Kasulikud nõuanded

5 kokaraamatut, mis viivad sind köögikunsti uuele tasemele

29.06.2020
naine teeb köögis süüa ja vaatab kokaraamatust retsepti

Kui Sinu hobiks ja rõõmuks on valmistada oma perele maitsvaid roogasi nii hommikuks, lõunaks kui ka õhtuks, siis sel juhul on Sul kindlasti ka soov oma oskusi ja teadmisi kokakunstis täiendada. Olgu selleks Aasia, Hiina või Eesti rahvusköök ning suupisted, magustoidud, pearoad või muu - need on retseptiraamatud, mis peaksid kindlasti iga kokandushuvilise raamaturiiulil olema.

Tarvo Kullama "Tänapäevane Eesti köök" (2017)

Aastakümnete jooksul on meie toidulaud muutunud tundmatuseni üheskoos meie toitumisharjumistega, toorainete ja tehnoloogiaga. Eesti rahvuskööki kuuluvad mitmed erinevad kooslused, mis võivad tunduda välismaalaste jaoks võõras - näiteks verivorst rabarberiga, verikäkk suvikõrvitsaga, kilu hernepüreega või Eesti rahva poolt palavalt armastatud must leib, mida kasutatakse nii suppides kui ka magustoitudes.

Tegu on Toiduakadeemia peakoka Tarvo Kullama poolt koostatud retseptiraamatuga, mis on kingitus Eestile 100. sünnipäevaks. See raamat koondab endas retsepte, mille seast leiad nii lihtsamaid kui ka keerulisemaid rooge, nii igapäevaseid toite kui ka tipprestoranide toite. Siit raamatust leiad parimatest parimad retseptid, mis kuuluvad iga Eesti rahvusköögi austaja retseptikogusse.

Eva Pärtel "Küpsetaja käsiraamat" (2015)

Perenaise Pagariäri eestvedaja Eva Pärtli poolt koostatud retseptiraamat õpetab detailselt, kuidas valmistada mure-, juuretise-, pärmi-, puru-, leht-, biskviit- ja keedutainast ning lisaks ka toorjuustukooke ja beseeküpsetisi. Enamus retseptid sisaldavad endas eelkõige magusaid retsepte, kuid iga taina liigi alla kuulub ka üks soolane idee, mida katsetada. Raamatus välja toodud nipid ja soovitused õnnestunud tainategu jaoks aitavad Sul muuta igat oma küpsetist veelgi maitsvamaks. Raamatust leiad nii klassikalisi retsepte kui ka põnevaid uusi, mida katsetada ning millega oma perele või oma sõpradele rõõmu valmistada.

Tuuli Mathiesen "Suupisted" (2017)

Toidublogija Tuuli Mathiesen on loonud antud suupistete raamatu kõigile neile, kes armastavad külla tulnud külalistele pakkuda maitsvat suupoolist ning neile, kellele sageli jääb väheks, mida lauale näksimiseks panna. Selleks, et luua pere ja sõprade jaoks maitseterohke ning värvikirev suupistelaud, ei pea veetma köögis tunde või muretsema liigse raha kulutamise pärast. Sellest retseptiraamatust leiad uusi ja põnevaid ideid ning huvitavaid kooslusi ka siis, kui külaliste saabumiseni on jäänud vaid loetud minutid või kui kokkamiseks aega on ning kasutamise huvi on suur. See raamat annab inspiratsiooni ja innustust kõigile, kes väärtustavad häid maitseid ning muuta õhtu veelgi meeleolukamaks.

Jocasta Innes "Maaköök" (2019)

Kas mäletad veel lapsepõlve aegseid lõuna- ja õhtusööke maal vanaema juures? Raamat ,,Maaköök" on meeleolukas tagasipõige ammustesse aegadesse, kus iga toidulaud valmistati viimseni kodus - olgu selleks värskelt suitsutatud kala, ahjus küpsetatud sai, omatehtud koogid või muu roog, mis kogu pere söögilaua taha tõi. See raamat sisaldab retsepte, kuidas valmistada kodus juustu, võid, vorsti, marineeritud hoidiseid ja palju muudki. Juhised nagu kuidas suitsutada liha või kala, kuidas toiduaineidsoolata, kuidas luua kodustest vahenditest suitsutuskarpe ja paljud teised aitavad Sul avastada uusi küpsetusviise ja nippe, mis Sinu kokkamisoskusi täiendavad. See raamat on kõigile neile, kes väärtustavad maitsvat, tervislikku ja traditsioonilist toitu, mis ei sisalda endas säilitusaineid ning mille valmimisprotsessi üle vastutad vaid Sina ise. Raamatu autor Jocasta Innes on selles raamatus kokanduse teejuhiks, kes pakub häid nõuandeid ja nippe, millega oma kokandusoskusi täiustada.

Jeremy Pang "Lihtne Hiina köögi kursus" (2016)

Too Hiina restoran endale koju - Aasia kokakunsti ekspert School of Wok'i asutaja Jeremy Pang on loonud antud raamatu, et saaksid just need maitsed omaena köögis teoks teha. Siit raamatust leiad detailse ülevaate Hiina köögi tähtsamatest komponentidest ja tehnikatest. Iga retsept on kirja pandud täpsete juhistega koos raamatu looja enda poolt nõuannete ja tähelepanekutega. Me kõik teame, kui keeruline võib mõnikord olla Hiina toiduainete leidmine, mispärast leiad raamatust ka kättesaadavamad ja rahakotisõbralikud alternatiivid. 

School of Wok on kõrgelt hinnatud ja autasudega pärjatud Aasia toidukool. "Lihtne Hiina kursus" on Jeremy Pang esimene raamat, mis on samuti juba pälvinud kiitust ja auhindu - see on raamat, mis tuua Aasia maitsetega rooge igasse lõunasse või õhtusse.

Kuidas hindate seda postitust?