.

  3. Kuidas radiaatoreid puhastada?

  Radiaatori vahedesse kogunev tolm pole üksnes ebahügieeniline, vaid võib põhjustada ka allergilisi reaktsioone, seda eriti kütteperioodi alguses. Soovitame käsitolmuimejaga radiaatori ja seina vahelist ruumi vähemalt kord kuus puhastada. Lisaks puhastage kuiva lapiga kõik kergesti ligipääsetavad kohad. Mõne radiaatori puhul on võimalik restid nii üla- kui alaosast lihtsasti eemaldada. Kui ka teie radiaatoril see võimalus olemas, proovige pudelipesuharjaga radiaatori vahedest võimalikult palju tolmu koguda. Radiaatori puhastamisel ei soovita me mingeid kemikaale kasutada, kuna puhastusained võivad radiaatori pealmist kihti kahjustada ja põhjustada ka rooste teket.


  Kokkuvõtlikult võib öelda, et radiaatorite õhutamise juures on 3 olulist aspekti. Esiteks on õhutatud radiaatorid tõhusamad – naudite sooja kodu ja vähenenud küttearveid. Teiseks töötavad õhutatud radiaatorid vaikselt, ei mingit vilinat ega kriuksumist. Kolmandaks, mõjutavad õhutamata radiaatorid kogu küttesüsteemi, üks õhutamata radiaator mõjutab ka naabriteni jõudvat sooja.

  Klientidele meeldib see postitus

  3/5
  2 Ostja hinnangud

  Kuidas hindate seda postitust?