Kasulikud nõuanded

Kaitsemaskid, respiraatorid ja desinfitseerimisvahendid: peamised aspektid

Lai valik isikukaitsevahendeid
10.04.2020
kaitsemaskid laual

Viirused on kogu maailmas ohjeldamatud, tunneme muret oma turvalisuse pärast ja otsime võimalusi terveks jääda, samal ajal teisi nakatamata. Seetõttu on kaitsemaskide nõudlus märkimisväärselt suurenenud - nende kandmine on eriti oluline pandeemia ajal. Nende suurenenud valik tekitab palju küsimusi, nii et seekord räägime erinevat tüüpi maskidest ja toome välja olulisemad aspektid, mida kaitsevahendite valimisel arvestada.

Kaitsemaskid

Tänapäeval on turul isegi mitut erinevat tüüpi kaitsemaske. Nende tõhusus sõltub nii filtreerimisomadustest kui ka sellest, kas me paneme need õigesti näole. Tutvuge nende erinevustega.


Meditsiinilised maskid

Nimetatud maskid kaitsevad meid 80% ulatuses. Seda tüüpi tooted sobivad, kui olete haige ja soovite kaitsta end ümbritsevaid inimesi või vähendada võimalust ennast nakatada. Erilist tähelepanu pööratakse kolmekihilistele meditsiinilistele maskidele – need tagavad madalama bakterite läbilaskvuse nii sisemiselt kui ka väliselt. Oluline on teada, et need tooted on mõeldud ainult üheks kasutamise korraks – on soovitatav kasutada ühte maski mitte rohkem kui 3-4 tundi ja vvisake see ära iga kord koju naastes.

Selle kaitsva toote tõhususe tagamiseks on väga oluline, et see oleks korralikult paigaldatud. Pange tähele järgmisi nüansse:

 • Enne selle kaitse kandmist, peske kindlasti käsi. Sobib seep või desinfitseerimisvahend.
 • Asetage mask näole volditud külg väljapoole suunatud. Värvilisi maske tuleb kanda värviline külg väljapool. 
 • Maski ette pannes, tuleks nina, suu ning põsed kinni katta ja silmused kõrvade taha panna. Kui mask on seotud, kinnitatakse see pea või kaela keskele või pannakse aasad kõrvade taha, tehes ise vastava suurusega silmused.
 • Maski servad tuleks nina ja põskede vastu suruda. Veenduge, et see sobiks tihedalt ega jätaks vahesid.
 • Veenduge, et mask kataks suu, lõua ja nina. Proovige sisse hingata ja välja hingata - õhk ei tohiks pragudest läbi pääseda.
 • Ärge puudutage maski kätega selle kandmise ajal. Kui see siiski juhtub, siis desinfitseerige käsi või peske need vee ja seepiga.
 • Kui mask saab märjaks, siis vahetage see uee vastu välja.
 • Peske käsi enne maski eemladamist. Eemaldage mask puudutades vaid selle paelu või silmuseid. Vältide maski enda puudutamist.
 • Kasutatud mask tuleks panna kilest prügikotti, see kinni siduda ning alles siis prügikasti visata.
 • Pärast maski eemaldamist hoolitsege uuesti käte desinfitseerimise eest.

Respiraatorid

See kaitsev toode loob veelgi parema kaitsetõkke. Selliseid tooteid saab kasutada 8-12 tundi ja mõnda neist saab uuesti kasutada - see on märgitud nende kaupade kirjeldustes. Pidage siiski meeles, et korduvkasutatava respiraatori välispind võib olla saastunud viirustega. Nende desinfitseerimine pole efektiivne, seetõttu on soovitatav selliseid tooteid kasutada ainult üks kord. Samuti võib leida mudeleid koos õhuklapiga, mis tagavad kergema väljahingamise, kuna õhk eemaldatakse filtrist. Need respiraatorid on mõeldud kasutamiseks ainult tervetele inimestele, kuna väljahingamisel võib respiraatorist väljuv õhk jääda filtreerimata.

Nii meditsiinimaskidel kui ka respiraatoritel on teatav märgistussüsteem, mille järgi saab hinnata nende kaitse tõhusust:

 • FFP1 filter kaitseb madala tolmu, tahkete ja vedelate aerosoolide eest. See filtreerib umbes 80 protsenti õhuosakestest ja sisenemine võib ulatuda 22 protsendini. Selline filter sobib kõige paremini tolmuses keskkonnas töötamiseks, näiteks kodu renoveerides. Kuid see ei pruugi olla piisavalt tõhus viiruse vastu võitlemisel.
 • FFP2, N95 filtrid tagavad kõrgema kaitsetaseme kui ülaltoodud tüüp. See kaitseb keskmise tolmu taseme, tahkete ja vedelate aerosoolide eest ning suudab filtreerida koguni 94 protsenti õhuosakestest. Sellesse ei pääse rohkem kui 8 protsenti. Selliste filtritega maskid ei sobi ainult renoveerimiseks või põllumajandustöödeks, vaid on ka tõhusaks kaitseks viiruste leviku vastu.
 • FFP3, R99, P100 filtrid on kõigist nendest tüüpidest kõige tõhusamad, ületades oma võimete poolest eelnimetatud variante märkimisväärselt. See filtreerib vähemalt 99 protsenti õhuosakestest ja selle läbilaskvus ei ületa 2 protsenti. Selliseid filtreid kasutatakse ohtlike ainetega töötamiseks ning viiruslike ja bakteriaalsete nakkuste leviku tõkestamiseks.

Korduvkasutatavad kangast maskid

Meditsiiniliste maskide puudumisel on abiks kangast, korduvkasutatavad maskid. Oluline on teada, et ükski riidest mask ei paku viiruse eest piisavat kaitset. Neid on soovitatav kasutada ainult viimase võimalusena, kui meditsiinimaski või respiraatorit pole võimalik kanda.

Mõnel neist on taskud spetsiaalsete filtrite jaoks, mis pakuvad veelgi kõrgemat kaitset. Selle nimetusega ei tohiks petta saada – see tähendab, et korraliku hoolduse korral saate seda kasutada mitu korda, kuid pärast iga kasutamist on vaja asjakohast hoolt. Kui otsustate valida sellise toote, peaksite arvestama järgmise informatsiooniga:

 • Neid maske on soovitatav kanda lühema aja jooksul kui meditsiinilisi – umbes 1-2 tundi.
 • Pärast iga kasutamist tuleb mask desinfitseerida. Desinfitseerimiseks pesta mask pesumasinas temperatuuril vähemalt 70 kraadi ja vähemalt 25 minutit. Pärast pesemist tuleb niiske mask triikida kuivaks. Puuvillatooteid võib keeta ka mõne minuti.
 • Kangamaski ei saa desinfitseerida desinfitseerimisvahendiga, see meetod pole efektiivne.
 • Ärge desinfitseerige ühekordseid maskisisusid kuumutades - kasutage neid vaid ühe korra. 
 • Pärast iga kasutamist peske kõrgel temperatuuril. Pesumasinas pestes tuleks valida temperatuur 70 kraadi ja seda tuleks pesta vähemalt 25 minutit. Võib pesta ka käsitsi, sooja vee ja seebiga. Pärast puhta veega õrnalt hõõrumist ja loputamist tuleb maski täiendavalt desinfitseerida. Puuvillast või marlist valmistatud tooteid võib ka mõni minut keeta.
 • Ärge puudutage maski selle kandmise ajal või kui eemaldate - siis ärge uuesti ette pange. Pärast maski ette panemist ärge seda kohendage või veelgi enam - ärge sööge ega jooge sellega. Isegi pärast lühikest pausi pole soovitatav sama toodet kasutada.
 • Kasutatud maski ei tohi puudutada, asetada pinnale, taskutesse ega käekotti - see hoiab ära viiruse leviku.
 • Pidage meeles ohutuseeskirju. Nagu meditsiinilise maski ette panemisel või äravõtmisel on oluline desinfitseerida oma käed ja veenduda, et panete kaitse õigesti ette.

Desinfitseerimisvahendid

Viiruste kiire leviku korral on soovitatav käsi pesta mitte ainult seebi abil, vaid ka desinfitseerida spetsiaalse vedelikuga. Seepärast tuleks võtta arvesse järgmine teave:

 • Tõhus desinfitseerimisvahend peab sisaldama vähemalt 60 protsenti alkoholi (etüülalkohol).
 • Lugege hoolikalt desinfitseerimisvahendite kirjeldusi ja nimetusi. Kui toode on ette nähtud pindade puhastamiseks - ärge valige seda käte desinfitseerimiseks.
 • Põllult naastes või käte määrdumisel tuleb neid kõigepealt pesta seebiga, kuna see toode pole mõeldud mustuse eemaldamiseks. Selle maksimaalne efektiivsus saavutatakse siis, kui vedeliku kokkupuutest nahaga on möödunud umbes pool minutit.