Kasulikud nõuanded

Kuidas magamistoa kliima sinu und mõjutab?

Vaata kõiki voodite pakkumisi
27.09.2019
hallides toonides magamistuba stiilsete detailidega

Me võib-olla ei teadvusta seda endale, aga magamistoa kliima mõjutab meie unekvaliteeti olulisel määral. Magamistoa õhk, üleüldine miljöö, temperatuur ja valgus mõjutavad meid isegi siis, kui silmad on suletud ja viibime sügavas unes. Kui midagi neist faktoritest meid häirib ilma et, me seda ise teadvustame, on uni rikutud.  Parema une jaoks ei ole alati vaja magamistuba põhjalikult ümber korraldada, vahel piisab mõnest väikesest muudatusest, et paremini välja puhata.

Värvide mõju

Et värvid ja mustrid meie alateadvusega psühholoogiliselt manipuleerivad, teame ju kõik. On külmad ja soojad toonid ning värvid, mis tekitavad kindlaid assotsiatsioone (must=lein, valge=puhtus, roheline=loodus, kollane=päike). Unele mõjub kindlasti tagasihoidlikuma värvigammaga magamistuba. Erinevad pastelsed toonid ning valge ja halli varjundid loovad rahuliku meeleolu. Veripunane ja elektrisinine jäägu sellest ruumist välja.

Valgus on oluline

Hämarus soosib uinumist ja magusat põõnamist. Eredad valgustid magamistuppa ei sobi. Kui lugeda õhtul voodis raamatut, siis peaks öökapilambis või seinalambis põlema pigem soojema (kollase) valgusspektriga ja väiksema võimsusega lambipirn. Nutikas lahendus on dimmerdatavad (reguleeritav) valgustid, mille valgusnivood saab vastavalt soovile reguleerida. Kui päevavalgus segab und, siis peaks akna ette riputama pimendavad kardinad.

Temperatuur ja värske õhk

Hommikune peavalu, mis tundub kui pohmell, kinnine nina ja paistetanud silmalaud - kõik need võivad olla põhjustatud umbses toas magamisest. Parim temperatuur magamiseks on 16 ja 20 kraadi vahel. Jahedus mõjub magamisele hästi, see ergutab vereringet (ja tänu sellele ka seedeprotsessi) ja hingata on kergem. Oluline on ka värske õhk. Magamistoal peab olema hea ventilatsioon. Soovitav on tuba enne magamaminekut tuulutada või siis jätta aken ööseks õhutusasendisse. Kui toaõhk on kütteperioodil liialt kuiv, siis ärritab see limaskesti. Parema kliima nimel võib kasutada õhuniisutajat, hoida akna avatuna või vahel piisab niiskustaseme tõstmiseks veekausi hoidmisest mõnel kõrgemal kohal. Näiteks kapi peal.

Voodi, kus keha puhkab välja

Kui kõik eelpool toodud argumendid ja näited on hea magamistoa kliima saavutamisel soovituslikud, siis mugav ase ei ole soovitus, vaid elementaarsus. Ilma piisavalt laia voodi ja mõnusa madratsita ei ole mõtet hüvast atmosfäärist rääkidagi. Voodid ja madratsid on meie kehaga vahetus kontaktis igal ööl mitu tundi, nende mõju organismile on võimatu ülehinnata. Süüvitama pikemalt erinevatesse võimalustele aseme valikul, mis võivad lihtsalt pea sassi ajada, tuleb lihtsalt lähtuda kolmest olulisest tegurist: voodi olgu piisavalt lai, madrats ergonoomiline ja kehatüübile sobiv. 

Sama loogikat on mõistlik järgida ka laste voodite puhul, aga nende valikul tuleb arvestada ka sängi pikkust (lapsed kasvavad).

Kui ruumi on vähe ja päris voodi tuppa ei mahu, siis on kõige etem lahendus lahtikäiv diivanvoodi. See on pidevaks kasutamiseks igal juhul parem, kui magada igal ööl välivoodis või päris põrandal.


Vaikus ja rahu

Ei ole häirivamat öörahu rikkujat kui lärm. Olgu selleks siis kellegi hüüatused, liiklusmüra, koera haukumine või pidev ühtlane jutukõmin. Magamistuba ei ole paraku hermeetiline keskkond, kuhu väljast või majast seest midagi ei kostu. Peale ukse või akna sulgemise ei ole teiste tekitatud helide vastu suurt midagi teha.

Kuid üle tuleb vaadata ka magamistoa sisu. On siin ehk mõni tüütu tiksuja, mille hääl ei mõju kuigi hüpnootiliselt? Või siis mõni nutivahend, mis annab märku saabunud sõnumist? Lemmikloom, kes öösel liigub või häält teeb? Undav konditsioneer või ventilaator? Helifooni mõju meie unele on otsene - see äratab ja ehmatab aju üles ega lase uuesti uinuda. Sestap tasub teha kõik selleks, et muuta magamistuba võimalikult vaikseks.

Kuidas hindate seda postitust?