Kasulikud nõuanded

Kuidas kasvuhoone kevadtöödeks ette valmistada?

Lai valik kasvuhooneid
23.01.2020
kasvuhoone puhastamine

Me kõik soovime, et kasvuhoone saak oleks rikkalik, kuid soovist üksi ei piisa. Peagi saabuva kevadhooaja eel on aeg hakata ettevalmistustele mõtlema. Seekord räägimegi sellest, kuidas kasvuhoonet kevadtöödeks ette valmistada ja millised ülesanded ootavad meid hooaja lõppedes.

Kasvuhoone desinfitseerimine

On väga oluline lahti saada kasvuhoones "elavatest" mikroorganismidest – viirused, bakterid, seened ja muud sarnased kahjurid, kes võivad teie saaki kahjustada. Need tööd ootavad aiaomanikke sügisel või varakevadel. Kasvuhoone desinfitseerimiseks on palju erinevaid viise, näiteks taimekaitsevahendite, sobivate väetiste, botaaniliste või taimeekstraktide kasutamine.


Kasvuhoone pinnase uuendamine

Kui pidevalt taimi samasse kohta istutame, saavad need mullast pidevalt samu toitaineid ja ka neid kahjustavatel taimekahjuritel on lihtsam paljuneda. Vastupidiselt aiamaa-peenardele on ettevalmistused siseruumides tunduvalt keerulisemad ning suurema saagikuse saavutamiseks tuleb kasvuhoone ette valmistada ja seda uuendada enne iga hooaega. Soovitatav on kaevata umbes 10 cm kiht mulda ja viia see kompostihunnikusse. Nõuetekohase kompostimise korral on võimalik komposteeritud muld 2–3 aasta pärast tagasi kasvuhoonesse viia.

Neid ülesandeid ei pea te aga igal aastal täitma – oluline on hinnata kasvuhoone tegelikku olukorda. Kui võtate väikese koguse mulda kätte ja näete, et see on kuiv ega ima niiskust, on see selge märk sellest, et pinnas vajab uuendamist. Sellele võib viidata ka kehvem saagikus ja suurenenud taimehaigused. Kui pinnas paistab hea ja saak rikkalik, piisab lihtsast väetamisest.

Multšimine

Multš on sügiseks nakkushaiguste jaoks ideaalne kasvulava. Kuid veel pole hilja see kevadhooajaks korda teha. Multši värvi tuleks reguleerida vastavalt aastaajale: suvel, kui ilmad on väga kuumad, on kõige parem valida heledad toonid, mis ei muutu liiga kuumaks (eriti hein), varakevadel on eelistatav kasutada tumedaid toone, mis just päikest ja soojust ligi meelitaksid. Selleks sobivad väga hästi kompost ja hapendatud turvas.


Kasvuhoonekonstruktsioonide puhastamine

Kasvuhoonet valima asudes loodame, et see kestaks aastaid, kuid meist endist oleneb palju. Hooaja eel on hea mõte kõik kasvuhoone-konstruktsioonid põhjalikult puhastada, mitte ainult selleks, et tagada puhas ja korras keskkond, vaid vähendada kahjuritel võimalusi selles elada.


Kui eelmise hooaja lõpul jäid puhastustööd tegemata, pole veel hilja. Puhastamiseks on soovitatav kasutada looduslikke majapidamises kasutatavaid puhastusvahendeid, kuuma vett, kaaliumseepi või muid naturaalseid tooteid. Keemilised meetmed on soovitavad ainult siis, kui olete kokku puutunud haiguste ja kahjuritega, sel juhul on oluline, et nende toodete jäägid ei satuks maapinnale ega jääks kasvuhoonesse.

Ümberpaigutamine

Uue hooaja eel ei pruugi meil olla piisavalt aega ega võimalusi kasvuhoone ümberehitamiseks, kuid seevastu on meil võimalik kasvuhoone sisemust radikaalselt muuta. Uued riiulid, kastide ümberpaigutamine ja ehk isegi uute põnevate taimedega eksperimenteerimine on täiesti reaalne, kuna kõiki neid ideid on üsna lihtne rakendada.


Millised tööd ootavad hooaja lõppedes?

Talve lähenedes "lõpetab" kasvuhoone järk-järgult oma töö. Ees ootavad uued ülesanded kasvuhoone talveunne saatmiseks. Talveks valmistudes ja külmaks hooajaks kasvuhoone rõdule kolimiseks ootab teid palju ülesandeid, sest nii on teil endil kevade alguses palju lihtsam kevadtöid läbi viia. Võiksite ette võtta järgmised tööd:

  • Sanitaartehniline puhastus, mis eemaldab seintelt kogu mustuse.
  • Pinnase puhastamine, juurte ja taimejäänuste eemaldamine.
  • Kastmissüsteemide kuivendamine ootamatu plahvatuse vältimiseks.
  • Leidke mõni kuiv koht ja eemaldage polüetüleenist kasvuhoonekile.
  • Uste ja akende sulgemine.
  • Pidev lumekoristus, et vältida konstruktsioonilisi defekte.

Kõiki neid ülesandeid silmas pidades võite olla kindel, et uuel hooajal on teil vähem tööd ja rikkalikum saak. Mida rohkem ettevalmistustele tähelepanu pöörate, seda tõenäolisemalt on taimedel motivatsiooni hästi kasvada!

Klientidele meeldib see postitus

2.5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?