Kasulikud nõuanded

Kuidas kodu valgustamisel kokku hoida?

Vaata kõiki valgustite pakkumisi
19.12.2019
lambipirn, mündid ja taimed

Lihtsaim viis, kuidas kodu valgustamisel elektrienergiat ja raha säästa, on hoida vähem vajalikud valgustid püsivalt kustus ja lülitada ruumist lahkudes alati kõik tuled välja - mida vähem tühja valgustamist, seda rohkem kokkuhoidu. 

Teisalt pole siiski kõik nii üheselt must-valge: tänapäeva inimene ei taha elada poolhämaras koopas. Lisaks lühendab iga sisse-välja lülitamine lampide eluiga, seda eriti juhul, kui kasutate „vana head” hõõgniidiga lampi. Sellegipoolest peaks tulede kustutamine pikemas perspektiivis andma rohkem säästu, kui lampide pidevast lülitamistest põhjustatud lambipirnide eluea lühenemine. 

Moderniseeri valgustust

On aeg oma vanad hõõglambid säästlikumate vastu vahetada. Kui vähegi võimalik, siis jätke igasugused vahepealsed variandid, nõndanimetatud säästupirnid, vahelt ära ja hüpake kohe LED-lampide juurde. LED valgusallikas on 75-80 protsenti energiatõhusam kui hõõglamp. Lisaks on nende eluiga märkimisväärselt pikem. 

Ka pole LED-lambid nii tundlikud lülitamiste suhtes. See tähendab, et LED-lamp võib olla nii primaarne valgusallikas, mis kogu aeg põleb kui ka sekundaarne valgusti, mis lülitatakse esimesel võimalusel välja - aktiveerimine ja deaktiveerimine ei mõjuta olulisel määral LED-lambi eluiga. 

Kui esimese põlvkonna LED-valgustid andsid ruumi külma ja steriilse värviga valgust ja sobisid seetõttu pigem kontorisse kui koju, siis uuemaid LED-lampe on saadaval igas toonis ja spektris.

  

Kohanda valgustus sobilikuks

Laua taga järjekordset ristpiste tehnikas patja tikkides ja ideekavandis näpuga järge ajades või siis teed ja küpsiseid nautides, ei vaja me teravaks nägemiseks võrdselt sama palju valgust. 

Kui esimese näite puhul läheb tarvis maksimaalselt tugevat valgust, et lõpptulemus ehk tikand ikka võimalikult täpselt ja kvaliteetselt välja tuleks, siis teises situatsioonis on pigem sobivam mahe ja meeleolu loov hämar valgus.

Erineva tugevusega valgusnivoo saavutamiseks ühes ja samas ruumis, ei pea ilmtingimata kasutama mitut erinevat lae- ja kohtvalgustit, vaid võib lampide valgustugevust reguleerida dimmer lülitist. 

Dimmer lüliti ehk valgusregulaator võimaldab valida valgusallikale antava võimsuse hulka ja seeläbi ka antava valguse kogust. 

Kokkuhoid sõltub dimmer lüliti taga olevate valgustite tüübist, hulgast ja võimsusest, kuid säästmisvõimalus on siin igal juhul, sest eredat valgust vajame üldiselt harva ning mõnevõrra tagasihoidlikum valgusnivoo on silmasõbralikum ja kulutab vähem energiat. 


Kasuta automatiseeritud välisvalgustust

Maja välisvalgustusel on tähtis roll maja üldilme loomisel ja turvalisuse tagamisel. 

Kui üldine tänavavalgustus on enam-vähem piisav, et pimedal ajal turvaliselt maja vahetusse lähedusse jõuda, siis pole mõtet ukseesist valgustit kogu öö huugamas hoida, vaid kasutada liikumisandureid, mis läidavad valguse ainult siis, kui keegi päriselt majale lähenemas on. 

Lisaks elektrisäästule on sellel ka väike psühholoogiline nüanss juures - liikumisanduri tuvastusraadiusse jõudnud inimesele annab põlema süttiv tuli justkui märku, et teda on märgatud. Kurjade kavatsustega tegelasele on see pelutav, oodatud inimesele vastupidiselt kutsuvat. 

Lisaks liikumisandurite tarvitamisele saab kokku hoida ka valgustundliku anduriga valgustitega, mis lülitavad välisvalgustuse sisse alles siis, kui seda päriselt vaja läheb ja välja niipea, kui päike piisavalt päevavalgust annab.  

Välisvalgustuses saab kasutada ka päikeseenergia toitel valgusteid, mis kasutavad päeval kogutud energiat pimeda aja valgemaks muutmiseks. 


Tegutse nüüd ja kohe

Kõige suurema kokkuhoiu annab inimese enda suhtumine ja tegevus. Kuigi ükshaaval annab iga eelnev soovitus kokkuhoidu ehk vaid grammi võrra, siis rakendades kõikvõimalike meetmeid korraga ja võimalikult laialdaselt, on kokkuhoid pikemas perspektiivis siiski märkimisväärne. 

Ärge oodake ega lükake tegutsemist homsele. Üha kallineva elektri ja vastupidi kättesaadavamaks muutuvate moodsate lahenduste rakendamine hakkavad teie kasuks tööle kohe esimesest momendist, mil neid rakendate. Lisaks veel üks soovitus, mis ei lähe sentigi maksma: tõmmake kardinad eest ja lubage päikesel tuba valgustada!

Kuidas hindate seda postitust?