Kasulikud nõuanded

Millisest materjalist aiamööbel on kõige ilmastikukindlam?

Vaata kõiki aiamööbli komplektide pakkumisi
17.06.2020
ilmastikukindel aiamööbel

Üks tähtsamaid omadusi mida me üldiselt aiamööbli juures otsime on ilmastikukindlus. Kuna Eesti ilmad võivad olla üsnagi muutlikud, on oluline, et mööbel säilitaks oma välimuse ka kõige raskemate ilmastikutingimuste ajal. Lisaks on ju pidev mööbli edasi-tagasi tassimine tüütu - palju kergem on osta aiamööbel, mis kvaliteetsest ja vastupidavast materjalist. Just seetõttu on oluline teada, milliseid materjali eelistada ja milliseid vältida.

Puidust aiamööbel

Puit on oma välimuse poolest aegumatu, mistõttu sobib see igasse interjööri. Seda just oma naturaalse ilu tõttu. Lisaks on sellega kerge sobitada ülejäänud mööbliesemeid, on kergesti hooldatav ja on äärmiselt vastupidav. Siiski ei ole kõik puitmaterjalid samasugused kui rääkida aiamööblist. Paljud okaspuudest materjalid (enamasti mänd, seeder ja kuusk) on odavad ning laialt levinud siseruumide sisustuses, kuid ei ole piisavalt vastupidavad ilmastikuoludes. Sellegipoolest lehtpuu on palju jõulisem materjal, ilmastikukindel ning võib oma välimust säilitada lausa aastakümneid, kui selle eest osata hoolt kanda. Lehtpuude miinuseks on üldiselt kõrge hind ja nendest on keerulisem mööblit valmistada.

 • Tiikpuu. Tiikpuu on kõige populaarsem kasutatav puit välimööbli seas. Oma suure nõudluse ja unikaalsuse tõttu on selle hind üsnagi kõrge. Siiski on sellel puul palju häid omadusi, mis muudavad selle ilmastikukindlaks - tugevus, stabiilne kuju, ei lähe katki ja ei muutu hapraks nagu paljud teised puitmaterjalid. Selle vastupidavus või ulatuda lausa 50 aastani. Lisaks selle kaunist meekarva pruuni välimust saab hoida vaid minimaalse õlitamisega või see võib pleekida ajaga ilusaks hõbedaseks.
 • Valge tamm. See rikkalik puitmaterjal on üks tugevamaid puitmaterjale, mis võib vastu pidada mitukümmend aastat. Sellega on varasemalt ehitatud näiteks paate just oma veekindluse tõttu ning ka seetõttu, et ei lähe ka mädanema. Siiski ei tooda see puu piisavalt palju naturaalset õli ning vajab seetõttu ülevärvimist või lakki, et säilitada oma vastupidavust.

 • Teised lehtpuud. On olemas veel mitmeid lehtpuid, millel on sarnased omadused tiikpuuga, kuid omavad palju soodsamat hinda. Siiski on neil ka sama palju negatiivseid omadusi. Näiteks punakas-pruun akaatsia on väga kättesaadav materjal, kuid võib väga kiiresti murduda. Magahoomial on imeilus punakas värvus, kuid vajab väga palju hooldust ning kipub kiiresti mädanema. Eukalüptus on vastupidav, ei mädane, on keskkonnasõbralik ja soodne, kuid väga meelitab ligi teatud putukaid ja on üsnagi habras juhul, kui see pole üle lakitud.

Metallist aiamööbel

Metall on üldiselt kõige tugevam ja vastupidavam materjal aiamööbli jaoks. Oma tugevuse tõttu on võimalik sellega mängida - raame on võimalik lihvida õhukeseks ja erinevatesse disainidesse ilma, et see katki lähks, andes disaineritele rohkem loomingulisust vabadust. Lisaks on see suurepärane valik, et kombineerida kokku erinevaid teisi materjale, eriti näiteks aiamööbli komplektide puhul. Erinevad tootmisviisid võimaldavad toota toole ja laudasi, mis ei vaja kruvisid ega teisi varuosi, et koos püsida. Metalli halvaks küljeks on kiire kuumenemine päikese käes, nad on üsnagi rasked ning on mingil hetkel avatud ka korrosioonile ja rooste tekkele. Siiski on metallist materjale erinevaid, mis tähendab ka erinevaid omadusi.


 • Roostevaba teras. See terasmaterjal on ülimalt tugev, mistõttu sobib see ideaalselt laudadeks, pinkideks ja teisteks mööbli osadeks, mis peab taluma hästi raskust. Oma tiheduse tõttu on sellele raske kahju teha. Suvel võib see päikese käes ruttu kuumeneda. Siiski on ta praktiliselt immuune rooste ja korrosiooni vastu, kuid on siiski soovitatav see üle lakkida. Kuigi tegu on üsna kalli materjaliga, siis see trendikas materjal suudab iga aia muutma stiilseks, seega on iga investeering sellesse igati väärt.

 • Alumiinium. Alumiinium on kõige populaarsem välimööbli materjal. Hoolimata oma kergusest on see materjal odav, vajab vähe hooldamist ja ei lähe kunagi rooste. Tegu on üsnagi ilmastikukindla materjaliga, kuid kindluse mõttes tasuks see siiski üle lakkida. Lakkimine mitte ainult kaitse alumiiniumi vigastuste eest, vaid annab juurde ka värvi. Samuti selle materjali puhul on oht üle kuumeneda ning oma kerguse tõttu võib tuule käes ümber kukkuda.
 • Raud. Ajaloo vältel on kasutatud rauda nii tööriistade, ehitiste kui ka mööbli valmistamisel just oma tugevuse ja vastupidavuse tõttu. Tegu on ühe raskemate metallidega, mistõttu on tagab see mööbli stabiilsuse ka kõige tugevama tuule käes. Tugeva kuumuse käes on võimalik selle kuju muuta, mistõttu on rauast olemas erinevaid mitmekülgseid ja stiilseid sisustuselemente, mida oma aeda soetada. Materjali miinuseks on pidev hoolduse vajadus, läheb ruttu roostetama, seda on raske liigutada ning hoiab endas kuuma või külma kaua.

Teised materjalid

Lisaks puidule ja metallile on olemas ka muid materjale, mida kasutatakse üldiselt teiste materjalidega koos. Näiteks eriti populaarsed on lauad, kus tegu on puidust või metallist raamidega, kuid pealisosaks on klaas või laminaat. Materjalidel on erinevad omadused, mistõttu on nad sobilikud teatud oludeks.

 • Sünteetilised materjalid ja plastik. Sünteetilised materjalid on üldiselt kerged, odavad ning neid on võimalik kasutada mistahes stiili interjöörides. Kuna nende värv tehakse valmis juba tootmiseks, siis nad ei kulu kergelt ning ei vaja uuesti ülevärvimist. Lisaks on neid väga kerge hooldada. Tuntumad plastikud on PE, PP, PC ja taaskasutatud plastik.


 • Kõrgkuumutatud laminaat. See materjal on libeda välimusega ja väga jäik, mistõttu on see kriimude ja teiste vigastuste vastu immuune. Tegu on materjaliga, mis on saadud jõupaberi ja alumiiniumi segu kõrge kuumutamise tulemusena. Selle miinuseks on selle kallis hind.
 • Karastatud klaas. Seda materjali kasutatakse enamasti välimööbli laudadel oma temperatuurikindluse tõttu. Lisaks tegu on vägagi elegantse materjaliga, mis tekitab avara mulje. Kuigi on tegu klaasiga, on karastatud klaas üsnagi vastupidav. Päikselistes kohtades võib klaas aga särada ja tekitada korra pimestavad valgust. Lisaks on seda oma raskuse tõttu raske liigutada.

 • Betoon. See on võetud kasutusele aiamööbli maailmas üsnagi hiljuti. Tegu on väga pikaajalise materjaliga ning võib oma hea välimuse säilitada aastakümneid. Oma koostise tõttu on sellest võimalik teha erinevaid mööbliosasi mistahes disainides. Selle miinuseks on selle raskus, mis muudab mööbli liigutamise veidi keeruliseks.
 • Tekstiil. Välimööblile annavad palju juurde erinevad padjad, tekid, lamamistoolid jne. Ilmastikukindluse tagamiseks on tekstiil segatud plastikuga, sest loomulikud tekstiilid kaotavad ajaga oma välimuse. Nendeks materjalideks on üldiselt akrüül, polüester ja erinevad vahtmaterjalid. Üldiselt on tegu üsna kallite materjalidega, kuid ilusa interjööri nimelt on hind seda väärt.

Kui oled parasjagu endale aeda aiamööblit otsimas, siis tasuks kindlasti tähelepanu pöörata mööbli materjalile, et tagada maksimaalne kasutusaeg ja mugavus. Eelnevalt mainitud materjalidega tutvudes saad vastavalt oma vajadustele leida aiamööbli, mis kestab aastakümneid.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?