Kasulikud nõuanded

Kardinate paigaldamine: meetodid ja näpunäited

Vaata kõiki kardinate pakkumisi
25.08.2020
naine lükkab akna eest heledaid kardinaid eemale, et näha vaadet linnale

Tõenäoliselt nõustute, et kenasti valitud puhtad kardinad muudavad ruumi hubaseks ja koduseks. Eriti juhul, kui valitud on kvaliteetne kangas ning kardinate värv ja stiil sobivad ruumi üldise interjööriga. Kardinate paigaldamine pole aga kuigi lihtne ülesanne. Kuid halva paigaldamise korral ei näe ka kõige kallimast kangast kardinad sugugi elagantsed välja. Selles artiklis vaatame üle kõige tavalisemad vead ja anname nõu, kuidas mõõta kardinapuid ja kardinaid nii, et lõpptulemus oleks täiuslik.

Erinevad stiilid

Kardinaid valides on kõige olulisem lähtuda ruumi stiilist. Liiga värvilised kardinad näevad Skandinaavia või rustic-stiilis toas väga võõrad välja, samas kui valged kardinad on tööstus- või boho-stiilis kodus liiga tagasihoidlikud. Milliste teguritega tuleks kardinaid valima asudes arvestada?

Värvid ja mustrid. Kardinad, ning seda eriti suurte akende puhul, mängivad ruumi üldise ilme loomisel väga olulist rolli. Veebis ringi vaadates leiate põnevaid värvipalette, mis näitavad, millised värvid omavahel sobivad, milised kardinad aitavad ruumis harmoonilise lõpptulemuse saavutada. Lisaks võite järgida 60-30-10 reeglit. Selle reegli kohaselt peaks ruumis domineerima 3 värvi. Põhivärv peaks moodustama 60% ruumist, teine värv peaks moodustama 30% ja viimane värv ei tohiks ületada 10%. Kardinad peaksid võimalikult täpselt vastama ruumi põhivärvile.

roosad elutoa interjööriga sobivad kardinad

Kangas. Kardinate puhul on väga oluline valida kvaliteetne kangas. Kõige sagedamini kasutatakse 4 tüüpi kangaid.

  • Siid – klassikalises stiilis, kergesti langev, pooleldi läbipaistev – ideaalne päevakardinateks.
  • Puuvill – kergesti hooldatav, erinevates värvitoonides ja paksuses, mistõttu saab puuvillaseid kardinaid kasutada ka öökardinatena.
  • Linaseid kardinaid on hulga keerulisem hooldada, kuna need kortsuvad äärmiselt kergesti. Nii nagu puuvill, võib ka linast kangast olla erineva värvi ja paksusega.
  • Polüester – lihtne hooldada, kerge, võimalik kasutada nii öö- kui päevakardinatena.

Päevakardinateks valige kerge, poolläbipaistev kangas, et valgus hõlpsamini tuppa pääseks. Ööseks ettetõmmatavate kardinate puhul valige võimalikult tihe ja jäik kangas, mis ruumi täielikult pimedaks muudaks.

Lisateavet värvide, kombinatsioonide ja kangavalikute kohta leiate artiklist: Kuidas valida kardinaid?.

Kuidas mõõta?

Kui stiil ja kangas valitud, on järgmiseks sammuks mõõtmine. Levinud on 3 põhilisemat viga: liiga lühikeste või liiga pikkade kardinate riputamine, liiga kitsa kardinapuu valimine või liiga madalale riputamine. Nende vigade vältimiseks viige kõik mõõtmised läbi äärmiselt hoolikalt.

Kardinapuu kõrgus. Kui soovite akent visuaalselt suurendada, on kardinapuu soovitatav riputada 10–20 cm kõrgusele aknaraami kohale.

Kardinapuu pikkus. Esiteks tuleb teil mõõta akna auk. Kardinapuu võiks olla mõlemalt poolt 15 cm laiem. Lisage akna laiusele see 30 cm ja saategi teada, millises suuruses kardinapuud te vajate. Näiteks: teie akna laiuseks on 150 cm, akna mõlemale küljele lisage 15 cm laiust, seega 150 + 15 + 15 = 180 cm.

naine mõõdab kardinapuu pikkust, et kardonaid riputada

Kardina laius. Laius sõltub suuresti sellest, mil moel kardinad riputate. Kui kardinasiinil, siis mõõtke kogu siini pikkus. Kui valisite heledad päevakardinad, peaks kangas olema 2,5–3 korda laiem kui siin, kui valite paksemad külgkardinad, peaks kangas olema 1,5–2 korda laiem. Näide: teie kardinasiini pikkus on 180 cm, kardin peab olema seega 180 x 2 = 360 cm.

Kardina pikkus. Kui riputate need kardinasiinile – alustage mõõtmisi ülalt, kui rõngaste abil kardinapuule – alustage mõõtmist rõngaste alt.

Kardinaid riputatakse tavaliselt neljal erineval viisil:

  • 1–1,5 cm aknalaua kohal;
  • 10–15 cm allpool aknalauda;
  • 1–1,5 cm põrandast kõrgemal;
  • Põrandale jääb 10 cm kangast.

Milline kardinapuu valida?

Kui kinnitate kardinad puule, siis mõelge täpselt, millised kardinad teil on plaanis paigaldada, kas heledast ja läbipaistvast kangast või raskest paksust kangast mudelid. Kui kardinad on rasked, tuleb valida vastupidavam puu, kui soovite riputada vaid päevakardinad, piisab enamasti lihtsast ja kergest kardinapuust.

Kui kaalute siinide kasutamist, on samuti oluline arvestada akna pikkuse ja kardinate raskusega. Kui need on rasked ja aken on lai, tugevdage siine mitte üksnes otstes, vaid ka keskel. Kindlasti tuleb kasutada võimalikult palju konkse, kui konksud on paigutatud liiga suurte vahedega, on kardinate välimus räpakas ning need ei ripu ühtlaselt. Tavaliselt on siinid sirged või ümarate servadega, kuid tegelikult on saadaval väga mitmesuguseid siinide lahendusi.


Valik on äärmiselt lai, lõpptulemus sõltub siiski teie maitsest. Skandinaavia stiilis koju võite valida puidust kardinapuud või kasutada tagasihoidlikke kardinasiine. Kui teie kodu on klassikalises stiilis, sobivad ka sepistatud või antiikses stiilis lahendused. Kui soovite riputada rohkem kui üht kardinat, on sobivamad mitme siiniga lahendused, kuigi tänasel päeval leidub ka kahe vardaga harilikke kardinapuid.

Kui soovite kardinapuu valimise kohta rohkem teada saada, lugege artiklit: Kuidas valida kardinapuud?

Rippuv kardin

Kui otsustate kardinad siinile riputada, peavad neil konksude jaoks olema spetsiaalsed silmused. Kui soovite riputada nii päeva- kui pimendavaid külgkardinaid, soetage kahe rööpaga siin. Aknale lähemale riputatakse päevakardinad ja nende ette – pimendavad kardinad.

pimendavad hallid kardinad, mis ripuvad rõngaste abil kardinapuul

Siinide abil kardinate riputamine pole üldse keeruline. Kinnitage siini konksud spetsiaalsete silmuste külge, seejärel asetage konksud koos kardinaga siinile. Ärge unustage soetamast ka spetsiaalseid klippe. Need kinnitatakse siini otsesse nii, et konksud ei jookseks tugevama tõmbamise korral siinilt maha.

Kui riputate kardinad vardale, vajate kardinarõngaid. Rõngaid on kahte tüüpi: ühed on juba kardina sisse õmmeldud, teised riputatavad spetsiaalsetesse konksudesse või kardinasilmustesse. Kui soetasite juba õmmeldud rõngastega kardinad, tuleb kardinad lihtsalt vardale riputada. Kui kardinad on ilma rõngasteta, tuleb teil rõngad täiendavalt juurde soetada.


Kokkuvõtlikult võib öelda, et kardinate valimisel kehtivad mõned põhiasjad, millele kindlasti tähelepanu tuleks pöörata. Kui valite kardinad juba täielikult sisustatud tuppa, tuleb need sobitada toa interjööriga ning need peaksid vastama ruumis valitsevatele värvilahendustele. Teiseks, olge mõõtmisel hoolikas, ning arvutage korrektselt, millise pikkusega kardinaid ja kardinapuid te vajate. Kui valite puuvillased või linased kardinad, tasub meeles pidada, et pesemisel võivad need pisut kokku tõmmata.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
6 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?