Kasulikud nõuanded

Kuidas hooldada alkomeetrit, et näit püsiks õige?

11.08.2020
alkomeeter ja autovõtmed laual

Vastutusrikkad ülesanded vajavad kainet mõistust, et ära hoida võimalikke õnnetusi, mis võivad isegi lõppeda saatuslikult - näiteks autoroolis. Sellepärast on vaja hoida silm peal oma alkoholi sisalduses veres, et veenduda oma kaines mõistuses. Seda aitab teha alkomeeter, millega antud taset mõõta. Küll aga mängib olulisuse tähtsusega rolli selle õige kasutamine ja hooldamine, et näidud püsiksid alati õiged.

Miks on alkomeetri hooldamine oluline?

Rikkis alkomeeter hakkab näitama palju kõrgemaid tulemusi kui muidu - isegi siis, kui muidu peaks olema näit 0, näitab see midagi palju kõrgemat. Lisaks muutub seade aeglaseks. Kui jättagi alkomeeter hooldamata, siis lõpetab see lihtsalt üks hetk töötamise. Seepärast vajab aeg-ajalt alkomeeter hooldust ka siis, kui alkomeeter vähegi numbreid valesti näitab. Ideaalis soovitatakse alkomeetrit hooldada aastas 1-2 korda. 

Kalibreerimine

Tänapäeval vajavad enamus elektroonilised seadmed aeg-ajalt hooldust, et teha oma tööd võimalikult täpselt. Alkomeetri peamiseks hoolduseks on kalibreerimine. See tähendab seda, et kasutatakse spetsiaalseid kalibreerimisseadmeid, mille abil tekitatakse kindlale joobeastmele vastava inimhingeõhu simulatsioonigaasi, mille abil nii-öelda õpib alkomeeter uuesti näitama õiget joobemõõte, samal ajal arvestades anduri normaalselt kulumist. Kalibreerimine on vajalik, kuna alkomeetri andur kulub ning selle töövõime väheneb peale igat kasutuskorda. Kui alkomeetrist väljuv õhk erineb inimese hingeõhu temperatuurist isegi 1 kraadi C võrra, muutub joobenäit juba kuni 7%. Kuigi tundub see lihtne, siis tegelikkuses on see palju keerulisem. Kuigi on soovituslik alkomeetreid kalibreerida vastavat tehnikat omavates ettevõtetes, on võimalik seda ka ise teha. Selleks on vaja BAC-simulaatorit ning selle kasutusjuhendiga tuleks hoolikalt tutvuda.

Alkomeetrid hooldavad ennast ise

Seadme sisselülitamisel oskavad seadmed teatud määral ka ise ennast puhastada. Käivitamisel läbivad läbi protsessi, kus nad valmistuvad ette tööks, puhastavad mõõtekambrit ja kuivatavad ennast. Kui seade teeb oma hooldustsükli läbi, püsib see töökorras pikka aega - mitu kuud kuni aasta. Muidugi oleneb see ka sellest, kui sageli ning kuidas alkomeetrit kasutad.

Veendu, et kasutad alati alkomeetrit korrektselt

Kindlasti peaksid alkomeetri kasutamisel pöörama tähelepanu sellele, et väldiksid võimalikke ohte, mis võivad alkomeetri tööd mõjutada, mispärast võivad need vajada hooldust veelgi sagedamini kui muidu. Näiteks on alkomeetrid tavaliselt pritsmekindlad, aga mitte veekindlad - sellepärast sobib see küll vihmasel ajal kasutamiseks, küll aga ei tohiks seda kasutada paduvihma ajal või vette visata. Samamoodi peaks alkomeeter olema soe, isegi kui on väljas 25 külmakraadi. Oluline on veel see, et alkomeetrit ei kasutataks vahetult enne söömist, joomist või suitsetamist. Selleks tuleb oodata vähemalt pool tundi - vastasel juhul võib see oluliselt mõjutada alkomeetri tööd ning näidata valesid näite. Lisaks sellele ei ole alkoholi kogus jõudnud veel vereringesse, et alkomeeter suudaks õiget mõõtu tuvastada. Lisaks tuleks puhumisel arvestada sellega, et alkomeetrisse jõuaks kogu kopsudes olev õhk. Kopsu põhjas olev õhk on tugevama alkoholi kontsentratsiooniga kui õhk, mis esmalt alkomeetrisse puhutakse. Lisaks on inimese kopsumaht erinev - tavaliselt on see 2-5 liitri vahel.

Kuidas valida alkomeetrit?

Alkomeetrite tootjad on öelnud, et alkomeetrit valides ongi üheks olulisemaks teguriks selle hooldatavus. Kuigi võid mõelda, et mugavam on ju seadme, mida hooldama ei pea ning seda ka siis, kui kasutad harva, siis tegelikkuses peaks see võimalus kindlasti olemas olema. Ainult nii saad olla kindel, et see on õigesti sätestatud ning saad alati selle usaldusväärsuses kindel olla. Muidugi mõjutavad alkomeetrit ka palju muud tegurid. Paraku kehtib ka siinkohal reegel, et mida kallim seade, seda kvaliteetsem. 


Kuidas hindate seda postitust?

PHH Group: Internetinė parduotuvė Pigu.lt Interneta veikals 220.lv E-pood Kaup24.ee Verkkokauppa Hobbyhall.fi E-pood Hansapost.ee

© 2003-2021 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.