Kasulikud nõuanded

Kardinad ja värvid: kuidas luua toas meeleolu?

Vaata kardinate kõiki pakkumisi
30.09.2019
päike paistab läbi kardinate tuppa

Kardinate värvil ja faktuuril on kandev roll toa meeleolu loomisel. Akna ees rippuv tekstiil võib olla ruumis ainus värviline või mustriga kangas või üleüldse ainus pehme materjal terve ruumi peale. Seega on selle mõju toa üldise õhustiku ja mulje kujundamisel äärmiselt oluline.

Miks me kardinatelt sedavõrd palju ootame? Olla toas meeleolu loojaks?

Akna eesriideid või ka teisi tekstiiltooteid (vaip, voodikatted, dekoratiivpadjad, pleedid, linikud jms) ning toa siseviimistlust ja mööblit võib võrrelda maja ehitamisega: kui mööbliesemed ja siseviimistlus on vundament ja tellised, siis tekstiilid on nende vahele jääv sidusaine, mis seovad erinevad komponendid üheks tugevaks tervikuks.

Kui ilma mördita ei püsi tellised kuigi kaua koos, siis ilma kardinate või ruloota mõjub tuba pooliku ja elutuna. Alljärgnevalt mõned soovitused, kuidas värvide ja kardinatega toas meeleolu luua.

Tuues tuppa värskeid ja helgeid noote

Õrnad heledad toonid, poolläbipaistev materjal ja maast laeni ulatuv kardin on hea viis tekitada toas kerge, värske ja helge atmosfäär. Kui lumivalge mõjub liiga steriilselt, siis heaks alternatiiviks on elevandiluu, puudriroosa, kahvatu sinine ja vesihall. Päikesevalgust pehmendav ühevärviline tüllist vuaal on rahulik, minimalistlik ja modernne lahendus, mis oma pretensioonitu looritaolise väljanägemisega sobib pea igasse tuppa.

Maalähedases interjööris, kus sünteetilist kangast kasutada ei taha, on lahenduseks Skandinaavia stiilis naturaalsest kangast, näiteks linased või puuvillased, kardinad, millel on üleval suured aasad - kas seotavad või siis kinnised. 

Mõlema kardinatüübi puhul annab viimase viimistluse sobiv kardinapuu - see peaks olema lihtsa disainiga toru, ilma liigsete ornamentide ja detailideta. Tulemuseks on mahe ja meeldiv kombinatsioon, mis ei riiva silma ega karju tähelepanu järele.


Lisades ruumi luksuslikkust

Suursuguse ja toretseva miljöö loovad draperiid, volangid ning lopsakad üla- ja külgkardinad. Eksklusiivsust annavad edasi ka kallihinnalised kangad: samet, siid, šenill, brokaat ja käsitsi valmistatud pits. 

Sõltuvalt toa kujundusest võiks peenest materjalist kardinad olla soliidset värvi, kas sügavsinised, tumerohelised või siis veinipunased. Kui interjöör seda võimaldab, saab luksuslikule tekstiilile lisada aktsenti kuldsete narmastuttidega kardinahoidjatega. Mõistagi ei sobi sääraste kardinate üles riputamiseks siinid ega lihtne toru, vaid midagi dekoratiivsemat. Ehisotstega kardinapuu juurde tuleb valida ka sellega sobivad metallist kardinarõngad. 

Tekitades pühademeeleolu

Tekstiilide vahetamine on üks lihtsamaid mooduseid, kuidas kodus pühademeeleolu luua. Jõulude eel võib elutoa akna ette riputada midagi, punast, rohelist, kuldset või hõbedast. Traditsioonilistele jõuluvärvidele on alternatiiviks violetne ja lilla, need värvid sobivad hästi moodsasse interjööri. Lihavõtetega assotsieeruvad mururoheline ja nartsissikollane, aga ka muud vikerkaare värvispektri rõõmsad värvid. Kuna seostame pühi alateadlikult millegi positiivsega, aitab pidustusega haakuvate toonide nägemine tekitada mõnusat ootusärevust ja teha tuju heaks.

Ruloo tasakaalustab ja harmoniseerib

Julgust kasutada seintel silmatorkava mustriga tapeete, dekoreerida kodu taieste, arvukate toataimede, pilkupüüdva mööbli ja pompöössete lampidega, tuleb muidugi kiita, sest vähesed söandavad end sisekujunduses ekspressiivselt väljendada. Et aga värvide ja mustrite pillerkaar ei paneks pead ringi käima, tuleks seda kõike millegagi tasakaalustada. Rahustada nii-öelda ruum maha. Öeldakse küll, et “ega küll küllale liiga tee”, ent kirev ja eklektiline interjöör vajab vähemalt üht tagasihoidlikku elementi.


Ruloo, mis minimalistlikus ja värvivaeses toas mõjub elutuna, omandab boheemlaslikus interjööris hoopis teise tähenduse - siin on rullkardina roll olla silmatorkamatu ja praktiline aknakate, mis ei pretendeeri tähelepanule. Teise võimalusena võiks akna ette panna neutraalset tooni kangad.

Kuidas hindate seda postitust?